PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Spalio 14 d. 18:29

Šilumos vartotojams – ne pačios geriausios naujienos

Marijampolė

Ričardo Pasiliausko nuotrauka

Regina KulbokaitėŠaltinis: Etaplius.lt


56071

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) pirmininkės Ingos Žilienės teigimu, šį rudenį biokuras ir gamtinės dujos bus trečdaliu brangesni nei praėjusiais metais. Jeigu biokuras brangtų 20 proc., šildymas brangtų 0,1 cento už kWh. Kas dėl dujų, tai joms prognozuojama apie 28 proc. didesnė nei pernai kaina. Trumpiau tariant, šilumos vartotojams tai ne pačios geriausios žinios: pagal prognozes centralizuotos šilumos vartotojų piniginės turėtų patuštėti plius 10–15 procentų palyginti su pernai metais.

Nepaisant prastų perspektyvų šilumos vartotojų piniginei beveik visi šalies didieji miestai šildymo sezoną jau oficialiai pradėjo. Marijampolės savivaldybė dar laikosi: pasak praėjusią savaitę kalbinto administracijos direktoriaus Karolio Podolskio, klimatinės sąlygos leidžia gyventi centralizuotai nesišildant. Pozicija savaime suprantama. Ir ne vien dėl klimatinių sąlygų: mat su oficialia šildymo sezono pradžia prasideda ir kompensacijų mokėjimas gyventojams, gaunantiems mažas pajamas. Pinigų šioms reikmėms savivaldybės biudžete niekada nebūna per daug.

UAB „Marijampolės šiluma“ direktoriaus Juozo Bartaškevičiaus teigimu, vienas kitas vartotojas centrinį šildymą jau įsijungė, tačiau jei nepasikeis sinoptikų prognozės, tai be centralizuotos šilumos galima bus pratempti dar beveik porą savaičių: orai žada būti ir giedri, ir šilti. O įmonė šildymo sezonui yra pasiruošusi ir bet kada gali pradėti tiekti šilumą vartotojams. Per 80 proc. vartotojų susitvarkę savo šilumos pasus, šilumos tiekimo trasos irgi neturėtų pateikti siurprizų, statoma dar pora katilų. Šilumos tiekimas Marijampolės vartotojams turėtų vykti be trikdžių.

O kas dėl šildymo kainos, tai ji, pasak pašnekovo, priklausys nuo kuro kainos: jei brangs kuras, brangs ir šiluma. Kiek, vėlgi priklauso nuo kuro rinkos svyravimų.

Šiuo metu VKEKK kainas perskaičiuoja, tačiau Marijampolės šilumos tiekėjų eilė dar neatėjo. Savivaldybės vadovai dėl to yra ne kartą į ją kreipęsi, tačiau be rezultatų.

Taigi kol kas marijampoliečiams tiekiamos šilumos kaina – prie didesnių. Nemaža dalis vartotojų, ypač – vietinių politikų, yra įsitikinę, jog tai – UAB „Litesko“ didžiausias „nuopelnas“, ir kiekviena proga akcentuoja, kad savivaldybė turėtų kuo greičiau susigrąžinti savo žinion bendrovei išnuomotus šilumos tinklus. Tik tada bus galima kalbėti apie pigesnę šilumą.

Rugsėjo 1 d Kainų komisijos duomenimis Marijampolėje kilovatvalandė kainavo beveik 7 centus. Brangesnė centralizuotai tiekiama šiluma yra Anykščiuose, Biržuose, Vilkaviškyje, Skuode, Trakuose (daugiau nei 7 ct/kWh). Beje, kai kuriuose iš minėtų miestų šilumos tiekėjas yra būtent „Litesko“. Taigi prielaida, jog šilumos tinklų nuomininkas „nori per daug“, tikrai ne iš fantazijų srities.

Vertinant atskirus šilumos kainos komponentus, į akis krinta tai, kad ir vadinama pastovioji kainos dalis, ir kintamoji, t. y. priklausanti nuo kuro kainos, Marijampolėje yra kiek didesnės palyginti su kitais miestais – peršoka tris centus (atitinkamai 3,10 ct/kwh – pastovioji dalis ir 3,26 ct/kWh– kintamoji).

Visgi kad ir kokią „nemeilę“ jaustume brangios šilumos tiekėjams ir kaltintume visomis septyniomis didžiosiomis nuodėmėmis (tai juk verslas, o verslas siekia kuo didesnio pelno, ir kitaip nebus), pirmiausia reikėtų „prausti“ tuos, kuriems priklauso pareiga nustatyti šilumos kainą ir kontroliuoti, ar ji pagrįsta, t. y. Valstybinei kainų komisijai. O ji kol kas pasitenkina tik faktų konstatavimu ir kylančių kainų prognozėmis. Nuo 2017 m. rugsėjo iki 2018 m. rugsėjo, VKEKK duomenimis, vidutinė šilumos kaina didėjo 2,19 proc. Rugsėjį šilumos kainos didėjimą didžiuosiuose ir kituose miestuose lėmė biokuro ir gamtinių dujų kainų augimas. Tarp penkių didžiųjų miestų rugsėjį šiluma mažiausiai kainavo Klaipėdos (4,09 ct/kWh), daugiausia – Panevėžio (5,61 ct/kWh) gyventojams.

Marijampolė apie tokias kainas kol kas gali tik pasvajoti. Dar – tikėtis, kad kada nors Valstybinė kainų komisija jas perskaičiuos. Tegul ir nelabai ryškiai, bet šilumos vartotojų naudai. Nors artėjant Savivaldos rinkimams ypač garsiai skamba vietos politikų kaltinimai šilumos tiekėjams ir raginimas nutraukti šilumos tinklų nuomos sutartį su UAB „Litesko“ prieš numatytą terminą, tikrai neguldyčiau galvos dėl to, kad Savivaldybei susigrąžinus šilumos tinklus marijampoliečiams šildymas taps pigus, o šilumos tiekėjas – jau savivaldybės reguliavimo sferai priklausanti įmonė – nepaprašys padidinti kilovatvalandės kainą (tokių pavyzdžių jau būta...)

O pabaigai – apie biokurą. Dar ne taip seniai dėl šilumos brangimo buvo kaltinama dujų kainų pasiutpolkė, o pigesnės šilumos panacėja buvo laikomas biokuras. Tačiau kai „įsisuko“ reikalai su biokuru, paaiškėjo, kad ir jo kainos nestovi vietoje, kyla beveik taip pat, kaip dujų ar net sparčiau. Tikėtina, ne vien dėl to, kad „brangsta viskas“. Greičiau todėl, kad biokuro gamybai jau nepakanka vien „sudrožti malkas“, tad padidėja gamybos sąnaudos, savikaina. Paklausa, beje, taip pat...