Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.LTŠaltinis: Alytaus rajono savivaldybė
Pynimo būrelis – nuo pirmos klasės
Alytaus rajono vardą šio konkurso respublikiniame ture toliau garsins Alytaus r. Daugų Vlado Mirono gimnazijos penktos klasės mokinė O. Baležentytė, senoviniu būdu pintų nendrių ir šiaudų pintinių autorė. Konkurso nugalėtojos mokytoja – Rasa Aleksandravičienė.
Pasak Orintos, kai sužinojo, kad jos darbai buvo įvertinti pirmąja vieta, jai buvo netikėta, tačiau labai apsidžiaugė. Dabar jaudulys dar didesnis, nes jau gegužės mėnesį laukia respublikinis turas.
„Kai lankiau paruošiamąją klasę, pas mus atvyko mokytoja Rasa ir parodė pynimo amatą. Tada pabandžiau ir pati pinti. Taip mano gyvenime šis pomėgis ir atsirado“, – pasakojo Orinta.
Trečią vietą šiame konkurse užėmė ir kita šios mokytojos mokinė, aštuntokė Ugnė Miliauskaitė.
„Labai didžiuojuosi šiuo konkurso įvertinimu ir tikrai nesitikėjau, kad užimsiu prizinę vietą“, – sakė Ugnė.
Pasak mokytojos, abi pynimo būrelį lanko nuo pat pirmų klasių ir jos tai daro su dideliu užsidegimu. O dalyvauti konkurse skatina sėkmės istorijos, mat jau kartą šio konkurso respublikiniame ture šios mokytojos mokinė nuskynė laurus.
Rajono mokinių darbai – ir Pasaulio lietuvių dainų šventės parodoje
Iš liepos medienos išdrožinėta Miroslavo gimnazistės Rimantės verpstė sulaukė didelio parodos lankytojų, liaudies meno gerbėjų ir komisijos narių dėmesio. Šis darbas užėmė antrą vietą ir pateko į šių metų Pasaulio lietuvių dainų šventės parodą ir katalogą. Tiesa, jame bus ir dar vienos Alytaus rajono mokinės, aktyvios liaudies dailės konkurso ,,Sidabro vainikėlis“ dalyvės, praėjusiais metais laureate tapusios geriausius Dzūkijos regiono meistrus ir amatininkus suburiančio konkurso ,,Aukso vainikas“ jaunųjų Dzūkijos tradicinio meno kūrėjų kategorijoje, Aušrinės Turskaitės pintinės.
Dailės ir technologijų mokytojas Saulius Gudaitis užsiminė, kad Rimantė yra labai gabi mokinė, dalyvauja bene visuose mokykloje organizuojamuose konkursuose ir tam, kad ji visur suspėtų, net naktimis tenka dirbti.
„Nesitikėjau antros vietos, galvojau, kad sulauksiu padėkos už dalyvavimą ir tiek“, – sakė jau antrą kartą šiame konkurse dalyvavusi Rimantė.
Ji tikino, kad aplinkiniai dažnai nustemba, kad mergina imasi visai ne dailiosios lyties amato, tačiau ji pati to tiesiog nesureikšmina ir renkasi tai, kas jai patinka.
Antroji vieta buvo skirta ir Miroslavo gimnazijos abituriento Ryčio Miliausko verpstėms. Rytis jomis susidomėjo stebėdamas, kaip verpstes gamina brolis.
Pasak Miroslavo gimnazijos mokinių, daugiausia kūrybinio polėkio reikalauja verpsčių brėžiniai, o daugiausiai laiko užima apdaila, nes verpstėse yra daug smulkių ertmių, kurias reikia išdailinti.
Dalyvauti „Sidabro vainikėlio“ konkurse Rytį ir Rimantę paskatino būtent dailės ir technologijų mokytojas S. Gudaitis, kuris pastebėjo mokinių talentą ir pomėgį drožinėti.
Pasak mokytojo, yra daug konkursų, tačiau „Sidabro vainikėlis išsiskiria tuo, kad jis visus vienija liaudies menais, amatais, kurių yra labai daug. O ir talentų išties yra, tačiau nėra paprasta motyvuoti juos dalyvauti konkursuose, nes tam tenka atiduoti labai daug laiko ir įkvėpimo.
Respublikinis turas – gegužę
Liaudies dailės konkursą „Sidabro vainikėlis“ inicijuoja Lietuvos nacionalinio kultūros centras. Dalyvauti konkurse kviečiami jaunieji meistrai, atrandantys senąjį Lietuvos liaudies meną, amatus ir įkvepiantys jiems naujos gyvybės.
Parodoje buvo eksponuojami margučiai, medžio drožiniai, pintinės, verpstės, austos juostos, molio dirbiniai, verbos, karpiniai bei sodai, sukurti jaunųjų menininkų iš Kaišiadorių, Varėnos, Lazdijų rajonų, Birštono, Alytaus miesto ir rajono.
Konkursui pateikti darbai buvo vertinami atsižvelgiant į jų meninę vertę, atlikimo meistriškumą, kūrinio sąsajas su lietuvių liaudies dailės, etninės kultūros tradicijomis.
Darbus vertinusią komisiją sudarė keturi nariai – Lietuvos nacionalinio kultūros centro tautodailės specialistės Asta Valiukevičienė ir Jūratė Kluonė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus pirmininkė Modesta Tarasauskienė, muziejininkė ir dailininkė Gintarė Markevičienė-Žaltė.
Sidabro vainikėlio laimėtojai paaiškės gegužės mėnesį Panevėžio rajono Upytės tradicinių amatų centre.