PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Sausio 17 d. 14:05

Šimtmečio atradimas Pompėjuose atskleidė įspūdingą senovės romėnų miesto prabangą

Pasaulis

Italija: Vezuvijaus ugnikalnio vaizdas iš Pompėjos. EPA-ELTA nuotr.

Viljama SudikienėŠaltinis: ELTA


339665

Penktadienį Pompėjų archeologinė vietovė Italijoje pranešė apie įspūdingą atradimą – senovės Romos mieste, palaidotame per Vezuvijaus išsiveržimą 79 m., atidengtas didelis terminių pirčių kompleksas.

Pirtys rastos senoviniame mieste kasinėjant privatų namą. Ekspertai pranešė, kad kompleksas, sujungtas su pokylių sale, yra vienas didžiausių ir įmantriausių iš visų, kada nors Pompėjuose privačiame name aptiktų pirčių. Jį sudaro karštos, šiltos ir šaltos patalpos, išpuoštos išskirtiniais meno kūriniais, su didžiuliu baseinu.

Į SPA panašus kompleksas yra pastaruosius dvejus metus kasinėtos didelės rezidencijos širdyje. Name aptikti ir du skeletai, atskleidžiantys siaubą, kurį patyrė Pompėjų gyventojai, Vezuvijui išsiveržus. Vieni palaikai yra moters, kuri galėjo būti 35–50 metų, ji gniaužia juvelyrinius dirbinius ir monetas, kurios spindi it būtų visiškai naujos. Kitas skeletas yra jaunesnio vyro, galbūt paauglio. Abu buvo užsibarikadavę nedideliame kambaryje, bet žuvo, kai į miestą plūstelėjo svilinančio karščio vulkaninių dujų ir pelenų, vadinamų piroklastiniu srautu, cunamis.

Trečdalis senovinio miesto piečiau Neapolio tebėra palaidotas po vulkaninėmis nuolaužomis.

Atidengtos pirtys rodo, kad Pompėjuose gyventa turtingų elito atstovų. Tie, kurie galėjo naudotis maudymosi kambarių kompleksu, palikdavo drabužius persirengimo kambaryje su ryškiai raudonomis sienomis ir mozaikos grindimis, išmargintomis geometriniais raštais ir inkrustuotomis marmuru iš visos Romos imperijos.

Tada jie eidavo į karštą patalpą, išsimaudydavo vonioje ir mėgaudavosi šiluma it saunoje, ją teikė karštas oras, cirkuliuojantis ertmėse po grindimis ir sienose. Paskui jie eidavo į ryškiai nudažytą šiltąją patalpą, ten įsitrindavo aliejumi, nubraukiamu specialiu įrankiu. Galiausiai patekdavo į frigidariumą – šaltąjį kambarį, didžiausią ir įspūdingiausią iš visų patalpų, su raudonomis kolonomis ir atletus vaizduojančiomis freskomis. Ten lankytojai galėjo atsigaivinti giliame baseine, kuriame tilpo 20-30 žmonių.

„Karštomis vasaromis galėjai sėdėti, sumerkęs kojas į vandenį, šnekučiuotis su draugais, galbūt pasimėgauti taure vyno“, – BBC sakė Pompėjų archeologinio parko direktorius Gabrielis Zuchtriegelis.

Iš karto už karštosios patalpos įrengta katilinė. Vanduo atitekėdavo iš gatvės nutiestu vamzdžiu. Srautą reguliavę vožtuvai atrodo taip moderniai, tarsi ir šiandien galėtum juos įjungti ir išjungti.

Kasinėjant šią rezidenciją, pernai buvo aptikta didžiulė pokylių salė su juodomis sienomis ir kvapą gniaužiančiais kūriniais, vaizduojančiais klasikines scenas, taip pat mažesnis intymesnis kambarys blyškiai melsvomis sienomis, kuriame namo gyventojai melsdavosi dievams.

Kasinėjimai eina į pabaigą, tačiau iš pelenų iškyla vis naujų atradimų. Kol kas į kasinėjimų vietą įleidžiamas tik ribotas skaičius lankytojų, bet galiausiai ji bus visiškai atverta visuomenei.

#ITALIJA#POMPĖJAI#ARCHEOLOGIJA#PIRTYS#ATRADIMAS