PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Vasario 5 d. 14:39

Šiauliuose gyventi (ne)geriau?

Šiauliai

Pixabay.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


70629

Šiaulių miesto savivaldybės administracijai teko viešai paaiškinti, kodėl nepanaudojo visų socialinei paramai iš valstybės gaunamų pinigų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Šiauliai nepanaudojo net 72 procentų. Anot pirmadienį spaudos konferencijoje dalyvavusio Gintauto Sitniko, jo laikinai vadovaujamą Šiaulių miesto savivaldybės administraciją už šių lėšų panaudojimą būtų galima tik pagirti, o ne kritikuoti. Esą, išgryninti tikrieji socialinės paramos gavėjai.

Pagal nepanaudotas lėšas – pirmi šalyje

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai praėjusią savaitę paskelbus informaciją apie visų šalies savivaldybių nepanaudotas lėšas socialinei paramai gauti, Šiaulių miestas tarp visų savivaldybių buvo pirmas. Nepanaudota 72 procentai skirtų pinigų.

„Tai jokiu būdu nereiškia, kad savivaldybės nepanaudojo lėšų kitoms reikmėms. Tai būtent 2013 metais berods, kai ši funkcija buvo perduota savivaldybėms vykdyti, buvo išgryninti tikrieji pašalpų ir komensacijų gavėjai, tai yra asmenys, kuriems iš tikrųjų reikalinga šita pašalpa ir pagalba socialinė. Noriu pastebėti, kad suma, skiriama savivaldybėms šiai paramai yra išlikusi ta pati. Tai yra 2011-2013 metų lygmuo“, – pirmadienį spaudos konferencijoje žurnalistams aiškino Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento direktorius Deividas Petrolevičius.

Savo socialinio tinklo paskyroje LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad 2018 m. savivaldybės piniginei socialinei paramai (socialinėms pašalpoms ir kompensacijoms) galėjo skirti 223,3 mln. Eur.

Pašalpoms ir kompensacijoms nepanaudota 117,5 mln. Eur arba 52,6 proc. skirtų lėšų.

50958896-10157247196158463-85593973745254400-n.jpg

Kontrolės neišvengia, priekaištų negavo

„Žemėlapis atskleidžia tik statistinę informaciją apie sutaupytas piniginės socialinės paramos lėšas. Tai reiškia, kad savivaldybės turėjo realią galimybę investuoti į socialinių paslaugų plėtrą, taip pat skurdo ir atskirties mažinimą“, – savo socialinio tinklo paskyroje skelbia LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Anot D. Petrolevičiaus, kasmet Šiaulių miesto savivaldybė gauna apie 6,7 mln. eurų socialinei paramai gauti.

„Iš jų socialinėms pašalpoms, išmokoms ir kompensacijoms mes 2018 metais mes panaudojom 1,8 milijono. Kitos lėšos buvo panaudotos įvairiausiom kitom socialinėm reikmėm. Na pavyzdžiui, šeimynoms išlaikyti, būsto pritaikymo programai ir pan. Kiekvienais metais mes už tas lėšas teikiam ataskaitą socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Dar neteko gauti priekaištų, kad tas lėšas panaudojom ne pagal paskirtį. Iš tikrųjų, kiekvienais metais esame kontroliuojami“, – tvirtino D. Petrolevičius.

Pasak Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento direktoriaus, Šiauliuose gyvenimas tikrai nepagerėjo tiek, kad būtų galima nepanaudoti gerokai daugiau nei pusės socialinei paramai gauti skirtų valstybės lėšų.

„Mes nesame irgi labai jau išskirtiniai iš kitų miestų ar didmiesčių. Kitur yra 60, 55 procentai. Pas mus 72. Taip, tai daugiausia, bet iš esmės visuose miestuose yra didžiuliai sutaupymai. Taip, pas mus šiek tiek didesnis. Aš negaliu pasakyti ar čia atsakingiau dirbama yra tuo klausimu, kad tikrai yra išgryninami tikrieji pagalbos gavėjai, ar kitos priežastys, bet esmė ta, kad visos išmokos ir kompensacijos yra skiriamos griežtai pagal galiojančius teisės aktus. Būtent tą darant ir gaunasi šitie sutaupymai, o tuos pinigus nukreipiama tikslinėms socialinėms reikmėms“, – teigė D. Petrolevičius.

Nors buvo tikėtasi, kad lėšų poreikis socialinei paramai gerokai išaugs padidėjus kompensacijų gavėjų už šildymą skaičiui, anot pašnekovo, nereikia pamiršti, kad gyventojams didėjo ir gaunamos pajamos – algos, pensijos. Be to, gyventojų skaičiaus mažėjimas savivaldybėje taip pat turi reikšmės.

Pasak D. Petrolevičiaus, valstybė kaip tik ir perdavė socialinę paramą savivaldybėms tam, kad būtų išgryninti tikrieji paramos gavėjai, kurie pasiimti pinigų nebeatvažiuoja su prabangiomis mašinomis.

Duomenis apie tai, kaip šalies savivaldybės panaudojo lėšas socialinėms reikmėms (socialinę riziką patiriančių žmonių reabilitacijai, pagalbai vaikams, neįgaliesiems, senyvo amžiaus žmonėms, smurto, savižudybių, priklausomybių prevencijai, užimtumo didinimui, socialinių paslaugų plėtrai ar socialinių darbuotojų atlyginimo didinimui ir pan.) socialinės apsaugos ir darbo ministerija žada pateikti kovo mėnesį. Šiaulių miesto savivaldybė tam 2018 metais turėtų būti skyrusi per keturis milijonus eurų.