Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Egidijaus Jankausko nuotr.
Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt
Antradienį Klaipėdos savivaldybės tarybos Kolegijoje pristatyti lūkesčių raštų projektai, kuriais tikimasi efektyvinti Savivaldybės valdomų įmonių veiklą. Nors planai ambicingi, kai kuriems Kolegijos nariams jie pasirodė sunkiai įgyvendinami.
tr31-14.jpg
Pasak Klaipėdos savivaldybės Turto skyriaus vedėjo Edvardo Simokaičio, tai pirmas toks bandomasis projektas, neva tokių lūkesčių ar tikslų anksčiau nebuvo nustatoma.
Nusibrėžė gaires
„Pasikeitė teisės aktai, atsirado prievolė teikti lūkesčių raštus tiek valstybės valdomoms įmonėms, tiek Savivaldybės. Lūkesčių raštų projektai buvo rengiami kartu su pačiomis įmonėmis, derinant siektinus ir realiai įgyvendinamus rodiklius bei veiklos tikslus“, - sakė E. Simokaitis.
Lūkesčių raštas Savivaldybės valdomoms įmonėms susideda iš trijų esminių dalių: nustatomi veiklos principai, tikslai ir finansiniai efektyvumo rodikliai.
E. Simokaičio teigimu, veiklos principai visoms įmonėms nustatomi vienodi: tvarumo, pažangumo, modernumo, skaidrumo principų laikymasis ir pan.
„Klaipėdos vandeniui“ nustatyti 6 veiklos tikslai. Jie apima keletą kertinių rodiklių - vartotojų skaičiaus didinimą, paviršinių nuotekų infrastruktūros gerinimą, geriamojo vandens kokybės išlaikymą ir gerinimą, kvapų emisijos mažinimą.
„Klaipėdos energijai“ numatyta toliau dirbti ties atsinaujinančio kuro dalies didinimu, naujų vartotojų prijungimu, šilumos nuostolių trasose mažinimu.
Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrui užbrėžtas tikslas mažinti komunalinių atliekų kiekį sąvartynuose, pagerinti vietinės rinkliavos surinkimą, įgyvendinti investicinius projektus, o vienas jų - investavimas į kvapų emisijos mažinimą.
Klaipėdos autobusų parko siekiamybė, kad įmonė naudotų ekologišku kuru varomas transporto priemones, gerintų klientų aptarnavimo kokybę.
„Gatvių apšvietimas“ įpareigotas įrengti modernias apšvietimo sistemas, kurios taupytų elektros energiją. Tarp prioritetų - šviesoforų monitoringo stiprinimas.
Naujasis turgus ir Senasis turgus raginami dėmesį skirti prekiautojų skaičiui didinti. „Vildmina“ - klientų apsilankymo srautui didinti, bandymui plėsti paslaugų asortimentą. „Debreceno vaistinė“ sieks didinti vaistų gamybą ir jų įvairovę.
Pasigenda efektyvumo ir kūrybos
Pasak E. Simokaičio, bendras Savivaldybės principas - iš valdomų įmonių uždirbto pelno gauti ne mažiau nei 50 procentų dividendų.
Tačiau yra įmonių, kurios įgyvendina svarbius investicinius projektus, tad dividendų rodiklis priklausys nuo projektų įgyvendinimo. E. Simokaičio teigimu, baigusi projektus įmonė galėtų mokėti Savivaldybės prašomą dividendų sumą.
„Senajame turguje vyksta procedūros dėl akcijų emisijos, įtraukiant privatų investuotoją. Siekiame, kad privačios investicijos ateitų į įmonę. Įmonei pelno nenustatome, tikimės, kad įmonė veiks pelningai, tada jau kreipsimės į ją dėl dividendų mokėjimo“, - tikino E. Simokaitis.
Tačiau tokie ambicingi tikslai sužavėjo ne visus Tarybos Kolegijos narius. Sauliaus Budino teigimu, Savivaldybės valdomose įmonėse pasigendama progreso.
„Suprantu, kad tai pakankamai naujas dalykas. Norėtųsi pabrėžti, kad matytųsi, ko įmonės sieks per ketverius metus. Jeigu kas metus bus atliekamos korekcijos, tai tarsi leis turėti patogią situaciją. <...> Jeigu pažiūrėtume į rekomendacijas, turėtų matytis progresas, kokia yra grąža. Sakyti, kad mūsų įmonių kainos vienos mažiausių Lietuvoje - visiškai nekorektiška.
Mažinti praėjusių metų rodiklius negerai, nes ir taip atsiliekame pagal pažangių įmonių valdymo metodikas. Turto grąža, kapitalo grąža turėtų būti nustatoma progreso tvarka. Bendro pelningumo rodiklis nieko nesako, nes jį galima nesunkiai buhalteriškai susidėlioti. Skaičiai po kablelio atrodo keistai. Jeigu norime turėti pažangą, tai turime deklaruoti įmonių vadovams, kad jie jos ir siektų„, - sakė S. Budinas.
Jam pritarė Vytis Radvila, kuris iš akcininko, Klaipėdos savivaldybės, pasigedo kūrybos.
„Kodėl pasirinkti būtent tokie įmonių efektyvumo rodikliai? Būtent Klaipėdos įmonių turto grąžos dinamika yra žemiausia. Tai suponuoja, kad turtas galimai galėtų būti valdomas efektyviau. Pasigendu akcininko kūrybos. Prieš šešerius metus akcininkas Senajam turgui kėlė lūkestį atliepti socialinę funkciją.
Dabar keliami daugiau nei 50 procentų pelningumo rodiklio lūkesčiai atrodo neadekvatu, vertinant, kokios investicijos į turgų ateina. Netikiu, kad tai bus tik privataus kapitalo investicijos. Kalbant apie abu turgus, vienas iš lūkesčių, įvesti naują paslaugą - tai reiškia, pastatau kavos aparatą ir tai nauja paslauga?“ - retoriškai klausė V. Radvila.
Įmones ragina imtis iniciatyvos
Klaipėdos tarybos narė Judita Simonavičiūtė iškėlė klausimą, ar pakankamai didelių dividendų siekis nepakiš kojos. Jos manymu, įmonės privalo siekti naujų valdymo būdų.
„Norima dividendų, bet ar nebus taip, kad dėl didinamų lūkesčių kainos bus didinamos? <...> Kyla klausimas - valstybė tik dabar pradėjo tvarkytis, mes prieš 10 metų susitvarkėme. Būčiau atsargi, kai kolega Saulius minėjo didinti rodiklius, bet tai atsisuks kitu galu - kaina. Ši vieta labai jautri. Kiekviena mūsų įmonė turėtų labai gerai peržiūrėti savo turimą kapitalą ir turtą. Kai kuris turtas gula ant pačios įmonės pečių ir nauji valdymo būdai yra būtini“, - sakė J. Simonavičiūtė.
Pasak Naujojo turgaus direktoriaus Viačeslavo Karmanovo, būtų labai gerai, jeigu įmonė sugebėtų per ketverius metus pritraukti tūkstantį naujų prekeivių. Tačiau tai buvo prilyginta kone utopijai.
„Pas mus vidutiniškai prekiauja 200 prekybininkų. Jei kasmet prekybininkų daugės 5-10 procentų, bus labai gerai“, - sakė V. Karmanovas.
Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis dėkojo kolegoms už pastabas ir tikino, kad naujovė - lūkesčių raštų projektai - duos naudos tiek Savivaldybei, tiek jos valdomoms įmonėms.
„Priimame pastabą, kad kūrybos pritrūko. Susikoncentravome į esminį punktą, kad tai turėtų būti smulkaus ir vidutinio verslo traukos centras. Vienas tokių punktų - daugiau unikalių prekiautojų. Norėtume, kad tokie žmonės prekiautų turguje, o ne kažkur nelegaliai. Kalbant apie paslaugą... Tai nebus kavos aparato pastatymas. Manau, jau greitai pamatysime, kas yra tos paslaugos“, - ambicingai kalbėjo G. Neniškis.
Klaipėdos savivaldybės tarybos Kolegija priėmė sprendimą, kad įmonių veiklos rezultatai ir progresas bus apžvelgiami kasmet.
Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.