Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS nuotr.
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Generalinė prokuratūra siūlo įkalinti buvusius Šiaulių kriminalinės policijos skyrių vadovus ir eilinius pareigūnus, kaltinamus narkotinių medžiagų ir pinigų pasisavinimu per kratas ir kitais nusikaltimais. Pareigūnai kaltinamai veikę kaip nusikalstamas susivienijimas – tai pirmas toks atvejis Lietuvos policijos istorijoje. Jiems siūloma skirti net keliolika metų siekiančias laisvės atėmimo bausmes.
Buvusiems pareigūnams prašoma skirti baudas, įkalinti keliolikai metų
Buvę policininkai kaltinami pagrobę ir pasisavinę svetimą turtą, piktnaudžiavę tarnybine padėtimi ir viršiję įgaliojimus, neteisėtai disponavę šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, turėdami tikslą platinti neteisėtai pasisavinę įvairius narkotinių medžiagų kiekius ir jais disponavę, suklastoję dokumentus, davę melagingus parodymus, melagingai pranešę apie nebūtą nusikaltimą ir suklastoję įrodymus asmens baudžiamajam persekiojimui pradėti.
Bylos duomenimis, vienas pareigūnų neblaivus prado medžioklinį šautuvą. Tuomet kolegos policininkai imitavo plėšimą, buvo pradėtas tyrimas, vykdomos kratos. Vėliau šautuvas atsirado – jis buvo įmestas į vieno iš tuometinių policijos vadovų namų kiemą.
Per ikiteisminį tyrimą buvo nustatyta, kad policininkai, gerai išmanydami kriminalinės žvalgybos, ikiteisminio tyrimo taktiką ir metodus, piktnaudžiaudami tarnyba rinko informaciją, pasisavino neteisėtai laikomas akcizais apmokestinamas prekes – cigaretes, ir jas realizavo, reikalavo ir priėmė įvairaus dydžio kyšius už tai, kad teisės pažeidimai būtų nuslėpti.
Prokuroras Gedgaudas Norkūnas bylą nagrinėjančiam Panevėžio apygardos teismui pirmadienį pasiūlė skirti bausmes teisiamiems ekspareigūnams.
Buvusį Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro 2-ojo skyriaus buvusiam viršininkui Remigijui Zykui, kaltinamam dalyvavimu nusikalstamo susivienijimo veikloje, neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų ir kitais nusikaltimais, siūloma skirti 17 metų laisvės atėmimo.
Tokiais pačiais nusikaltimais, tik didesniu jų skaičiumi, kaltinamam biuro 4-ojo skyriaus vadovui Tomui Ruchtinui siūloma skirti 18 metų laisvės atėmimo bausmę.
„T. Ruchtinui inkriminuota daugiau nei 50 nusikalstamų veikų. Iš jų 5 priskiriami prie labai sunkių nusikaltimų, už kuriuos įstatymas numato laisvės atėmimą daugiau nei 10 metų“, – BNS sakė prokuroras G. Norkūnas.
Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro 4-ojo skyriaus buvusiam vyresniajam tyrėjui Ričardui Pociui siūloma skirti 18 su puse metų laisvės atėmimo bausmę – jam taip pat inkriminuojamas dalyvavimas nusikalstamame susivienijime ir kiti nusikaltimai.
Buvusį Šiaulių apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro 2-ojo skyriaus vyresnįjį tyrėją Gediminą Ainą siūloma įkalinti 17 metų.
Buvusį Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro viršininką Remigijų Dereškevičių prokuratūra prašo pripažinti kaltu dėl piktnaudžiavimo ir neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, daugiau nusikaltimų jam nebuvo inkriminuota. R. Dereškevičiui prašoma skirti daugiau nei 13 tūkst. eurų baudą.
Didelio kiekio kokaino pasisavinimu kaltinamus buvusius policininkus Gediminą Motiejūną ir Giedrių Vaitkų prašoma įkalinti daugiau nei 13 metų.
Buvę policininkai – Vytenis Maščinskas, Rolandas Grigalaitis ir Arūnas Jankus – kaltinami pagrobę ne mažiau 90 dėžių cigarečių.
Kartu su buvusiais policininkais buvo teisiami ir civiliai asmenys – įtariama, kad Pavelas Osipovas iš tuometinių policininkų R. Pociaus ir T. Ruchtino įsigijo narkotinės medžiagas. P. Osipovui siūloma skirti 11 metų nelaisvės. Jis dabar atlieka bausmę, skirtą kitoje byloje.
Kęstutis Purvinis įtariamas davęs R. Pociui ir T. Ruchtinui kyšį, kad jam būtų paskirta švelnesnė bausmė. Anksčiau teistam vyrui siūloma skirti 12 metų laisvės atėmimo bausmę.
Įtariama, kad Robertas Paštuolis papirko policininkus, kad jo pažeidimas nebūtų užregistruotas Šiaulių apskrities policijoje. Jam siūloma skirti baudą.
Iš policininkų gali būti konfiskuota keliasdešimt tūkstančių eurų, jie galėjo būti gauti iš prekybos konfiskuotais narkotikais.
Nuteistas už bylos klastojimą
T. Ruchtinas jau nuteistas kitoje byloje – šiemet vasario 22 dieną paskelbė Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmų teisėjas paskelbė, kad bylą suklastojusiam Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro skyriaus viršininkui T. Ruchtinui skiriama keturių su puse metų laisvės atėmimo bausmė.
Šioje byloje aukštas pareigas policijoje ėjęs T. Ruchtinas pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir įgaliojimų viršijimo, padarant didelę žalą fizinių asmenų interesams, neteisėtą narkotinių medžiagų įgijimą, laikymą bei gabenimą turint tikslą jas platinti, dokumentų klastojimą ir melagingų parodymų davimo organizavimą.
Ši byla susijusi su neteisėtu sutuoktinių Malinauskų nuteisimu narkotikų byloje. Nepagrįstas jų nuteisimas paaiškėjo 2015 metais, o didžioji policininkų byla Panevėžio apygardos teismui buvo perduota dar 2014 metais. Todėl todėl dėl byla dėl Malinauskų neteisėto baudžiamojo persekiojimo buvo perduota kitam teismui.
Remiantis klastotais ikiteisminio tyrimo duomenimis ir melagingais parodymais, 2013 metais Šiaulių apylinkės teismas sutuoktinius Malinauskus pripažino kaltais dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti, ir moteriai skyrė trejų metų ir trijų mėnesių, vyrui – trejų metų laisvės atėmimo bausmes.
2014 metais Šiaulių apygardos teismo ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimis nuteistųjų apeliacinis ir kasacinis skundai buvo atmesti. Sutuoktiniai nuo 2014 metų kovo atliko jiems teismo skirtas laisvės atėmimo bausmes.
2015 metų pradžioje Generalinės prokuratūros prokuroro nutarimu buvo pradėtas procesas dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių. 2015 metų lapkritį Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi pirmosios, apeliacinės ir kasacinės instancijų nuosprendis bei nutartys buvo panaikinti ir baudžiamoji byla sutuoktiniams nutraukta.
Kaip skelbė BNS, valstybė sutiko atlyginti žalą nepagrįstai nuteistiems ir kalėjusiems šiauliečiams – Vilniaus miesto apylinkės teismas patvirtino taikos sutartį tarp ieškovų Malinauskų bei Teisingumo ministerijos, Generalinės prokuratūros, policijos.
Patvirtinus taikos sutartį, civilinė byla dėl žalos atlyginimo buvo nutraukta. Kadangi sutarties sąlygos pripažintos neviešomis, kokią sumą turės sumokėti valstybė, nežinoma. Šiaulietė T. Malinauskienė už nepagrįstą baudžiamąjį persekiojimą iš valstybės siekė prisiteisti 100 tūkst. eurų.
T. Ruchtinas anksčiau buvo pelnęs policijos Metų seklio apdovanojimą.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.