PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2020 m. Liepos 27 d. 09:37

Šienapjūtei nesibaigus prasidėjo javapjūtė

Klaipėda

A. Valaičio nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


139774

Miestiečiai susirūpinę, kaip karantino šešėlyje saugiau ir įdomiau praleisti vasaros atostogas, o ūkininkai pluša iš peties. Kai kuriuose rajono grūdininkystės ūkiuose prieš kelias dienas pradėta kulti žieminius miežius, rapsus, o gyvulių augintojams tęsiasi šienapjūtė: skuba džiovinti šieną, gaminti šienainį, nes antroji žolė dabar vešlesnė už pirmąją. Anot žemdirbių, javapjūtė šiemet nevėluoja.

Kulia žieminius miežius ir rapsus

Vieni iš pirmųjų rajone pradėjusiųjų javapjūtę – Kretingalės kooperatinė žemės ūkio bendrovė. Prieš savaitę išriedėję į javų laukus kombainai nukirto 21 ha žieminių miežių, o dabar skuba kulti žieminius rapsus. „Juk šią savaitę sinoptikai žadėjo lietingą orą“, – nerimavo bendrovės vadovas Gerardas Liorenšaitis. Jis pridūrė, kad iš viso reikės nukulti 2 100 ha javų bei kitų kultūrų. Pernai kretingališkiai pora savaičių anksčiau pradėjo javapjūtę.

Anot G. Liorenšaičio, šiemet miežių derlius geras: 5 tonos iš hektaro, o apie rapsų ir kitų javų derlių dar negalėjo pasakyti. Tai priklausys ir nuo oro sąlygų. Kretingališkiai atsisakė galvijų, todėl savo technika padeda ūkininkams presuoti šieną – tebevyksta šienapjūtė.

Daupariškis Petras Montvydas nuo sekmadienio kulia žieminius rapsus. „Iš hektaro – apie 3 tonos, o pernai – 4 t, – atskleidė ūkininkas. – Jeigu išeitų vidurkis, būtų gerai.“ Anot jo, dorojant derlių, išryškėjo praėjusio rudens sėjos problemos, nepalanki buvo ir šilta žiema. Pavasarį žieminiams javams labai trūko drėgmės.

P. Montvydo teigimu, javapjūtė nevėluoja: šiemet jis trimis dienomis vėliau pradėjo nei praėjusiais metais. „Pasitaikė, kad tik rugpjūčio pradžioje išvažiavau į laukus“, – sakė daupariškis. Jis augina 120 ha rapsų, o iš viso – 550 ha javų ir kitų kultūrų.

Laukia, kol prinoks

 

Grūdininkystės ūkio šeimininkas Giedrius Lapinskas iš Girininkų dar laukia, kol prinoks žieminiai rapsai. Kada pradės doroti derlių, negalėjo pasakyti. „Jeigu bus karšta, kulsiu greitai“, – dėstė jis. Rapsus augina 90 hektarų, juos nukūlęs važiuos į žieminių kviečių laukus – 160 ha. Tada eilė ateis pupoms, kurių net 100 ha. „Tai labai geras priešsėlis, dirvožemį tausojanti kultūra, ją lengva auginti ir patogu, kad vėliau kuliama“, – atskleidė ūkininkas.

Apie 360 ha javų ir kitų kultūrų auginančiam G. Lapinskui optimizmą kelia tai, kad mūsų krašte pasėlių nenusiaubė liūtys, neišguldė vėjai. „Atrodo, derlius turėtų būti neblogas“, – vylėsi girininkiškis.

Teberuošia pašarą

Venckų kaimo ūkininkas Gintautas Prišmontas žieminių rapsų neturi, o žieminiai kviečiai ir kviet­rugiai dar neprinokę. „Pernai javapjūtę pradėjau liepos 24 d., o šiemet gal tik paskutinėmis liepos dienomis“, – kalbėjo ūkininkas, kartu su sūnumi Mantu auginantis apie 300 ha javų. Pasak jo, žieminiai neblogai atrodo, o vasarojui atsiliepė sausra, bet yra ir neblogų plotų. „Investuoji daug, tik ne visada gali atsiimti, – prasitarė ūkininkas. – Bet kiek duos Dievulis, tiek užteks, kad tik grūdų supirkimo kainos būtų normalios.“

Pieno ūkio šeimininkė Vaidutė Leonauskienė iš Šilėnų kaimo galėtų pradėti kulti žieminius miežius, tačiau dar nebaigusi javapjūtės: iš atolo žolės intensyviai ruošia šienainį. „Pašaro dar trūksta, todėl bus ir trečia šienapjūtė, o gal ir ketvirta“, – sakė ūkininkė.

Mėsinių galvijų augintojo Vidmanto Buivydo ūkyje irgi tęsiasi šienapjūtė. „Šienaujame, vežame iš laukų ritinius, – pirmadienį jis kalbėjo „Bangai“. – Pjausime ir trečią, ir ketvirtą atolą. Javapjūtę pradėsime rugpjūčio pradžioje.“