Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Olenos Muzychenko nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Šiaulių miesto koncertinė įstaiga „Saulė“
Jaunųjų menininkų-stipendininkų laukia darbingi ir kūrybingi metai
Iškilmingą renginį Petri Makkonen kūriniu „Primityvumo ilgesys“ atidarė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos akordeonininkų trio „Metaccord“ – Motiejus Dudnikas, Jonas Vozbutas ir Gabrielius Ruzas.
Į sceną žengusi Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė dėkojo kuriančius žmones palaikantiems miestiečiams ir džiaugėsi kūrėjų gausa Šiauliuose: „Noriu nuoširdžiai padėkoti lankantiems parodas, bibliotekas, muziejus, koncertus, įsigyjantiems kūrinius ir kultūrinių renginių bilietus. Jūs kuriate mūsų miesto kultūrą. Mūsų miestas – labai turtingas. Turime daug puikių įstaigų, kuriose ugdomi jaunieji kūrėjai, talentai: Sauliaus Sondeckio menų gimnaziją, „Dagilėlio“ dainavimo mokyklą, 1-ąją ir Dainų muzikos mokyklas. Jų dėka miestas – gyvas, jaunas, bręstantis. Tuo pat metu Šiauliuose yra ir solidžių kūrėjų, kurių jėgos neapleidžia, nes jie tiki tuo, ką daro“.
2024 metų jaunojo menininko stipendijos laimėtojus paskelbė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis. Jis į vakaro svečius kreipėsi vadindamas juos miesto kultūros elitu, nešančiu aukštai iškeltą miesto kultūros vėliavą: „Dėkoju už tai, ką padarėte dėl miesto kultūros, tai, ką darote ir neabejoju, kad nesustosite, todėl galima avansu padėkoti už tai, ką dar tikrai padarysite. Jaunimą noriu pakviesti būti drąsesniais – parodykite, ką sugebate, iš kur esate ir tegul tai būna gražus pavyzdys visai Lietuvai“.
Jaunojo menininko stipendiją pelniusi grafikė Renata Murauskaitė aktyviai dalyvauja parodose Šiaulių mieste ir užsienyje, rengia personalines parodas. 2024 m. Renata planuoja dalyvauti ne tik grupinėse parodose, bet ir surengti dvi personalines savo kūrybos parodas miesto visuomenei.
Kitas stipendininkas – aktyvus menininkas Adomas Žudys, dėl doktorantūros studijų negalėjęs dalyvauti apdovanojimų vakare, rengia personalines parodas Lietuvoje ir užsienyje, dalyvauja gatvės meno festivaliuose, grupinėse parodose. Ateinančiais metais jis planuoja surengti personalinę savo kūrybos parodą „Objektas „Medinis kompiuteris“.
Dar viena stipendininkė – grafikė Simona Šeputytė aktyviai dalyvauja rengiamose parodose ir festivaliuose, performansuose. 2024 m., pasitelkdama klasikinės grafikos principus nori nagrinėti pasąmoninį pasaulį bei optines iliuzijas. Paskutinis iš apdovanotų stipendininkų – pianistas Povilas Ušinskis – Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos moksleivis, aktyviai dalyvaujantis koncertinėje veikloje, tarptautiniuose ir nacionaliniuose konkursuose laimintis aukštus apdovanojimus. Ateinančiais metais miestiečiams dovanos teatralizuotą rečitalį „Su M. K. Čiurlioniu. Diena po dienos. Metai po metų“.
Renginio vedėja, Povilo mokytoja Raimonda Sližienė neslėpė tą vakarą besijaučianti pakylėtai: „Šis Povilo laimėjimas – didelė šventė, didelis įvykis visai miesto pianistų gildijai. Šiauliuose stipendijos buvo teikiamos akordeonininkams, smuikininkams, džiaugiamės, kad pagaliau esame pastebėti ir mes, pianistai. Jaunam žmogui yra labai svarbu būti pastebėtam, tuomet viskas, ką darai, įgauna prasmę“. Šventinio vakaro metu Povilas susirinkusiems skyrė savo atliekamą vieną iš M. K. Čiurlionio preliudų.
Geriausia kultūrinė edukacija į miesto kultūrinį gyvenimą padeda įsilieti pažeidžiamiausiems
Kultūros ir meno premijų bei geriausios kultūrinės edukacijos laureatams įsteigtos ne tik piniginės premijos, jie apdovanoti ir šiauliečio, grafikos dizainerio Mariaus Žalneravičiaus sukurta statulėle „Saulės strėlė“.
Grojant Šiaulių kameriniam orkestrui „Camerata Solaris“, į sceną įteikti apdovanojimą už geriausiai parengtą ir įvykdytą kultūrinės edukacijos projektą pakilo Šiaulių miesto savivaldybės mero patarėjas Vincas Urbonavičius. Jis artėjančių švenčių proga linkėjo neprarasti optimizmo, ieškoti naujų idėjų, kurti, dainuoti, piešti, sportuoti ir dovanoti Kalėdas vieni kitiems. Geriausia kultūrine edukacija šiemet pripažintas Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos projektas „Eksponatus rankomis liesti! Šiaulių tapatybės beieškant. Atsiimti apdovanojimo išėjo bibliotekos direktorius prof. dr. Bronius Maskuliūnas.
Nugalėjusio projekto idėja gimė, siekiant sudaryti sąlygas regos ir skaitymo sutrikimų, pavyzdžiui, disleksiją, turintiems asmenims dalyvauti miesto istorijos ir kultūrinio gyvenimo tyrinėjimuose. Šio projekto metu buvo sukurtas interaktyvus edukacinis pažintinis maršrutas. Maršrutui sudaryti pasirinkti 23 akmeniniai miesto objektai: architektūriniai dariniai, meno kūriniai, reikšmingi miestui istoriniai paminklai ir mitologiją menantys rieduliai, tikėjimą įprasminantys ženklai.
Objektams, kurie yra per dideli apčiuopti, buvo sukurti garsinio vaizdavimo įrašai. Ši edukacija neskirsto dalyvių pagal jų fizinius poreikius ir gebėjimus. Maršrutu gali keliauti visi šiauliečiai ir miesto svečiai. Dalyviams sudaromos galimybės pažinti Šiaulių miesto centrinėje dalyje esančius istorijos, meno ir kultūros objektus ne tik juos stebint, bet ir liečiant, skaitant tekstą, klausant audiogido bei garsinio vaizdavimo įrašų.
Premijų laureatai – degantys ir šviečiantys savo sričių profesionalai
Kultūros ir meno premijas 21-ąjį kartą nusipelniusiems miestiečiams teikė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Anot jo, kultūros ir meno žmonės, aukštesnės jėgos ar likimo paliesti, dega ir šviečia taip ryškiai, kad jų neįmanoma nepastebėti ir neapdovanoti. „O kai jų mieste yra daug, tokį miestą galime vadinti kultūros miestu. Kviečiu tiesiog mylėti žmones, kurie dega dėl mūsų. Jokia premija, vienoks ar kitoks daiktas negali atsverti to degimo. Tie žmonės yra kitokie ir mes juos už tą kitoniškumą bei tarnystę, kurios pagrindu susikuria kultūros, gerbiame, mylime ir visada mylėsime“, - tikino meras, besidžiaugiąs proga asmeniškai pasveikinti keletą tokių nusipelniusių žmonių.
Už Šiaulius pasaulyje garsinančią akordeonininkų mokyklą, už motinišką rūpestį ir profesinį pasiaukojimą ugdant muzikos garsų pašauktus talentus premija skirta akordeonininkei, muzikos pedagogei Marytei Markevičienei. M. Markevičienė – Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos akordeono mokytoja. Skatina savo mokinių-atlikėjų sceninę raišką, rengia juos jaunųjų atlikėjų konkursams.
Jos mokiniai yra tapę įvairių konkursų nugalėtojais, prizininkais, Karalienes Mortos premijos laureatais ir diplomantais, įvairių projektų nugalėtojais, apdovanoti Šiaulių miesto ir įvairių organizacijų stipendijomis ir premijomis, šalies, apskrities ir miesto vadovų padėkomis. 2022 ir 2023 m. mokinių pelnyti apdovanojimai: 15 – Grand Prix, 29 – I vietos, 20 – II vietų, 7 – III vietos, vienas diplomas.
Anot M. Markevičienės, kiekvienas apdovanojimas yra labai svarbus ir brangus pasitikėjimo ženklas: „Reiškia tai, ką darai yra reikalinga“. Paklausta, kas yra jos varomoji jėga, neleidžianti sustoti, laureatė minėjo meilę muzikai, vaikams ir begalinį norą, kad vaikai realizuotų save, savo kūrybinius sumanymus ir tai darydami gerai jaustųsi.
Už nenuilstantį Šiaulių miesto kultūrinio žemėlapio plėtojimą, už kryptingą miesto istorinių, kultūrinių, meninių galių formavimą ir tikėjimą Šiaulių ateitimi premija skirta istorikui, muziejininkui, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriui Raimundui Balzai. Jo iniciatyva ir rūpesčiu su didele atida rekonstruotas ŠAM Edukacijos centro pastatas, kuris buvo pastatytas 1933 m. pagal žymaus Vlado Bitės projektą ir yra vienas iš modernizmo architektūrą Šiauliuose reprezentuojančių pastatų.
Buvęs Edukacijos centras tapo Šiaulių istorijos muziejumi, kuriame pasakojama miesto istorija. Muziejuje eksponuojamos parodos, vyksta renginiai, edukaciniai užsiėmimai. Muziejuje jau įvyko 280 edukacinių užsiėmimų, juose dalyvavo daugiau nei 5 000 žmonių, muziejų aplankė daugiau nei 12 000 lankytojų. Šiaulių istorijos muziejaus pastatas, užpildytas prasmingu turiniu, sėkmingai įsiliejo į miesto svečių, turistų maršrutus.
Už aistringą grafikos meno galimybių plėtotę Šiaulių mieste ir pasaulyje, už nuoširdų ir aktyvų atsidavimą diegiant meilę meniniam vaizdui premija įteikta dailininkei grafikei Vaivai Kovieraitei-Trumpei. Menininkė nuo 2012 m. aktyviai dalyvauja meno lauke. Yra surengusi 17 personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje (Estija, Švedija, Lenkija, Prancūzija), pasirodė daugiau nei 60 grupinių parodų šalyje ir užsienyje (Vokietija, Švedija, Prancūzija, JAV ir kt.), dalyvauja kūrybinėse rezidencijose, meno mugėse. Nuo 2012 m. Vaiva priklauso grafikos kūrėjų asociacijai Švedijoje, nuo 2014 m. yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė.
Teatro ir kino aktoriui Sigitui Jakubauskui premija skirta už Šiaulių miesto gyvenimo ribų praplėtimą teatro kalba, už vaidmenis, kurie tapo legendomis, už persmelkiantį žmogiškumo ilgesį gyvenime, bendravime ir scenoje. S. Jakubauskas yra vienas garsiausių Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorių, kurio vardas gerai žinomas visoje Lietuvoje. Per savo karjeros metus Sigitas sukūrė daugiau nei 100 vaidmenų teatre, kelias dešimtis vaidmenų kine, televizijoje, parengė ne vieną poezijos programą.
Jis – išskirtinio talento aktorius, kurio vaidmenys džiugino ne vieną šiauliečių kartą. Tai – didžiulis palikimas Šiaulių miestui, kuris liudija ne tik apie įgimtą talentą, bet ir nesibaigiantį įsipareigojimą teatro menui.
Šio premijos laureato sveikinimas tapo bene jautriausiu ir abipusiai emocionaliausiu viso vakaro momentu. Nusipelnęs aktorius pasinaudojo proga viešai padėkoti ne vieną dešimtmetį jį palaikiusiems ištikimiausiems žiūrovams ir kolegoms, neapleidusiems ir džiaugsmuose, ir sunkiose situacijose. Savo ruožtu jo pasveikinti su laimėjimu į sceną pakilęs Valstybinio Šiaulių dramos teatro vadovas Aurimas Žvinys prisiminė nuotaikingiausius kartu kurtus vaidmenis, o aktorių gildijos atstovė aktorė Jūratė Budriūnaitė žemai nusilenkdama dėkojo ne tik už galimybę dirbti kartu, bet ir mokytis iš patyrusio kolegos.
Vakarą vainikavo šventinis visų jo atlikėjų koncertas.
Apdovanojimų rengėja – Šiaulių miesto savivaldybė, organizatorė – Šiaulių miesto koncertinė įstaiga „Saulė“, partneris – Šiaulių kultūros centras.
Reklama