PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Gegužės 26 d. 10:47

Šiaurės Lietuvos muzikos festivalyje – stereotipus laužantys lietuvių instrumentai

Biržai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


218022

„Sutinku žmonių, kurie išgirdę šį instrumentą maloniai nustemba, susižavi. Dabar pasaulis po pandemijos vėl visko kupinas, tačiau birbynė ima ir nustebina savo skambesiu“, – sako Vytautas Kiminius. Lietuvoje vienas garsiausių birbynės virtuozų įsitikinęs, kad nacionaliniai lietuvių instrumentai turi milžinišką potencialą ir tampa vis populiaresni, o žiūrovai tuo gali įsitikinti Tarptautiniame Šiaurės Lietuvos muzikos festivalyje „Biržai 2022“. Kaip viena didžiausių festivalio intrigų, gegužės 29 d. įvyks klasikinės muzikos programa „Iš muzikos lobyno“, kurią atliks ansamblio „Lietuva“ nacionalinių instrumentų orkestras kartu su sopranu Ilona Pliavgo ir kviestiniu dirigentu, birbynės atlikėju V. Kiminiumi.


Foto galerija:

628f2ee057847.jpg
628f2ede4dafc.jpg
628f2edfdbe9f.jpg

„Praėjusią savaitę grojau Vilkyškių vargonų festivalyje. Pagėgių krašto meras pirmą kartą išgirdo birbynę ir niekad negalėjo įsivaizduoti, kad šiuo instrumentu taip galima groti. Tikrai džiaugiuosi, kad padėjau jam tai atrasti. Ir tikiuosi, kad tokie koncertai kaip „Iš muzikos lobyno“ suteiks galimybę dar daug kam atrasti ne tik birbynės, bet ir kitų puikių instrumentų skambesį bei išgirsti orkestro galimybes“, – toliau pasakoja V. Kiminius, kviesdamas į renginį Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje.

Sutapo ambicijos

Pasaulyje Lietuvos vardą garsinantis V. Kiminius žinojo, kad su ansambliu laukia įdomi patirtis. Jis džiaugiasi, kad jo ir „Lietuvos“ atlikėjų rūpestis tautinio instrumento ateitimi sutampa.

„Norėjau pamėginti kažką naujo ir tuo pačiu pasidalinti savo žiniomis su muzikantais. Kadangi man svarbus šių instrumentų egzistavimas, koncertu noriu įnešti orkestrui naujų vėjų. Nors „Lietuvos“ orkestrą puikiai žinau, tačiau dar neteko su juo groti solo ar jam diriguoti. Labai džiugu, kad atsiranda bendraminčių, kurie ryžtasi groti sudėtingus klasikos kūrinius nacionaliniais instrumentais. Kuo daugiau ties tuo bus dirbama, tuo muzika bus kokybiškesnė, įvairesnė ir vis labiau stebinanti, maloni klausytojui.“

Projekto idėjos autorius mano, kad premjera „Iš muzikos lobyno“ – dar viena proga peržengti stereotipus ir iš naujo pažinti lietuviškus instrumentus, jų unikalumą bei plačias skambesio ribas.

„Repertuaras, kurį šiuo metu ruošiame kartu su „Lietuvos“ orkestru, yra iš simfoninio orkestro pasaulio. Tokie kompozitoriai kaip G. Bizet, R. Strauss, M. Ravel rašė specialiai simfoniniam orkestrui, o nacionalinių instrumentų orkestras juos prisitaikė sau. Įdomiausia man tai, kad medžiaga kaip ir ta pati, bet priemonės kitos. Spalvų ieškojimas, technikos parinkimas... Besiruošdamas aš, kaip dirigentas, susidarau sau simfoninio orkestro garsinį paveikslą, o štai čia viską reikia perteikti kitaip. Labai įdomu“, – teigia V. Kiminius.

2016 m. Vytautas baigė simfoninio orkestro dirigavimo magistro studijas profesoriaus Juozo Domarko klasėje. 2018 m. LMTA baigė atlikimo meno magistro studijas obojininko profesoriaus Roberto Beinario klasėje. Toliau – stažuotė obojininko Alessandro Baccini klasėje „Conservatiorio di Verona Evaristo Felice Dall‘abaco“, Italijoje.

Išsiskirs autentišku skambesiu

Tai jau ne pirmas „Lietuvos“ orkestro bandymas groti klasiką. Sėkmingos koncerto premjeros laukia ir Tarptautinio Šiaurės Lietuvos muzikos festivalio „Biržai 2022“ meno vadovas Mantas Makrickas.

„Labai džiaugiuosi, kad pirmą kartą festivalyje koncertuos valstybinio ansamblio „Lietuva“ orkestras, kuris kartu su birbynininku bei dirigentu V. Kiminiumi pristatys koncertinę programą „Iš muzikos lobyno”. Neįtikėtina ir nuostabu, kad tokių kompozitorių muzika bus atliekama lietuviškais nacionaliniais instrumentais, tokiais kaip lumzdelis, birbynė, skudučiai ar kanklės. Manau, šis koncertas tikrai bus išskirtinis savo autentišku skambesiu ir sulauks didelio publikos susidomėjimo.“

„Kaskart su malonumu leidžiuosi į tokias muzikines keliones, o ansamblis nuolat stebina klausytojus. Visgi tokie projektai – nemenkas iššūkis „Lietuvos“ orkestrui ir, be abejo, aranžuotojams. Kadangi atliekami kūriniai yra klasikinės muzikos šedevrai, išgirstame juos apipintus netikėtomis intonacijomis bei spalvomis“, – pašnekovams antrina solistė I. Pliavgo, viena iš „Lietuvos balso“ finalisčių.

Įspūdinga festivalio programa

„Nuo 1998 metų organizuojamas „Tarptautinis Šiaurės Lietuvos muzikos festivalis Biržai“ – ryškiausias muzikos renginys Biržų krašte. Aukšto lygio festivalio koncertai džiugina ne tik muzikologus, meno žinovus, bet ir teikia Šiaurės Lietuvos krašto žmonėms platų muzikinį, meninį, kultūrinį pažinimą. Šių metų festivalio koncertai sudomins ne tik klasikinės muzikos melomanus, bet ir patį mažiausią klausytoją“, – teigia festivalio meno vadovas M. Makrickas.

Šiemet kamerinės muzikos mylėtojus kvies net penki kolektyvai: valstybinis Vilniaus styginių kvartetas, styginių kvartetas „Archi Quartett”, ansamblis „Claviola“, fortepijoninis trio – Dalia Dėdinskaitė, Gleb Pyšniak, Lukas Geniušas bei svečiai iš Ukrainos „Duetto Concertante”. Festivalyje pasirodys tokie solistai kaip tenoras Edmundas Seilius, sopranai Asta Krikščiūnaitė, Jomantė Šležaitė, Kristina Zmailaitė ir kiti.

Sakralinės muzikos mylėtojus į Biržų Šv. Jono krikštytojo bažnyčią pakvies valstybinis choras „Vilnius“. Iš Biržų kilęs dirigentas Karolis Variakojis, kartu su valstybiniu pučiamųjų orkestru „Trimitas“ Biržų evangelikų reformatų bažnyčioje atliks J. S. Bacho „Fugos meną”.

Styginių kvartetas „Archi Quartett“ kartu su sopranu Dovile Kazonaite kvies mažuosius klausytojus į „Vaikų muzikos pasaulį“. Šio teatralizuoto koncerto metu vaikai ne tik išgirs įvairių epochų kūrinius, bet ir patys galės pabandyti groti smuiku, altu ar violončele.

Tarptautinis Šiaurės Lietuvos muzikos festivalis „Biržai 2022“ prasidėjo gegužės 22 d. ir vyks iki birželio 19 d. Visi festivalio renginiai yra nemokami.