Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Roberto Riablovo nuotr.
Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Dėl nelegalių prisijungimų prie eksploatuojamų nuotekų tinklų, bendrovė „Vilniaus vandenys“ kasmet patiria šimtus tūkstančių eurų siekiančius nuostolius. Nelegaliai išpilant nuotekas, dažnu atveju daroma žala gamtai. Daugiausia nelegalių nuotekų išpila pramonės įmonės. Siekdama pažaboti nelegalią veiklą, vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ pasitelkė pažangų sprendimą – mobilius nuotekų debitomačius.
Dėl neteisėto nuotekų pylimo „Vilniaus vandenys“ patiria apie 200 000 Eur nuostolių per metus. Negana to, dažnai nelegaliose nuotekose būna ir neleistinų ar net toksiškų teršalų, kurių nuotekų valyklos nepajėgios išvalyti. Siekdami, kad tokie teršalai nepatektų į gamtinę aplinką, vandentvarkininkai juos bando „sugaudyti“ mechaniniu būdu. Tačiau tai neefektyvus, laikui imlus ir rizikingas nuotekų išvalymo būdas.
„Nelegaliai išpilamos nuotekos tai ne tik nesąžininga veikla. Esame turėję ir labai rimtų atvejų, kai nelegaliai išpiltose nuotekose aptikome toksiškų medžiagų, naftos produktų, kurie yra pavojingi ne tik gamtai, bet ir žmonių sveikatai. Tad užkirsti kelią tokiems nusižengimams laiku ir identifikuoti kaltininkus yra ypač svarbu“, – sako ‚Vilniaus vandenų“ vadovas Marius Švaikauskas.
Pasak jo, aptikus nelegalias nuotekas visuomet bandoma identifikuoti taršos šaltinį – „Vilniaus vandenyse“ veikiančios Taršos užkardymo grupės specialistai aiškinasi, iš kokių verslo įmonių, kurių nuotekos surenkamos į bendrovės eksploatuojamus valymo įrenginius, tokios nuotekos galėjo patekti, kokiomis tiksliai medžiagomis jos buvo užterštos.
Spręsdami šią problemą „Vilniaus vandenys“ nuo pernai pradėjo diegti pažangius debitomačius, kurie padeda nustatyti neteisėtus nuotekų išpylimus. Kilnojami nuotekų debitomačiai naudojami tuomet, kai kyla įtarimų dėl galimai neteisingai deklaruojamo nuotekų kiekio. Jie yra įrengiami tose vietose, kur klientų nuotekos patenka į bendrovės eksploatuojamus tinklus.
Autonominiai vidinių baterijų maitinami debitomačiai informaciją apie pratekėjusių nuotekų kiekį kaupia atminties kortelėje. Išmatuoti duomenys rodomi debitomačio ekrane, taip pat jie gali būti perduodami GPRS modemu arba tinklo laidu į kompiuterinę įrangą. Tai dar labiau išplečia debitomačių panaudojimo galimybes.
„Kovodami su nesąžiningais juridiniais ar fiziniais asmenimis, kilnojamus nuotekų debitomačius pasitelkėme jau praėjusiais metais. Rezultatai džiugina – nustatėme nemažai teritorijų ir įmonių, iš kurių atiteka kelis kartus daugiau nuotekų negu jos deklaruoja suvartoto šalto vandens. Kiekvienu tokiu atveju imamės individualių veiksmų: įpareigojame nesąžiningą veiklą vykdančias įmones nedelsiant nutraukti nelegalių nuotekų išleidimą, išrašome papildomas sąskaitas už jau išleistas nuotekas, jų surinkimą ir sutvarkymą. Kritiniais atvejais pareikalaujame jų atlyginti mūsų bendrovei ar gamtai padarytą žalą“, – sako „Vilniaus vandenų“ vadovas.
Be debitomačių pagalbos – tai yra planinių ir neplaninių patikrų metu – pernai įmonė nustatė apie 22 tūkst. kub. m didesnį išleidžiamų nuotekų kiekį nei turėtų būti. O pasitelkus debitomačių duomenis dar papildomai identifikuota apie 200 tūkst. kub. m nuotekų, kurias nelegaliai šalino Vilniaus pramoninėse teritorijose įsikūrusios įmonės. Įprastai pažeidėjai išpila nuo 20 iki net 70 proc. daugiau nuotekų nei deklaruoja suvartoto šalto vandens.
Debitomačiai – vienas iš daugelio pastaraisiais metais „Vilniaus vandenų“ įgyvendinamų veiklos efektyvinimo projektų. Debitomačiams įsigyti „Vilniaus vandenų“ investicijos siekė 31 tūkst. eurų. Pernai bendrosios bendrovės investicijos į veiklos efektyvinimą siekė 1,33 mln. eurų.
Praėjusių metų pradžioje „Vilniaus vandenyse“ įsteigta Taršos užkardymo grupė vykdo aktyvius veiksmus tikriesiems teršėjams nustatyti. „Vilniaus vandenys“ reguliariai tikrina nuotekas, kurias išleidžia apie 500 įmonių, veikiančių bendrovės aptarnaujamoje teritorijoje. Bendrovė stebi, kiek nuotekų išpilama, ar išpilamas nuotekų kiekis sutampa su deklaruojamu, taip pat kokios nuotekos yra išpilamos į nuotekų vamzdynus – planinių ir neplaninių patikrų metu imami ir tiriami nuotekų mėginiai.
„Vilniaus vandenys“ taip pat nustatė ir griežtesnius reikalavimus naujiems juridiniams klientams – norėdami prisijungti prie „Vilniaus vandenų“ nuotekų tinklų ir prašydami prisijungimo sąlygų, jie turi pateikti vidaus nuotakyno schemas, cheminius elementus ir jų junginius, kurie pasitelkiami gamybos procese, deklaruoti, kokie teršalai ir kokiomis koncentracijomis bus išleidžiami į „Vilniaus vandenų“ valomas nuotekas.
ELTA