PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 5 d. 17:10

Šiaurės Makedonija teigia, kad siekis 2030-aisiais įstoti į ES yra realistiškas

Pasaulis

Makedonija / SCANPIX nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS


327550

Šiaurės Makedonijos užsienio reikalų ministras antradienį pareiškė manantis, kad jo šalies siekis 2030 metais įstoti į Europos Sąjungą (ES) yra realistiškas, nepaisant ilgalaikių diplomatinių nesutarimų su kaimynine Bulgarija.

Šiaurės Makedonijos puoselėjamai svajonei įstoti į ES ilgą laiką trukdė Bulgarijos reikalavimai, kad Skopjė iš dalies pakeistų savo konstituciją ir pripažintų bulgarų mažumą.

Šiaurės Makedonijos užsienio reikalų ministras Timčo Mucunskis teigė tikintis, kad pavyks pasiekti proveržį ir kad siekis įstoti į ES „gali būti realistiškas iki 2030-ųjų, jei bus politinės valios“.

„Mane optimistiškai nuteikia tai, kad per pastaruosius kelis mėnesius turėjome vyriausybę, kurios darbai įrodo, kad ji siekia Europos integracijos“, – po susitikimo Prahoje su Čekijos kolega Janu Lipavsky sakė jis.

T. Mucunskis pradėjo eiti pareigas po to, kai jo centro dešiniųjų opozicinė partija VMRO-DPMNE gegužę laimėjo visuotinius rinkimus.

Partija pažadėjo griežtai pasisakyti prieš Bulgariją ir atsisakė pripažinti 2018 metais pasiektą susitarimą su Graikija, kuriuo išspręstas ilgametis ginčas dėl šalies pavadinimo.

Tačiau T. Mucunskis teigė, kad Šiaurės Makedonija daro pažangą vykdydama Briuselio reikalaujamas reformas, įskaitant kovą su korupcija, ir paragino ES parodyti drąsą priimant naujas nares.

Praėjusią savaitę Europos Komisija (EK) pareiškė, kad Šiaurės Makedonija „turi toliau įgyvendinti su ES susijusias reformas“, įskaitant pasitikėjimo teisingumo sistema stiprinimą.

EK pirmininkė Ursula von der Leyen teigė, kad plėtra išlieka svarbiausiu prioritetu.

T. Mucunskis pažymėjo, kad jo šalis yra pasirengusi „vesti derybas su Bulgarija dėl kompromisų ir sprendimų, kurie mūsų stojimą į ES padarytų realų“.

„Norime, kad nebebūtų tenkinami jų reikalavimai keisti padėtį, tačiau nematome jokių rezultatų“, – pridūrė jis.

Praėjusį mėnesį vykusiuose Bulgarijos visuotiniuose rinkimuose, kurie buvo septinti per kiek daugiau nei trejus metus, konservatoriai užėmė pirmą vietą, tačiau nesurinko daugumos, todėl neaišku, ar jiems pavyks suformuoti vyriausybę.