Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT
Į minėjimą atvyko ir S. Šalkauskio marti
Šiemet sukanka 139 metai, kai gimė vienas žymiausių šiauliečių – garsus Lietuvos filosofas ir pedagogas, visuomenės veikėjas, profesorius Stasys Šalkauskis. Gegužės 16 dieną, tradiciškai minimos gimimo metinės, aplankant šviesuolio kapą senosiose Šiaulių kapinėse.
Į minėjimą atvyko Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos bendruomenė ir savivaldos atstovai bei vienintelė giminės liniją tęsianti Stasio Šalkauskio marti, kuriai ši data yra svarbi ir be galo reikšminga.
„Ir ši vieta, ir data man labai svarbi. Aš ją tiesiog asmeniškai išgyvenu. Čia traukia ir šioje vietoje mano širdis tokia plati, ir protas siekia labai toli“, – jausmais dalijasi S. Šalkauskio marti Ritonė Šalkauskienė.
Idėjos aktualios ir šiuo metu
Kasmetinis Stasio Šalkauskio minėjimas tampa vis reikšmingesnis, kai net ir po tiek metų išsakytos filosofo idėjos yra aktualios dar ir dabar.
Stasys Šalkauskis, kaip teigia prof. Arūnas Sverdiolas, buvo pirmasis lietuvių filosofas, savo raštus paskyręs tautai ugdyti. Jis aktyviai dalyvavo Lietuvos visuomeniniame ir kultūriniame gyvenime, skleidė tautiškumo ir religingumo idėjas. Gyvendamas ir kurdamas Šiauliuose, S. Šalkauskis formavo ugdymo filosofiją ir reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos švietimo sistemos modernizavimo.
Šiaulių miesto meras sako, kad miestas, turintis filosofinius pagrindus, turi galimybę augti.
„Matyti. Spręsti. Veikti. Kitaip, turbūt, niekas ir nevyksta. Esmių esmė yra turėti tam tikrą prasmės jausmą, kitaip tariant, filosofiją. Jei tai turi, tuo tiki, tai tavo miestas, valstybė vystosi. Šiandien yra tokia diena, apie tai, kad mūsų valstybė turėtų planą ir galėtų vystytis. Planas gimsta iš idėjos, o idėjos žmonės – dideli. Vienas iš jų yra Stasys Šalkauskis“, – sakė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, dažnai šio šviesuolio filosofiją minintis savo pasisakymuose.
Konferencijoje be pompastikos kalbėta apie aktualijas
Įprasminant vienos žymiausių ir iškiliausių Šiaulių krašto asmenybių idėjas ir veiklą, buvo surengta konferencija „Stasio Šalkauskio idėjos XXI amžiuje: tęstinumas ir nauji horizontai“ ir renginių ciklas.
„Matyt, kad šį kartą daugiau dėmesio bus skiriama Lietuvos politinei filosofijai tarpukario politinės filosofijos kontekste. Tada buvo iššūkiai, grėsmės Lietuvai, kylančios iš Sovietų Sąjungos ir kaip to laikotarpio filosofai, kaip Stasys Šalkauskis, ir kaip mes, dabartiniai filosofai matome tuos iššūkius. Galime palyginti to laiko iššūkius ir sprendimus, kuriuos pasiūlo Šalkauskis ir ką mes dabar galime pasiūlyti. Man atrodo, kad ši iššūkių palyginimo perspektyva yra įdomu. Šalkauskis mums sufleruoja labai atvirai ir labai kritiškai svarstyti to laikotarpio, šio laikotarpio iššūkius. Konferencija tikrai neskirta tam, kad mes pompastiškai kalbėtume apie tautą ir švietimą, o apie aktualijas, taip, kaip gyvai apie jas mąstė Šalkauskis“, – prieš konferenciją svarstė Lietuvos filosofas, kultūros teoretikas, antropologas, filosofijos profesorius Gintautas Mažeikis.
Filosofui buvo svarbu religija ir šeima
Aktyviai dalyvavęs Lietuvos visuomeniniame ir kultūriniame gyvenime filosofas skleidė tautiškumo, religingumo idėjas, kurios ypatingai buvo puoselėjamos šeimoje.
„Nuolat buvo ugdoma, gyvenama tomis vertybėmis. Tai buvo ne paradinis dalykas, o kasdienis reikalas. Kiekvieną dieną, kiekvieną valandą šeimoje buvo ugdomas kilnumas, dorumas, atsakomybė, pastovumas“, – prisiminimais dalinosi S. Šalkauskio marti Ritonė Šalkauskienė.
Stasys Šalkauskis buvo pilietiškas, aiškiai išreikšdavo poziciją, kritikavo politikus ir formavo principus, kurių politikai turėtų laikytis. Jo idėjos yra aktualios ir šiandienos Lietuvai.
„Tautos ugdymas, tautos dvasios pakėlimas buvo labai svarbus. Jis šaukė ir rašė: ugdykim tą gyvą dvasią, būkime gyvosios dvasios žmonės. Dvasingumo trūksta labiausiai, tą S. Šalkauskis juto jau ir 1938 metais. Ne veltui jis rašė straipsnius ir kvietė tų laikų visuomenę. O šiandien tai dar labiau aktualu“, – pasakojo R. Šalkauskienė.
Plačiau apie tai – vaizdo reportaže: