PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Birželio 27 d. 15:38

Šimtmečio Joninėse nupinta 100 vainikų Lietuvai

Vilnius

Trakų rajono savivaldybės nuotr.

Reporteris OrintaŠaltinis: Etaplius.lt


43165

Lentvario seniūnijoje, „Pilialaukio“ vasaros estrados teritorijoje, siautulingai paminėtos Joninės.

Per pusantro tūkstančio žmonių iš visos Lietuvos dalyvavo tradicinėse Rasų šventės apeigose – įeidami pro šventinius, žolynais apkaišytus vartus, prausėsi vandeniu iš molinių ąsočių, dainavo sutartines, šoko rateliuose, rišo kupoles ir vantas, pynė vainikus, stebėjo kelių šimtų metų istoriją turinčio naminio alaus darymo ritualą, kūrė baltiškus papuošalus. 100 vainikų pynimo konkurse apdovanojimą „Už gražiausią Joninių vainiką“ gavo Gabrielė Okuškaitė iš Trakų.

Lentvario kultūros rūmų direktorė Ieva Skaistytė sako, kad šimtmečio Joninės nustebino ne tik dalyvių gausa, bet ir jų aktyvumu. „Susirinkusieji į šventę noriai įsitraukė ne tik į tradicines apeigas, bet ir modernias linksmybes. Daugiausia dėmesio sulaukė mūsų, kaip organizatorių, idėja paskatinti žmones nupinti ir užregistruoti 100 vainikų Lietuvai.

Šis tikslas buvo pasiektas ir tuomet sustabdėme registraciją. Buvo ir daugiau pynėjų, kurie savo kūrinių vertinti nepateikė. 100 žmonių varžėsi keliose kategorijose – gražiausio, originaliausio, spalvingiausio, sveikatingiausio ir labiausiai tradicinio vainiko pynėjo. Prie iniciatyvos taip pat prisijungė nemažai mažųjų pynėjų, kurie vėliau sulaukė simbolinių dovanėlių“, – džiaugiasi I. Skaistytė.

Vainikų konkurso vertinimo komisijai teko nelengva misija, kadangi šventės lankytojai tikrai pasižymėjo išradingumu, kruopštumu ir meniškais sprendimais – akys raibo nuo įvairiaspalvių žiedų, puošiančių Joninių dalyvių galvas, ir tarp jų buvo dar ne vienas, vertas apdovanojimų. Organizatoriai dėkoja pynėjams už tokį aktyvų įsitraukimą į šią šventišką iniciatyvą.

„Už gražiausią Joninių vainiką“ apdovanota G. Okuškaitė vertinimo komisiją sužavėjo savo kūriniu iš darželio lelijų ir hortenzijų. „Sukurti šį autentišką vainiką man prireikė kelių valandų. Stengiausi panaudoti tai, ką radau savame gėlių darželyje, Trakuose. Talkininkavo mama, kuri padėjo man sudėlioti šią žolynų kompoziciją. Buvo gera prisidėti savo asmeniniu indėliu į šimtmečio Jonines“, – mintimis dalinasi Trakų gyventoja.

Lentvario seniūnas Vytas Rukšėnas ąžuolų vainikais, pintais lentvarietės Lionės Stanišauskienės, papuošė į renginį atvykusius Jonus, Janinas ir Rasas. „Man gera žinoti, kad visi kartu puoselėjame Rasų šventės tradicijas, tuo pat metu prisimindami ir Lietuvos Nepriklausomybės šimtmetį. Simbolinis šventės laužas simbolizuoja mūsų visų moralinį apsivalymą, pasiryžimą saugoti protėvių palikimą ir naujas viltis dėl ateities“, – kalbėjo V. Rukšėnas.

Iš Vilniaus į šventę atvykusi Karolina Vitkutė pastebi, kad labiausiai prie nuotaikingos Joninių dvasios prisidėjo augalų magija. „Tiek daug skirtingų žolynų vienoje vietoje padarė labai didelį įspūdį – žolininkų, pirtininkų konsultacijos, edukacija apie tai, kaip rišti ir naudoti vantas, gydytis vaistažolėmis, tradiciniai „burtai“ iš augalų – visa tai neįkainojama Rasų šventės patirtis ir priminimas apie tai, ką mums paliko mūsų seneliai ir proseneliai“, – pasakoja Karolina.

Apie augalų naudą žmogaus sveikatai ir jų paruošimą pasakojo Marius Lasinskas, „Žolinčių akademijos“ viceprezidentas. Pirtininkė Birutė Masiliauskienė stebino savo atsidavimu procesui – noriai vanojo išreiškusius pageidavimą iš naujo prisijaukinti pirtį bei tuos, kurie norėjo pagerinti savo, kaip pirtininko, įgūdžius.

Aludaris Artūras Masiliauskas lauke salino ir tekino alų – senuosiuose rykuose virė apynių ir Joninių žolių arbatą, aiškino apie šio tradicinio lietuvių gėrimo gamybos subtilybes. Tiems, kas žavisi gilia senove, buvo įdomu pamėginti patiems pasidaryti baltiškų žalvario papuošalų su juos kuriančio Ernesto Apolinaro Meirovič pagalba, o į trumpiausios nakties dangų akis ir teleskopą pakelti kvietė Patricijus Petrukonis.

Buvo ką veikti ir vietoje nenustygstantiems mažiesiems bei sporto mėgėjams. Vyko Viktaro Ustilos organizuoti sporto užsiėmimai – šaškių turnyras, šaudymo į taikinius, futbolo ir svarsčių kilnojimo varžybos, o kiek vėliau į dangų kilo vaikų ir jų tėvelių meistrauti aitvarai bei milžiniški muilo burbulai.

Etnomuzikologė Dalia Mockevičienė padėjo visiems pajusti protėvių papročių ir gamtos jėgų dvasią, pakvietusi dalyvauti tradicinėse apeigose prie šventos ugnies aukuro. Ansambliai „Spalgena“, „Vija“, „Ratilai“, „Volunga“, „Klevinė“, „Landwarowianka“, „Vacio armonikėlė“, popmuzikos grupė „Viva“ ir žinomi atlikėjai Violeta ir Vilius Tarasovai iki vėlumos linksmino susirinkusius, įkvėpdami kiekvieną rasti savo paparčio žiedą.

Šventės organizatoriai Lentvario kultūros rūmai nuoširdžiai dėkoja prie šventės prisidėjusiems partneriams – „ Pilialaukiui“, Lentvario seniūnijos komandai, Trakų rajono kūno kultūros ir sporto centrui bei šventės rėmėjams – Trakų rajono savivaldybei, uždarosioms akcinėms bendrovėms „Retal“, „Rumida“, „Statybų bazė“, „Reklamos gamybos sprendimai“, „Zenipa“, „Ligamis“, „InWood“, „Tuklė“, „Eniras“, VĮ Valstybinių miškų urėdijos Trakų regioniniam padaliniui, Vilniaus gondolai. Informaciniai rėmėjai – radijo stotis „A2“, Trakų turizmo informacijos centras, laikraščiai „Galvė“, „Trakų žemė“, portalas vilnius-events.lt.

Ačiū tariame ir visiems šventėje apsilankiusiems , drauge kūrusiems šį neeilinį įvykį – jų Joninių šventėje lauksime ir kitąmet!