PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2023 m. Birželio 10 d. 16:23

Siekiant mažinti narkotikų vartojimą, nuo rudens sostinės mokiniams bus privalomos sveikatingumo pamokos

Vilnius

BNS/Fotobankas nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


269830

Siekiant pažaboti narkotikų platinimą ir vartojimą ugdymo įstaigose, nuo rudens sostinės mokiniai turės privalomas sveikos gyvensenos pamokas.

„Nuo rugsėjo mėnesio prasideda privalomosios sveikos gyvensenos pamokos mokyklose. Jos turės platų savo turinį, bet viena iš jų bus ir psichotropinių medžiagų vartojimas, jų žala ir visa prevencinė veikla“, – penktadienį Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė Vilniaus meras Valdas Benkunskas.

„Akivaizdu, kad sumažinant narkotikų paklausą, reikia dirbti ir su švietimu. Mūsų minkštosios priemonės yra skirtos vaikų, tėvų, mokytojų kolektyvų ugdymui, supažindinant su pasekmėmis – kuo gresia, atrodo, nekaltas pabandymas ar pan.“ – dėstė jis.

Pasak mero, norint jaunąją kartą tinkamai supažindinti su narkotinių ir psichotropinių medžiagų žala bei priklausomybių pasekmėmis, svarbu, kad ugdymo specialistai būtų tinkamai pasirengę tokių pamokų vedimui.

„Mokytojų kolektyvai turės būti paruošti tą turinį išdėstyti įtaigiai ir kad tos privalomos pamokos pasiektų savo tikslus“, – akcentavo jis.

„Laukia didelis darbas, nebus staigių rezultatų per dieną ar per mėnesį. Bet koordinuotas valstybės institucijų veikimas šioje vietoje tikrai yra vienintelė išeitis“, – pabrėžė politikas.

Konservatorius pastebėjo, kad svarbu adresuoti ir jaunimo rūkymo problemą bei svarstyti dėl elektroninių cigarečių draudimo.

„Apsinuodijimų skaičius – ką rodo ir medikai, ką rodo visa statistika – natūralu, kad reikia apie tai šnekėti daugiau. Reikia rodyti žalą, reikia aiškinti, kad tai nėra kažkoks nekaltas vaisių skonio dūmelis, bet kad tai daro didelę žalą sveikatai“, – kalbėjo V. Benkunskas, pripažindamas, kad šiuo metu tenka dorotis su iššūkiais „bėgant iš paskos“.

„Kol civilinėje apyvartoje šios medžiagos nėra uždraustos, kova yra sudėtinga. Galbūt valstybei laikas šnekėti apie šių priemonių išėmimą iš civilinės apyvartos. Natūralu, kad nepilnamečiams ir vaikams, net jei ir tiesioginiai nėra galimybių įsigyti, yra kitų būdų, kaip tas priemones gauti“, – aiškino jis.

Gerins mokyklų teritorijų saugumą: diegs stebėjimo sistemas, statys tvoras

Be sveikatingumo ugdymo, V. Benkunskas teigė, kad Vilniaus savivaldybėje jau investuota į papildomas mokyklų teritorijų saugumo priemones – siekiama apjuosti ugdymo įstaigas tvoromis, įdiegti vaizdo stebėjimo sistemas.

„Mes investuosime pinigus į švietimo įstaigų perimetro saugojimą, kad į jas nepatektų svetimi asmenys – t. y., tvorų, sistemų, kurios stebėtų visą mokyklų teritoriją, atsiradimas, vaizdo kameros, kurios būtų pajungtos į policijos duomenų centrą. Lygiai taip pat policija žada, kartu su mumis, inicijuoti pilotinį projektą, kaip veikti prevenciškai prieš šitą problemą“, – aiškino sostinės meras.

Kaip pranešė Vidaus reikalų ministerija, atsižvelgiant į narkotinių medžiagų vartojimo ir platinimo mokyklose problematiką bei poreikį sustiprinti šių medžiagų kontrolę švietimo įstaigose, Policijos departamentas parengė aplinkos saugumo rekomendacijų projektą mokykloms. Jose nurodomos ir priemonės efektyvesnei narkotinių medžiagų plitimo mokyklose stebėsenai bei kontrolei.

ELTA primena, kad Vilniaus apygardos prokuratūra praėjusiais metais pradėjo 5 ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo, kai jomis mokyklose buvo apsinuodiję nepilnamečiai asmenys. Šiuo metu stebima nauja narkotinių medžiagų vartojimo tendencija, kurią prokurorai sieja su elektroninių cigarečių paplitimu.

Taip pat, sausio ir vasario mėnesiais Klaipėdos miesto Visuomenės sveikatos biuro atliktas mokyklų tyrimas parodė, kad tik vienoje iš 28 tirtų uostamiesčio mokyklų neaptikta narkotinių medžiagų pėdsakų.