PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Vasario 10 d. 16:31

Siūloma jaunimui iki 21 metų uždrausti parduoti ir vartoti tabako gaminius

Lietuva

Rūkymas / Unsplash nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA.LT


343858

Siekiant apsaugoti gyventojų sveikatą, siūloma uždrausti parduoti bei vartoti tabako gaminius, elektronines cigaretes bei jų pildykles asmenims iki 21 metų.

Tai numatančias Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas įregistravo Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė konservatorė Jurgita Sejonienė.

Jei Seimas pritartų, nuo 2029 m. pradžios tik sulaukusiems 21 metų asmenims būtų galima parduoti, įsigyti, turėti ir vartoti, taip pat nupirkti ar kitaip perduoti tabaką ir tabako gaminius. Taip pat siūloma įtvirtinti draudimą rūkyti transporto priemonių salonuose, jeigu juose yra asmenų iki 21 metų.

Šiuo metu įstatymu leidžiamas tabako, tabako gaminių, elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo amžius Lietuvoje yra 18 metų.

„Siūlau vėlinti tabako gaminių įsigijimo ir vartojimo amžių iki 21 metų. Toks reguliavimas turėtų teigiamą poveikį visuomenės sveikatai, padėtų sumažinti rūkymo sukeltų ligų ir mirčių skaičių, įskaitant plaučių vėžį. Tai sumažintų ir sveikatos sistemos išlaidas tokių ligų gydymui“, – aiškinamajame rašte nurodo projektą inicijavusi parlamentarė J. Sejonienė.

Ji tikisi, kad pasiūlytas projektas leistų priartėti prie Europos Parlamento (EP) ir Europos Komisijos (EK) kovos su vėžiu plane numatyto tikslo – iki 2040 m. sumažinti ES rūkančių tabaką iki 5 proc.

Pasiūlyta 21 metų amžiaus kartelė, J. Sejonienės nuomone, taip pat sumažintų tabako gaminių patekimą į mokyklas ir prieinamumą paaugliams. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, beveik visi (95 proc.) rūkantys asmenys pradeda rūkyti iki 21 metų amžiaus.

„Amžius tarp 18 ir 21 metų yra kritinis periodas, kai daugelis rūkančių nuo eksperimentavimo su tabaku pereina į reguliarų, kasdienį vartojimą. Net 4 iš 5 suaugusių rūkalių tapo reguliariai rūkančiais iki 21 m. amžiaus. (...) Amžiaus padidinimas iki 21 m. padėtų apsaugoti jaunus žmones kritiniu amžiaus laikotarpiu nuo visą gyvenimą trunkančios priklausomybės ir jos didelio neigiamo poveikio sveikatai“, – sako J. Sejonienė.

Konservatorė pastebi, kad, lyginant su kitomis Europos šalimis, Lietuva išsiskiria vienu didžiausių tiek elektroninių cigarečių, tiek įprastų cigarečių rūkymo paplitimu tarp mokinių. Be to, pasak jos, vis daugiau mokinių pradeda vartoti elektronines cigaretes iki 13 m. amžiaus.

„Dažnai nepilnamečiai nupirkti tabako gaminių prašo pas 12-tos klasės pilnamečius asmenis, vyresnius nei 18 metų ir jaunesnius nei 21 metų draugus ar nepažįstamus. Padidinus legalų amžių iki 21 metų, tikėtina, kad didžiausias poveikis bus 15–17 metų paaugliams, nes jie mažiausiai turi draugų ar pažįstamų, vyresnių nei 21 metų“, – mano projekto autorė.

J. Sejonienė taip pat įregistravo Administracinių nusižengimo kodekso (ANK) pakeitimo projektą, kuriuo siūlo numatyti atsakomybę už tabako gaminių ar susijusių gaminių nupirkimą, perdavimą ar kitokį realizavimą, pardavimą prekybos ir viešojo maitinimo įmonėse asmenims iki 21 metų.

Jos duomenimis, Latvijoje priimtas sprendimas nuo šių metų pavėlinti tabako gaminių įsigijimo ir vartojimo amžių nuo 18 į 20 metų.

Kaip pastebima dokumento aiškinamajame rašte, 20 metų riba taip pat yra įtvirtinta Taivane, Tailande, Japonijoje, Uzbekistane, 21 metų riba – JAV, Singapūre, Šri Lankoje, Kazachstane, Kuveite, Ugandoje.

Anot J. Sejonienės, 2028 m. įsigalios pernai Airijoje įtvirtintas draudimas įsigyti ir vartoti tabako gaminius asmenims iki 21 metų.

Šiuo metu Lietuvoje galiojantis įstatymas draudžia asmenims iki 18 metų parduoti, įsigyti, turėti ir vartoti tabaką, tabako gaminius ir su jais susijusius gaminius, taip pat įtvirtinta administracinė atsakomybė už šio ribojimo pažeidimus.

#SEIMAS#ĮSTATYMAS#TABAKAS#CIGARETĖS#AMŽIUS
#VARTOJIMAS