Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Gruodžio 6 dieną Žemaičių muziejuje „Alka“ vyko Žemaitijos vardo paminėjimo 800 metų jubiliejaus šventinė konferencija, po kurios 63 nusipelnę žemaičiai ir lietuviai apdovanoti ženklais „Už nuopelnus Žemaitijai“, pagamintais vienoje garsioje Telšių bendrovėje.
Tarp jų ir mūsų kraštietis istorikas, visuomenės veikėjas, valstybės pareigūnas, Šilalės kraštiečių draugijos pirmininkas Vilniuje, Lietuvos Respublikos Seimo ir Vyriausybės ekspertas ir patarėjas etninės kultūros valstybinės globos ir politikos formavimo klausimais Virginijus Jocys ir Šilalės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus kultūros paveldo vyriausioji specialistė Jurgita Viršilienė.
Ženklas „Už nuopelnus Žemaitijai“ įteikiamas minint Žemaitijos pirmojo paminėjimo istoriniuose šaltiniuose 800-ųjų metų jubiliejų, už reikšmingus, išliekamąją vertę turinčius, įsimintinus darbus Žemaitijai, už nuopelnus ir pasiekimus įvairiose veiklose, stiprinančiose Žemaitijos tapatybę, istorinę atmintį, tarmę, Žemaitijos, kaip istorinės Europos žemės, gyvybingumą šiuolaikiniame pasaulyje.
V. Jocys parengė ir išleido kolektyvines monografijas: „Laukuva“ (1 d. – 2005; 2 d. – 2008), „Endriejavas“ (2010), „Kartena“ (2012), „Žemaičių kultūros savastys. Nuo Vilniaus kalvų prie Baublio slenksčio“ (1 d., su 2 CD, 2012), „Žemaičių kultūros savastys. Epochų jungtys“ (2 d., su 2 CD, 2013), „Kaltinėnai“ (2010). Leidinių: „Lietuvos etnografiniai regionai“ (2015), „Etninė kultūra“ (Nr. 9, 2015), „Piliakalnių ir Tautinio kostiumo metų atidarymas“ (2017) bendraautorius ir sudarytojas; Tautinio kostiumo metų ir Piliakalnių metų (2017), jiems skirtų atidarymo renginių Medvėgalyje ir Šiauduvoje sumanytojas ir vienas iš organizatorių; konkursų: „Tautinis drabužis tremtyje“, „2015 m. geriausiai tradicijas puoselėjusi etnografinio regiono seniūnija“ rengėjas, Žemaitijos etnografinio regiono ir visos Lietuvos kultūrai ir istorijai nusipelniusių 100 iškiliausių asmenų pagerbimo idėjos – „Prof. N. Vėliaus ir L. R. Ivinskio vardo pažintinio kelio „Gulbės–Požerė“ (Šilalės r., nuo 2010) – įrengimo autorius ir organizatorius; Pėsčiųjų žygių asociacijos žygio „Žemaitijos piliakalniais ir kūlgrindomis“ (nuo 2014) iniciatorius, koordinatorius; žygių, maršrutų kultūrinių-istorinių aprašų Bijotuose (2013), Požerėje (2014), Medvėgalyje (2016) autorius, ir dar daugeliu kitų gražių darbų nusipelnęs Šilalės kraštui ir Žemaitijai.
apdovanojimai-small-41068.jpg
bendra-foto2-small-41072.jpg
J. Viršilienė organizavo ne vienus archeologinius ir žvalgomuosius tyrimus: 2016–2019 m. Medvėgalio archeologinio komplekso, 2017–2019 m. Bilionių piliakalnio, 2017 m. Rubinavo piliakalnio, 2017 m. Indijos piliakalnio; 2014–2018 m. organizavo edukacinius, mokslinius, pažintinius renginius, žygius, talkas, ekspedicijas, konferencijas Lietuvos ir Šilalės visuomenei, Šilalės krašto vardo garsinimui Lietuvoje. Kartu su kitais autoriais išleido knygas: „Atgiję paminkluose“ (2015), „Šilalės rajono piliakalniai“ (2017), „Šilalės krašto žydai: istorija, atmintis ir paveldas“ (2017), „Atgimę piliakalniai“ (2018), „Dabartinės piliakalnių tvarkymo tendencijos Vakarų Lietuvos piliakalnių pavyzdžiu“, „Kultūros paminklai“ (2019), šiuo metu rengia knygą „Bilionių piliakalnis“ kaip bendraautorė; dokumentinio filmo „Šilalės kalvomis bėga Žemaičių plentas“, skirto 80-ties metų Žemaičių plento sukakčiai paminėti, idėjos, scenarijaus ir teksto autorė.
Atminimo ženklus įteikė Seimo Laikinosios Žemaičių grupės vadovė, Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė ir Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas.
medalis-small-41076.jpg
pasirasyta-sutartis-small-41077.jpg
Konferencijoje taip pat iškilmingai pasirašyta Žemaičių muziejaus „Alka“ ir Žemaičių kultūros draugijos bendradarbiavimo sutartis. Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto istorikas Povilas Šverebas pristatė Žemaitijos istoriją dailininkės Linos Kalinauskaitės medalyje „Pirmajam žemaičių paminėjimui istoriniuose šaltiniuose 800 metų“. Telšių miesto Garbės pilietis, profesorius Algirdas Žebrauskas papasakojo apie Žemaitijos privilegijas. Telšių miesto Garbės pilietis, profesorius Alfredo Bumblauskas skaitė pranešimą „Kas yra Žemaitija“.
Renginį savo dalyvavimu pagerbė Lietuvos Respublikos Seimo narys Valentinas Bukauskas, Žemaičių kultūros draugijos pirmininkas Stasys Kasparavičius, kanauninkas Andriejus Sabaliauskas, Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas ir muziejaus direktorė Eva Stonkevičienė,
Konferencijoje ir Atminimo ženklo „Už nuopelnus Žemaitijai“ įteikimo ceremonijoje dalyvavo Šilalės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tadas Bartkus.
Sveikiname visus apdovanotuosius ir džiaugiamės, kadatminimo ženklai „Už nuopelnus Žemaitijai“ įteikti ir mūsų krašto puoselėtojams.