PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Sausio 16 d. 11:43

Skaitomiausios 2024-ųjų knygos – romantinės istorijos, detektyvai ir tikros gyvenimo istorijos

Šiauliai

Ieva Frišmantė

Povilas VišinskisŠaltinis: Etaplius.LT


339446

Skaitomiausių praėjusių metų knygų dešimtukus skelbė nuomonės formuotojai (influenceriai), televizijos žvaigždės, sportininkai, kulinarai ir veterinarai... O kokias knygas 2024-aisias skaitė mūsų, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos, skaitytojai? Ir kokios rekomendacijos šiems metams?

Skaitytojų daugėja

„Džiaugiamės, kad skaitančiųjų skaičius nuolat auga. Be to, palyginti su 2023-iaisiais, praėjusiais metais net 19 proc. išaugo knygų užsakymų skaičius – skaitytojai po truputį įpranta užsisakyti knygas internetu ir atvykti jas atsiimti į biblioteką arba į knygomatus, – sako Gerda Žymantaitė-Magalinskė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Informacinių, edukacinių ir kultūrinių paslaugų skyriaus vedėja. – 2024-aisiais mūsų knygomatuose išduota net 9 919 knygų. Skaitytojų patogumui pernai atidarėme ir naują knygomatą „Tilžės“ prekybos centre“. Skyriaus vedėjos teigimu, knygos skolinamos ne tik savo, bet ir kitų Lietuvos bibliotekų skaitytojams: praėjusiais metais į kitas bibliotekas išsiųstos 1682 knygos. „Šiemet tikimės dar gausesnio skaitytojų skaičiaus. Kviečiame užsukti į biblioteką ir nemokamai įsigyti skaitytojo pažymėjimą“, – sako ji.

Vaikai ištikimi savo herojams

„Tarp mažųjų skaitytojų metai iš metų pirmose vietose karaliauja knygų serijos „Nevykėlio dienoraštis“ (autorius Jeffas Kinney) ir „Katinėlis Juodis“ (įvairių autorių parašytos istorijos apie britų dailininko Robo Scottono sukurtą pūkuotą personažą katinėlį Juodį)“, – pasakoja ŠAVB Vaikų abonemente dirbanti Vaida Antanaitienė. – Iš populiariųjų dešimtuko neiškrenta ir Pamelos Butchart knygos („Šnipė, kuriai patiko mokyklos pietūs“, „Bėkit! Artinasi monstras iš rytų!“, „Mokyklos byla: virėjos demonės puola“ ir kt.). Specialistės teigimu, taip pat visada būna populiarios knygelės besimokantiems skaityti (pernai dažnai skaitytos Margaritos del Mazo „Mano meškiai ir aš“, Romos Blėkienės „Skie-me-nuo-ta abėcėlė“).

„Katherine Paterson „Tiltas į Terabitiją“, šilta istorija apie draugystę ir netektį, puiki knyga, todėl smagu, kad ji taip pat yra skaitomiausių knygų sąraše, – sako V. Antanaitienė. – Linos Žutautės „Kakės Makės“ serijos, Tomo Dirgėlos knygų populiarumas nestebina. Džiugina vaikų susidomėjimas ir kitais lietuvių autoriais – praėjusiais metais itin mielai skaitytos Kęstučio Kasperavičiaus „Trumpos istorijos“, Evelinos Daciūtės „Laimė yra lapė“, Mariaus Marcinkevičiaus, Linos Itagaki „Mergaitė su šautuvu“, – sako V. Antanaitienė.

Suaugusiesiems patinka romantika

Suaugusiųjų abonemente dirbanti vyriausioji bibliotekininkė Nijolė Prakapienė pasakoja, kad populiariausiųjų dešimtuke karaliauja Colleen Hoover romanai (dešimtuke – net keturios jos knygos). Savo populiarumo užleisti neketina ir Delios Owens knyga „Ten, kur gieda vėžiai“. Pasak N. Prakapienės, skaitytojams patinka romantinės istorijos, detektyvai ir tikromis gyvenimo istorijomis grįsti pasakojimai.

„Iš lietuvių autorių skaitomiausios – Manto Adomėno „Moneta & labirintas II“, Gabijos Grušaitės „Grybo sapnas“, Eimanto Gudo „Mėlynas kraujas: įtakingiausios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės giminės“, Ilonos Skujaitės „Karo nuotaka“ (jauniausios Žygimanto Augusto sesers Kotrynos Jogailaitės gyvenimo ir meilės istorija). Daugiausia šiuo metu eilėje laukia Deimantės Rudžinskaitės knygos „Pasaulietė“. Tai buvusios šiaulietės pasakojimas apie patirtį augant Jehovos liudytojų šeimoje“, – vardija N. Prakapienė.

Skaitomiausių 2024 metais knygų dešimtukas:

  1. Leslie Wolfe. „Chirurgė“.
  2. Lucinda Riley, Harry Whittaker. „Atlantas: tėvo istorija“.
  3. Colleen Hoover. „Veritė“.
  4. Colleen Hoover. „Mes dedame tašką“.
  5. Christoffer Holst. „Purpurinis vasaros sapnas“.
  6. Colleen Hoover. „Mes pradedame iš naujo“.
  7. Tiffany Jenkins. „Kaifuotoja: tikra, kvapą gniaužianti istorija apie dvigubą narkomanės gyvenimą“.
  8. Delia Owens. „Ten, kur gieda vėžiai“.
  9. B. A. Paris. „Kalinė“.
  10. Colleen Hoover. „Bjauri meilė“.

Dirbtinio intelekto rekomendacijos

Dirbtinis intelektas keičia pasaulį, atverdamas naujas galimybes. Organizuodami nemokamus medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų tobulinimo (MIRKT) mokymus suaugusiesiems pastebime, kad vis dažniau pasikliaujama dirbtinio intelekto patarimais.

Kokias lietuvių ir užsienio autorių (išverstas į lietuvių kalbą) knygas 2025-aisiais perskaityti rekomenduotų dirbtinis intelektas paklausėme ir mes? Pamėginkite ir jūs susikurti savo sąrašą!

„ChatGPT“ siūlo perskaityti:

  1. Kristina Sabaliauskaitė. „Petro imperatorė“.
  2. Rūta Šepetys. „Tarp pilkų debesų“.
  3. Elena Ferrante. „Nuostabioji draugė“.
  4. Haruki Murakami. „1Q84“.
  5. Margaret Atwood. „Tarnaitės pasakojimas“.
  6. Yuval Noah Harari. „Sapiens. Glausta žmonijos istorija“.
  7. Fredrik Backman. „Gyveno kartą Uvė“.
  8. George Orwell. „1984-ieji“.
  9. Jonas Mekas. „Dienoraščiai“.
  10. Sally Rooney. „Normalūs žmonės“.

„Gemini“ rekomendacijos:

  1. Kotryna Zylė. „Mylimi kaulai“.
  2. Jurgita Jasponytė. „Visata atsisėda netinkamoje vietoje“.
  3. Olga Ravn. „Vaško lėlė“.
  4. Álvaro Enrigue. „Tavo išsvajotos imperijos“.
  5. Gerald Murnane. „Lygumos“.
  6. Živilė Petrauskaitė, Eimantas Gudas. „Gedimino kraujas“.
  7. Saulius Jasionis. „Gamtinis daržas“.
  8. David McKee. „Elmeris“.

Šiuolaikiniai lietuvių autoriai: be jau minėtų autorių, verta sekti ir kitų lietuvių rašytojų naujienas. Galbūt jus sudomins kuri nors iš naujų knygų, pasirodysianti 2025 metais.

Užsienio literatūra: nepamirškite, kad verstinė užsienio literatūra taip pat siūlo daug įdomių skaitinių. Ieškokite knygų, kurios jus domina pagal tematiką ar autorių.

Svarbu. Šis sąrašas yra tik rekomendacija ir nėra išsamus. Kiekvienas skaitytojas turi savo skonį, todėl svarbiausia yra atrasti tai, kas patinka būtent jums.

Šiai, paskutinei, rekomendacijai tikrai pritars visi, tad sėkmės renkantis knygas!

#SKAITOMIAUSIOS#KNYGOS#ŠIAULIAI