Politika2025 m. Kovo 24 d. 12:21

Siūloma numatyti atsakomybę už antivalstybinę partijų lyderių retoriką: grėstų ir valstybės dotacijos praradimas

Lietuva

D. Asanavičiūtė / Marius Morkevičius/ELTA

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


351896

Siekiant griežtinti politikų atsakomybę už antivalstybinę retoriką, Seimo konservatoriai siūlo numatyti galimybę neskirti valstybės biudžeto asignavimų politinei partija ir tuo atveju, jei Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pripažintų, kad politinės pirmininkas, valdymo organai ar jų nariai šiurkščiai pažeidė įstatymą.

Šiuo metu ši priemonė gali būti naudojama tik pripažinus politinės partijos padarytą pažeidimą.

Politinių organizacijų įstatymo pataisas, numatančias partijos pirmininko ir jos valdymo organų atsakomybę, įregistravo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Dalia Asanavičiūtė kartu su frakcijos seniūnu Mindaugu Linge.

Įstatyme jie siūlo taip pat numatyti, kad atskirais atvejais būtų galima tirti ne tik politinę organizaciją, bet ir jos pirmininką.

Nustačius ne tik politinės organizacijos, bet ir jos pirmininko, valdymo organų netinkamą veiklą, teismas galėtų laikinai sustabdyti jų įgaliojimus. Jei Seimas pritartų, teismas taip pat galėtų įpareigoti politinę organizaciją, jos pirmininką, valdymo organus atlikti tam tikrus veiksmus ar jų neatlikti arba likviduoti politinę organizaciją.

Įstatymo pataisų autoriai siūlo uždrausti steigtis ir veikti ne tik toms politinėms organizacijoms, kurios veikloje praktikuojama, bet ir skleidžiama antivalstybinė retorika.

Įstatyme kalbama apie rasinę, tautinę, religinę, socialinę nelygybę ir neapykantą, autoritarinio ar totalitarinio valdymo, karo ir smurto propagandą, grėsmę Lietuvos valstybės saugumui galinčius sukelti, Konstitucijai, įstatymams prieštaraujančius ir su tarptautinės teisės normomis nesuderinamus žmogaus teisių ir laisvių, viešosios tvarkos pažeidimus, kitokias idėjas ir veiksmus.

Jei Seimas pritartų, tokių veiklų praktikavimas ar skleidimas būtų laikomas šiurkščiu įstatymo pažeidimu.

Įstatymo pataisas parengę parlamentarai ragina atsakingai ir nuodugniai vertinti politines partijas, kurios skleidžia antivalstybinius teiginius.

„Partijų ir jų valdymo organų sprendimai patvirtinti antivalstybinę rinkimų programą neturi būti praleidžiami pro pirštus. Visgi vis dažniau atsiranda atvejų, kuomet aiškiai programoje neįskaitysi antivalstybinės veiklos, karo ar smurto propagandos, pavojaus ar grėsmės Lietuvos saugumui, tačiau partija, jos pirmininkas ar valdymo organai tai propaguoja ir skleidžia. Manome, kad antivalstybinė veikla ir retorika neturėtų būti laikoma žodžio laisvės išraiška. Esant tokiai geopolitinei situacijai, turime neleisti skverbtis Rusijos įtakai į mūsų šalį,“ – teigė D. Asanavičiūtė.

Įstatymo pataisas ji inicijavo atsižvelgdama į tai, kad tiek užsienyje, tiek Lietuvoje galime matyti partijų, kurios kursto neapykantą, nedviprasmiškai palaiko Rusiją jos pradėtame kare prieš Ukrainą, skleidžia karo propagandą.

#SEIMAS#ĮSTATYMAS#PARTIJOS#PIRMININKAI#ATSAKOMYBĖ