PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Gegužės 12 d. 09:53

Šiauliuose gimusio ir Australijoje kūrusio menininko Jurgio Mikševičiaus paroda atidaroma Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje

Šiauliai

Šiaulių „Aušros“ muziejusŠaltinis: Etaplius.LT


361166

2025 m. gegužės 14 d., trečiadienį, 17.30 val. Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) atidaroma Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus paroda „Jurgio Mikševičiaus pasauliai“.

Australijos lietuvių menininko Jurgio Mikševičiaus (1923–2014) dukrų Carolynos Leigh ir Helenos Miksevicius suformuota ir Lietuvai padovanota kolekcija (tapybos ir grafikos darbai bei dalis jo asmeninio archyvo) šiais metais buvo eksponuojama Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, o nuo gegužės 14 d. atkeliauja į Šiaulius. Paroda, pritaikius ją Chaimo Frenkelio vilos-muziejaus parodinei erdvei, eksponuojama mažesne apimtimi.

Dailininko paroda Šiauliuose eksponuojama neatsitiktinai – J. Mikševičius gimė 1923 m. kovo 8 d. Šiauliuose, inžinieriaus Medardo ir gydytojos Elenos šeimoje. 1940 m. baigė berniukų „Aušros“ gimnaziją Kaune. 1941 m. šeimai pasitraukus iš Lietuvos, mokėsi Berlyne, nuo 1946 m. studijavo architektūrą Darmštato technikos universitete. Lankė prof. Pauliaus Thesingo studiją Darmštato kūrybinėse meno dirbtuvėse. Studijų metai Vokietijoje subrandino J. Mikševičių kaip menininką, suformavo estetinių vertybių sistemą, išlavino meninį skonį.

1948 m. dailininkas emigravo į Australiją. Pradžioje gyveno ir dirbo migrantų stovykloje Baterste (Naujasis Pietų Velsas). 1949 m. persikėlė į Kanberą. Tais pačiais metais jis pirmasis iš lietuvių tapo Kanberos dailininkų draugijos nariu, aktyviai dalyvavo parodinėje veikloje. 1953 m. dailininkas persikėlė į Sidnėjų, kur reiškėsi Šiuolaikinio meno draugijos veikloje, rengė dailės parodas. Buvo vienas iš pabaltijiečių menininkų grupuotės „Šešios kryptys“ (Six Directions) steigėjų (1956). Rengė bendras parodas su lietuvių menininkais Algirdu Šimkūnu, Henriku Šalkausku ir kitais. Nuo 1961 m. dirbo dailės pedagogu. Dar studijų metais ir vėliau, rengdamasis pedagoginei veiklai, J. Mikševičius domėjosi religiniais ir filosofiniais hinduizmo tekstais, Indijos menu. Ne sykį keliavo po Indiją (1978, 1982, 1987 m.), praktikavo budizmą. Apie 1978 m. J. Mikševičius pasitraukė iš viešojo meninio gyvenimo, tačiau kūrybos neapleido, tapė iki paskutinių gyvenimo dienų. Dailininkas mirė savo namuose Bensvilyje 2014 m. liepos 23 d. Jo pelenai išbarstyti namų apylinkėse.

J. Mikševičiaus kūrybinis palikimas – peizažai, portretai, natiurmortai, abstrakčios kompozicjos, piešiniai. Spalvinės harmonijos paieškos, moderni raiška suartina jį su Pauliaus Klee abstraktais ir avangardistiniais eksperimentais, meditacinės nuotaikos – su indiška misticizmo praktika. Daugialypėje menininko kūryboje susipina skaudžios europinės karo patirtys, meilė Australijos kraštovaizdžiui, šiltas ir jautrus santykis su žmogumi, sakralumo matmuo.

Dailininko kūrinių savo rinkiniuose turi Australijos nacionalinė galerija Kanberoje, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Batersto regioninė galerija, Manlio meno galerija ir muziejus, dailininko šeima, privatūs kolekcininkai.

Paroda Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje eksponuojama iki 2025 m. rugpjūčio 31 d.

Parodos kuratorės ir koordinatorės: Ilona Mažeikienė, Regina Urbonienė, Carolyn Leigh, parodos dizainerė Rūta Mozūraitė, parodos architektė Austė Kuliešiūtė-Šemetė. Parodos koordinatorė Šiauliuose – Jūratė Kaučikaitė.

Organizatorius – Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, partneris – Šiaulių „Aušros“ muziejus.