PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Šiaulių akademija2019 m. Lapkričio 15 d. 18:08

Šiauliuose prasidėjo XXI Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų chorų festivalis

Šiauliai

Tomo Andrijausko nuotr.

Zenonas RipinskisŠaltinis: Etaplius.lt


106943

Lapkričio 15–17 dienomis Šiauliai tampa Lietuvos akademinio jaunimo chorų sostine. Čia iškilmingai prasidėjo XXI Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų chorų festivalis, kuriame dalyvauja net 17 chorų iš visų šalies universitetų, taip pat ir kai kurių kolegijų. Per tris festivalio dienas bus surengta 12 koncertų ne tik Šiaulių koncertų salėse ir bažnyčiose, bet ir Radviliškyje, Pakruojyje, Šiaulių rajone. Šių metų festivalį organizuoja ir rengia Šiaulių universitetas ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras.

Šiauliuose – mieste, turinčiame aktyvią akademinę bendruomenę ir gilias chorinio meno tradicijas, festivalis rengiamas jau ketvirtą kartą. Jame dalyvauti pareiškė norą 17 Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų chorų Ū500–600) dainininkų) iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių.

Prieš dvidešimt vienerius metus Vilniuje buvo surengtas pirmasis Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų chorų festivalis, kuris tapo akademinio jaunimo chorų tradicija. Iki 2005 m. festivalis vyko Vilniuje, o nuo 2006 m. jis tapo keliaujančiu festivaliu, kasmet vykstančiu vis kitame Lietuvos mieste – Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Kaune.

Festivalio atidarymo metu dalyvius pasveikino laikinai Šiaulių universiteto rektoriaus pareigas einantis prof. Darius Šiaučiūnas, Šiaulių universiteto Edukologijos instituto direktorė prof. Daiva Malinauskienė ir festivalio meno vadovas, Šiaulių universiteto docentas Gediminas Ramanauskas.

„Muzika – universali žmonijos kalba“, – yra pasakęs H. W. Longfellow‘as. Manau, kad tai yra muzikos esmė, leidžianti paliesti kiekvieno širdį, nudžiuginti, paskatinti susimąstyti, nusiraminti. Nepavadinčiau sutapimu, netikėtumu, kad šis festivalis vyksta Šiauliuose. Čia muzikinė kultūra turi gilias tradicijas, o Šiaulių universitetas nuo seno puoselėja chorinė dainavimą – profesionaliai rengia tokios muzikos atlikėjus. Šis festivalis – didžiulė šventė ne tik Šiaulių universitetui, bet ir miestui“, – festivalio atidarymo metu kalbėjo laikinai Šiaulių universiteto rektoriaus pareigas einantis prof. Darius Šiaučiūnas.

Festivalio meno vadovas doc. Gediminas Ramanauskas, šį festivalį Šiauliuose organizuojantis jau ketvirtą kartą, džiaugiasi, jog festivalis kasmet vyksta vis kitame šalies universitetiniame mieste. „Ši tradicija suteikia galimybę platesnei auditoriai pasigrožėti jaunimo kolektyvų dainavimu, susipažinti su jų atliekamu repertuaru, o patiems choristams tai leidžia patirti nepakartojamų įspūdžių susibūrus bendrai dainai. Noriu padėkoti Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, Šiaulių universitetui už visokeriopą paramą ir pagalbą rengiant šį festivalį. Norime, kad visi, kurie apsilankys koncertuose, patirtų džiaugsmą ir išsivežtų puikią nuotaiką“, – sako festivalio meno vadovas G. Ramanauskas.

Šiaulių universiteto mišraus choro „Studium“ meno vadovė doc. Birutė Janonienė mano, kad dainuojanti studentija – tai jaunimas, puoselėjantis chorinio meno tradicijas, tai „amžinas judėjimas“ (perpetum mobile), kuris skatina ne stovėti vietoje, o tobulėti ir ieškoti vis naujesnių muzikos raiškos formų.

Buvusi ilgametė Šiaulių universiteto chorvedė Marija Žibūdienė festivalio atidarymo metu pasidžiaugė, kad akademinis jaunimas aktyviai dalyvauja neakademinėje veikloje, meno kolektyvuose, koncertuoja. „Tokie chorų festivaliai pirmiausia yra labai reikšmingi tiems, kurie dainuoja. Aš džiaugiuosi, kad aukštųjų mokyklų choruose dalyvauja tiek daug studentų. Mano sūnus seniai baigė studijas, tačiau iki šiol mielai dainuoja Vilniaus universiteto chore. Tie, kurie dainuoja, pajunta bendrystę, dainos galią, kolektyvo draugystės jėgą. Labai smagu, kad šis festivalis po trijų metų pertraukos vėl sugrįžta į Šiaulius. Labai smagu, kad miestas, pajutęs tokį didelį jaunų žmonių uraganą, bent trumpam vėl atgis“, – sako M. Žibūdienė.

Baigiamasis festivalio koncertas vyks lapkričio 17 d. 16 val. Šiaulių koncertų salėje „Saulė“. Jungtinis Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų choras atliks visų pamėgtas dainas, tokias kaip: Juozo Naujalio „Jaunimo giesmė“ (diriguos Birutė Janonienė), lietuvių liaudies daina, išplėtota Linos Kairytės „Užteka saulužė“ (dir. Adelė Mikalkėnienė), Boriso Rezniko „Bunda jau Baltija“ (dir. Kastytis Barisas), Lino Adomaičio „Vandenynai“ (dir. Danguolė Beinarytė), Juozo Gudavičiaus „Kur giria žaliuoja“ (dir. Gediminas Ramanauskas), studentų himnas „Gaudeamus“ (dir. Danguolė Beinarytė). Koncerte pirmą kartą bus atliktas kompozitoriaus, Šiaulių universiteto dėstytojo Gedimino Dapkevičiaus specialiai šiam festivaliui sukurtas septynių dainų ciklas „Septynios šviesos dainos“. Jungtiniam studentų chorui diriguos įvairių aukštųjų mokyklų chorų vadovai: Ramunė Navickienė, Arvydas Adamonis, Gintautas Venislovas, Algirdas Šumskis, Vilius Tavoras, Rasa Viskantaitė, Rolandas Daugėla.

Baigiamajame festivalio koncerte pirmą kartą atliekamą septynių dainų ciklą „Septynios šviesos dainos“ sukūręs kompozitorius G. Dapkevičius teigia, jog kone pirmą kartą jam teko parašyti kūrinį, kuriame dominuoja ne instrumentinė muzika, o chorinis dainavimas. „Man buvo įdomu ieškoti tam tikrų kūrybinių sprendimų. Manau, jog ir dainininkams, tiek klausytojams šis kūrinys leis pamastyti apie šviesos reikšmę, apie tam tikrą apsivalymą. Žinoma, kiekvienas tai gali išgyventi pagal savo asmeninę patirtį. Manau, kad per šviesos simbolį kūrėjas ir klausytojas turi galimybę susitikti ir išgyventi kažką didesnio“, – sako kompozitorius.

Festivalis prasidėjo. Kviečiame lapkričio 16–17 d. į XXI Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų chorų festivalio koncertus. Įėjimas į visus renginius nemokamas!

Festivalio koncertų programa:

Lapkričio 16 d. (šeštadienis)

17.30 val. Šiaulių Šv. Jurgio bažnyčioje (VDU kamerinis merginų choras, KU mišrus choras PAJŪRIO AIDOS)

18.00 val. Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Gilaičių filiale (VDU ŠA choras AVE VITA )

18.00 val. Radviliškio Švč. Mergelės Marijos gimimo bažnyčioje (VDU akademinis choras VIVERE CANTUS,

VDA kamerinis choras)

18.30 val. Šiaulių Švč. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo bažnyčioje (LSMU akademinis choras NERIS,

VGTU akademinis choras GABIJA)

Lapkričio 17 d. (sekmadienis)

10.00 val. Šiaulių Šv. Jurgio bažnyčioje (VDU ŠA choras AVE VITA)

11.00 val. Šiaulių Šv. Ignaco Lojolos (jėzuitų) bažnyčioje (VU Kauno fakulteto merginų choras VENI GAUDERE)

11.30 val. Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje (LMTA mišrus choras)

12.30 val. Radviliškio Švč Mergelės Marijos gimimo bažnyčioje (VK merginų choras VAIDILUTĖS)

13.20 val. Šiaulių Švč. mergelės Marijos nekalto prasidėjimo bažnyčioje (VDU ŽŪA mišrus choras DAINA)

Lapkričio 17 d. (sekmadienis) 16 val. Šiaulių koncertų salė „Saulė“

FESTIVALIO BAIGIAMASIS KONCERTAS

Dalyvauja: VU akademinis choras GAUDEAMUS, VDU ŠA choras AVE VITA,

VGTU akademinis choras GABIJA, LSMU akademinis choras NERIS,

VDU kamerinis merginų choras, KTU mišrus choras JAUNYSTĖ, VDU ŽŪA mišrus choras DAINA,

ŠU mišrus choras STUDIUM, ŠU merginų choras PAVASARIS,

VU KF merginų choras VENI GAUDERE, VK merginų choras VAIDILUTĖS, VDA kamerinis choras,

KU mišrus choras PAJŪRIO AIDOS, VDU akademinis choras VIVERE CANTUS,

LMTA mišrus choras, VU merginų choras VIRGO, VDU ŠA mišrus choras MUSICA