Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Technologijos veržiasi į visas mūsų gyvenimo sritis. Odontologija – ne išimtis: čia diagnostiką ir gydymą vis dažniau lydi skaitmenizuoti procesai, kurie senuosius metodus pralenkia tikslumu ir saugumu, o pacientai odontologo kėdėje gali praleisti vis mažiau laiko.
Dalis pacientų pamena tuos laikus, kuomet, besiruošiant sudėtingesnei odontologinei procedūrai, gaudavo siuntimą panoraminei rentgeno nuotraukai pasidaryti. Dabar odontologai kliaujasi konusine kompiuterine tomografija (3D).
Įprastą rentgeno nuotrauką galime palyginti su knygos puslapiu – matome statišką, plokščią vaizdą, o konusinio kompiuterinio tomografo nuotraukoje žandikauliai ir dantys matyti iš visų pusių. Tai suteikia galimybę nustatyti kur kas tikslesnę diagnozę, iš anksto planuoti gydymą ir jį atlikti itin preciziškai. Ypač kai kalba pakrypsta apie tokias procedūras kaip dantų šalinimas, implantacija, kaulo rekonstrukcija, sinuso pakėlimas ir pan.
Apšvita, atliekant šį tyrimą, labai nedidelė – prilygsta natūralios apšvitos, gaunamos per 15–20 dienų, kiekiui. Be to, tyrimo metu naudojamas siauras rentgeno spindulių pluoštas, nukreiptas tik į tiriamąją dalį, pavyzdžiui, du ar tris dantis. Beje, vis daugiau klinikų pačios turi reikiamą įrangą, tad žmonėms nereikia lakstyti iš vienos gydymo įstaigos į kitą: trimatė nuotrauka ir gydymas gali būti gaunami to paties vizito metu.
Konusinio kompiuterinio tomografo nuotraukose ypač ryškus kaulinių struktūrų vaizdas, vis tik minkštieji audiniai matomi šiek tiek blankiau. Jeigu prireikia tikslesnio jų vaizdo, odontologai į pagalbą pasitelkia dar vieną technologiją – intraoralines skaitmenines kameras.
Tai – itin manevringas prietaisas, žmogaus burnoje per trumpą laiką padarantis daugybę nuotraukų įvairiais rakursais. Tiesa, pacientas kameros darbo beveik nejaučia. Gautos nuotraukos yra sugretinamos ir gydytojai turi galimybę matyti itin tikroviškai atrodantį burnos ertmės vaizdą.
img-3884.jpg
Skenavimas intraoraline skaitmenine kamera ypač aktualus, atliekant danties restauraciją, mat padeda tiksliai sumodeliuoti vainikėlio formą, kryptį ir netgi spalvą, prisitaikant prie sąkandžio ypatumų, kaimyninių dantų. Šis tyrimo metodas taip pat nepakeičiamas implantologijoje: pagal skenavimo metu gautą informaciją modeliuojami ir gaminami chirurginiai gidai – specialios kapos, kuriose yra numatytos tikslios būsimo implanto pozicijos, sriegimo kryptys.
Norėdami gauti itin detalų kaulinių struktūrų ir minkštųjų audinių vaizdą, odontologai dažnai derina abu tyrimus: ir konusinę kompiuterinę tomografiją, ir skenavimą. Tuomet kompiuteryje modeliuoja naująją paciento šypseną – ją išvysti gali ir pats žmogus.
Kompiuterine programa taip pat sukuriamas trimatis būsimosios detalės, pavyzdžiui, vainikėlio, modelis. Jo gamybą paprastai atlieka frezavimo įranga arba 3D spausdintuvas. Šios mašinos dirba itin kruopsčiai, be jokių nukrypimų, kuo ne visuomet gali pasigirti žmogaus ranka.
Skaitmeniniu būdu gaminami ne tik vainikėliai, bet ir tiesinamosios kapos arba protezai. Pastarųjų netekus arba juos pametus, lengva atkurti visiškai tokius pačius, analogiškus – juk informacija skaitmeninėje platformoje niekur nedingsta.
dscf9630.jpg
Skaitmenizacija saugo ir nuo viruso
„Šiaulių implantologijos klinikoje“ skaitmeninių technologijų naudojimas tapo įprasta rutina. „Darome tai tam, kad patys jaustumėmės užtikrintai. Taip pat norime, jog mūsų pacientai gautų tai, kas šiandien yra geriausia ir naujausia“, – sako burnos chirurgas Imantas Vatėnas bei pasakoja apie klinikoje teikiamas paslaugas.
imantas-vatenas-image300x300-crop.jpg
– Šiuolaikinės technologijos yra orientuotos į paciento saugumą visais aspektais.
Tarkime, konusinė kompiuterinė tomografija (3D) leidžia mums numatyti itin tikslias implantų pozicijas ir išvengti svarbių anatominių struktūrų pažeidimų. Nors ir nedažnai, bet tokių pažeidimų pasitaiko, kuomet implantuojama „laisva ranka“. Dantų skenavimas saugus, turint omenyje šiandienos aktualijas. Atliekant skenavimą, nebereikalingas dantų atspaudų nuėmimas, jų siuntimas ir t. t. Kuo mažiau kontaktų –tuo mažesnė užsikrėtimo COVID-19 virusu rizika.
Vienas didžiausių skaitmenizacijos privalumų – mes galime iš anksto suplanuoti procedūrą ir atlikti ją taip, kaip norime, o ne taip, kaip išeina – su mažesniais nuokrypio kampais, su lengvesne burnos higiena pacientui, su estetiškesniu vaizdu. Be to, taupome žmonių laiką – pasiruošus ir atlikus namų darbus, procedūra vyksta greičiau.
Implantuojant vieną dantį, nėra būtinybės atlikti minėtų tyrimų, nebent žmogus pats to norėtų. Vis tik, implantuojant daugiau dantų ir norint apsaugoti sinusus, nervus, tyrimų metu gaunama informacija yra labai vertinga.
Aišku, technologijos tėra įrankis. Gydytojas, visų pirma, turi gebėti jomis naudotis. Nemažai žinių suteikia gamintojai, vyksta įvairių seminarų, paskaitų. Technologijas imi taikyti savo kasdienėje praktikoje: iš pradžių pamažu, gal šiek tiek nedrąsiai, o kai pamatai jų pranašumus, atsisakai senųjų metodų – juk norisi pacientams pasiūlyti geriausia ir žengti koja kojon su naujovėmis.
siauliu-implantologijos-centras.jpg
Dvaro g. 121, Šiauliai, +370 677 26 665
Dvaro g. 98, Šiauliai, +370 609 66 644
www.implantologijosklinika.lt
Reklama