Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
LR Vyriausybės nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius
Premjeras šio išskirtinio vizito metu susitiko su viso Šiaulių regiono savivaldybių merais: Akmenės, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių rajonų bei Šiaulių miesto vadovais.
Pagrindinis susitikimo tikslas buvo susėsti prie bendro stalo ir išklausyti šiandien aktualiausias regiono problemas. G. Paluckas premjero poste dirba palyginti neseniai, mažiau nei pusmetį, tačiau sako, kad jau pastebi tam tikras regionų problematikos tendencijas, ir jos yra pakankamai panašios. Valstybinės žemės valdymo klausimai, investicijų pritraukimas, institucijų veiksmų derinimas – savivaldybės dažnai įvardija tai kaip aktualiausias problemines sritis. Turbūt viena opiausių problemų, su kuria susiduria kone kiekvienas investuotojus pritraukti norintis regionas, taip pat ir Šiauliai – biurokratijos našta ir dėl to nuolat stringantys verslų įsikūrimo procesai.
„Augančiam Šiaulių miestui besistengiant pritraukti investicijas reikia pagalbos ir iš centrinės valdžios. Pirmiausiai, bendradarbiaujame tarp institucijų, nes turime investuotojų planus investuoti dešimtis milijonų eurų ir kurti darbo vietas. Tuo tarpu, kalbant apie infrastruktūrą, elektra galbūt atsiras po dviejų metų, statybos leidimas galbūt po trijų metų, kažkoks kelias galbūt bus nutiestas nežinia kada. Todėl štai čia tas pastangas pirmiausiai reikia visų institucijų suderinti, perlipti tą institucinį egoizmą ir sukurti arba pataisyti taisykles, kad jos būtų lankstesnės ir leistų judėti greičiau“, – po pokalbio su merais kalbėjo premjeras.
G. Paluckas. LR Vyriausybės nuotr.
Anot G. Palucko, Seimui jau yra pateikti įstatymo pakeitimai, kurie iš esmės turėtų palengvinti investavimo pradžią verslininkams ir sutrumpinti procesą nuo 2 metų iki 3 mėnesių. Šiaulių regionas, pasak ministro pirmininko, turi dideles augimo perspektyvas ir Vyriausybė bus patikima partnerė siekiant jas realizuoti.
Dar viena itin aktuali problema, taip pat susijusi su biurokratijos mėsmale, yra projektai regioninės plėtros tarybose, patvirtinti nuo 2021 metų ir iki šiol „kabantys ore“.
„Tai vyksta dėl biurokratinės naštos ir perteklinių reikalavimų. Tam tikros institucijos, pavyzdžiui, Centrinė projektų valdymo agentūra, kuri ilgą laiką buvo tikra pagalbininkė savivaldybėms, dabar tapo labai rimtu stabdžiu. Projektų vertinimo terminai yra tikrai nelogiškai ilgi, kiekvienas, net mažareikšmis reikalavimas, traktuojamas kaip tam tikras pažeidimas ir atitinkamai vėl atsiranda naujas paraiškos vertinimo laikotarpis. Dėl šių biurokratinių priežasčių mes matome, jog yra prarasta labai daug laiko. Savivaldybės ir regionų tarybos yra įspraustos į labai trumpą projektų įgyvendinimo laikotarpį ir čia teks suremti pečius savivaldai ir centrinei valdžiai“, – sakė Vyriausybės vadovas.
LR Vyriausybės nuotr.
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas atkreipė dėmesį į neraminančią demografinę padėti regionuose. Gyventojų juose mažėja, mirtingumo rodikliai neretai gerokai lenkia gimstamumo. Siekiant stiprinti regionus, V. Mitrofanovo teigimu, būtini labai konkretūs sprendimai.
„Šiandien demografinė situacija regionuose, visuomenės senėjimas, gyventojų skaičiaus mažėjimas kelia tikrai rimtą susirūpinimą. Turi būti aiškios priemonės, kaip tą problemą spręsti. Mes pateikėme keletą konkrečių pavyzdžių, kaip tai galėtų būti sprendžiama, tarkime nulinis GPM tarifas jaunoms šeimoms ar specialistams, atvykusiems į regioną arba investicijų indeksacija, tarkime, atėjus į regioną verslui galėtų būti taikoma didesnė dotacija ar mažesni mokesčių tarifai. Tikimės, kad šiandien buvome išgirsti ir ateityje sulauksime labai konkrečių sprendimų“, – tikisi V. Mitrofanovas.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po diskusijos su premjeru bei ministrais sakė, kad problemų visada buvo ir bus, tačiau siekiant nelikti stagnacijoje ir užtikrintai judėti į priekį, būtina išmokti prisiimti riziką.
„Ne paslaptis, kad maždaug penkeri metai Šiauliai yra labiausiai augantis miestas, todėl kad yra padaryti tam tikri dalykai, kurie yra nestandartiški. Nestandartiškai elgiantis, tu prisiimi labai daug rizikos. Todėl viena pagrindinių šiandienos susitikimo temų – išmokti dalintis rizika. Ministras pirmininkas neturi auksinės žuvelės, kuri galėtų stebuklingai išspręsti visus klausimus, kai problemos yra bendros tiek ministro pirmininko, tiek ministrų, tiek merų lygmenyje. Tik dalindamiesi rizika, elgdamiesi drąsiai ir proaktyviai, galime išspręsti net tas problemas, kurios atrodo neišsprendžiamos“, – įsitikinęs A. Visockas.
LR Vyriausybės nuotr.
G. Paluckas ir ministrai aptarė ir kitus aktualius regionui klausimus: Šiaulių Respublikinės ligoninės vaidmenį regione ir bendradarbiavimą su rajoninėmis ligoninėmis, mokytojų pritraukimą į nedideles mokyklas, kelių infrastruktūrą ir žvyrkelių asfaltavimą, neformaliojo vaikų švietimo organizavimą, aukštojo mokslo sąveiką su darbo rinkos poreikiais regione bei kitas temas.
G. Paluckas į Šiaulius atvyko bendrapartietės, Seimo narės Romos Janušonienės iniciatyva. Ji teigia, kad geriausias būdas spręsti probleminius klausimus yra kalbėtis akis į akį. Štai kodėl nuspręsta surengti kiek neįprasto formato susitikimą, kur bendram pokalbiui su savivalda sėdo ne tik Vyriausybės galva, bet ir kelių skirtingų ministerijų vadovai.
Po susitikimo su merais G. Paluckas lankėsi Šiaulių LEZ, įmonėse „Vilmers“, „Bär Cargolift“ ir „Artilux NMF“.
Taip pat laukė vizitas į Kunigaikščio Margirio pėstininkų bataliono karinį miestelį ir Karinių oro pajėgų Aviacijos bazę, kur aplankyti Lietuvos ir sąjungininkų kariai, aptarti jiems aktualūs poreikiai.