Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Lapkričio 30 d.Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) kilus įtampai dėl ten užrakintų mokytojų ir mitingo prie Seimo dalyvių, kurie neįleisti į ŠMM pasiimti daiktų, ministerijos atstovė Nomeda Barauskienė Eltai sakė, kad įstaiga – nepritaikyta žmonėms nakvoti, tad savaitgalį liks užrakinta, o jei kils didesnių incidentų, teks kreiptis į pareigūnus.
Petras SkutulasŠaltinis: Etaplius.lt
Šilutės Vydūno gimnazijoje jau susikūrė profsąjunga ir artimiausiu metu šios ugdymo įstaigos pedagogai ketina jungtis prie streiko. Kalbama, kad prie streikuojančiųjų prisidės ir Pirmoji gimnazija, kurioje taip pat jau įsteigta iniciatyvinė grupė. Iniciatoriai viešai skelbia ir informuoja mokinių tėvus, kad Pirmosios gimnazijos mokytojai ketina pradėti streiką gruodžio 7-ąją.
Kokia situacija?
Valdžios abejingumu pasipiktinę bei fizinio susidorojimo išsigandę Švietimo ir mokslo ministerijoje esantys mokytojai trečiadienio rytą kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę. Streikuojantys mokytojai prašo įvertinti situaciją, kuri peržengė nesiskaitymo su vienos profesijos žmonėmis ribas.
„Iš tiesų manome, kad konfliktas, įsižiebęs dėl etatinio darbo apmokėjimo tvarkos, atskleidė žymiai didesnes valstybės problemas. Tai, kas vyko paskutinėmis dienomis: negebėjimas realiai spręsti jau seniai identifikuotų problemų; brutalus psichologinis spaudimas; aukščiausių valstybės pareigūnų visuomenei skleidžiamas melas; bandymas supriešinti visuomenę ir manipuliuoti žiniasklaidos priemonėmis; viešas derybų imitavimas nebijant atsakomybės už akivaizdžius pažeidimus; protokolų ir kitų dokumentų, ant kurių oficialiai pasirašo ministrė, klastojimas; grasinimas fiziniu susidorojimu rodo, kad krizė gilėja. Esama situacija atskleidžia daug pavojingesnes tendencijas – mūsų šalies demokratijai iškilo reali grėsmė“, – rašoma kreipimesi į prezidentę.
Kaip spaudos konferencijoje sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) vadovas Andrius Navickas, Švietimo ir mokslo ministerijoje esantys mokytojai Lietuvos mokytojų vardu informavo prezidentę Dalią Grybauskaitę, kad susidariusi situacija peržengė vienos profesijos ribas, atskleidė daug didesnes valstybės problemas.
„Nesugebėjimas spręsti problemų, aukščiausių valstybės pareigūnų melas, brutalus elgesys su streikuojančiais mokytojais, oficialių dokumentų klastojimas, grasinimai fiziniu susidorojimu rodo, kad demokratijai iškilo grėsmė“, – teigė A. Navickas.
Streikuojantys mokytojai prezidentės prašo įvertinti situaciją.
Kaip pridūrė profsąjungos vadovas, susitarimų protokolas, apie kurį Švietimo ir mokslo ministerija paskelbė antradienį, neturi nieko bendro su streiką surengusios profsąjungos iškeltais reikalavimais, todėl jie nėra traktuotini, kaip susitarimas dėl reikalavimų, kurie buvo iškelti.
Profsąjungos, kurios sudariusios kolektyvinę sutartį su ŠMM, A. Navicko žodžiais, tik kuria derybų iliuziją.
„Taip pat norime pasakyti, kad mes šiandien organizuojame garsių Lietuvos ekonomistų ir ekspertų derybas, norėsime, kad jie įvertintų paskaičiavimus, kuriuos pateikė ŠMM, kiek valstybei atsieitų reikalavimų įgyvendinimas. Mūsų nuomone, skaičiavimais siekiama klaidinti, gąsdinti ir prieš streikuojančius mokytojus nuteikti visuomenę“, – pabrėžė A. Navickas.
Pasak LŠDPS pirmininko, valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis aiškiai pasakė, kad mokytojų keliamus reikalavimus labai paprasta įgyvendinti, tik reikia 10 centų pabranginti alų, ir bus tam pinigų. „Tačiau alus pabrango, o mūsų reikalavimai lieka neįgyvendinti“, – sakė trečiadienio rytą spaudos konferenciją ŠMM surengusios profsąjungos lyderis.
nuotrauka-1.jpg
Pedagogų streikui tęsiantis, galėtų būti jungiamos mokyklos
Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis sako, kad dabartiniai mokytojų streikavimo metodai nėra priimtini: nors streikuojama ir dėl gerų tikslų, bet reikia laikytis įstatymų.
Premjeras įsitikinęs, kad atitinkamų priemonių dėl mokytojų streikų turėtų imtis ir savivaldybės. Premjeras ragino mokytojus grįžti į ugdymo procesą, pas savo vaikus, nebekankinti daugiau nei vaikų, nei tėvų, nes klausimais dėl etatinio apmokėjimo tobulinimo jau yra sutarta.
Premjeras Saulius Skvernelis prakalbo apie mokyklų jungimą tam, kad ir toliau neliktų sustojęs mokinių iš streikuojančių mokyklų ugdymo procesas. „Savivaldybės, atsakingos už ugdymo procesą, turėtų ieškoti būdų, kaip samdyti papildomai mokytojus, finansiniai ištekliai tam yra, kaip organizuoti darbą, galbūt netgi jungiant mokyklas, kurios yra tuštesnės arba pustuštės, perkeliant laikinai vaikus ir tokiu būdu užtikrinti ugdymo proceso vykdymą“, – Vyriausybėje pirmadienį kalbėjo S. Skvernelis. Pasak jo, nepaisant to, kad streikuojančių mokyklų dalis nėra didelė, tokia priemonė neleistų kenkti dėl streiko į mokyklas eiti negalintiems mokiniams.
Parengta pagal ELTA inf.