Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Šiauliuose atidaryta paroda „Military field ART“. Etaplius.lt nuotr.
Skaistė GrigutytėŠaltinis: Etaplius.lt
Karo žiaurumų fone gimstantis menas
Lapkričio 14-ąją Šiaulių valstybinės kolegijos bibliotekoje duris atvėrė paroda „Military field ART“. Kaip ir sufleruoja jos pavadinimas, čia galima išvysti karo lauko meno pavyzdžių – šiuolaikinių Ukrainos menininkų kūrinių, parodančių, kad net karo sąlygomis galima kurti meną ir grožį. Taip pat čia eksponuojami įvairūs ginklai, šaudmenys, kuriuos agresorė Rusija naudoja prieš Ukrainą ir jos žmones. Parodoje – ir šokiruojančios nuotraukos, kuriose savanoriai užfiksavo vaizdus nuo okupantų išlaisvintos Irpinės gatvėse.
Vienas parodos organizatorių, bendrovės „Nord Robotics“ vadovas Andrius Grudžinskas, sako, kad ši paroda – savotiška šoko terapija, leidžianti iš arti pažvelgti į nepagražintą karo realybę. Tačiau ji turi ir kitą, pozityvią, misiją – parodyti, kad net pačiais tamsiausiais laikais įmanoma kurti grožį.
„Apie 30 menininkų dalyvavo šios parodos eksponatų ruošime. Šie kūriniai – iš įvairių nuolaužų, tam tikra prasme, karo žaizdų. Menininkai kurdami išreiškė savo jausmus, emocijas. Kūriniuose – daug etnografinių, tautinių motyvų, kuriais parodoma meilė ir pagarba Ukrainos tradicijoms“, – pasakoja A. Grudžinskas.
„Nord Robotics“ vadovas Andrius Grudžinskas. Etaplius nuotr.
Parodos misija – pagalba Ukrainos kariams
Parodos organizatoriai turi ir dar vieną tikslą: surinkti lėšų priemonėms, kurios itin reikalingos Ukrainos kariams, artėjant žvarbiai žiemai.
„Mūsų tikslas – surinkti lėšų malkomis kūrenamoms krosnims ir elektros generatoriams, kurie artėjant žiemai labai pasitarnaus Ukrainos gynėjams. Šios priemonės padės kariams sušilti ir naudotis elektros energija. Žiema – itin sunkus metas karo lauke, todėl norime prisidėti prie lengvesnės Ukrainos kovotojų kasdienybės“, – sako vienas parodos organizatorių.
Taika – visų reikalas
Aukoti galima tiek grynaisiais pinigais, kuriuos atvykus apžiūrėti parodos galima palikti specialiai įrengtose aukų dėžutėse, tiek banko pavedimu. Čia į pagalbą parodos organizatoriams atėjo Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, atidarę specialią šiam tikslui skirtą sąskaitą.
„Atidarėme sąskaitą, į kurią įmonės ir fiziniai asmenys gali teikti paramą. Tuomet už paaukotas lėšas galėsime kooperuotai padėti nusipirkti reikalingus šildymo prietaisus. Tikslas – kad jie būtų patogūs naudoti kariams, kad nebūtų gaila juos palikti traukiantis ar apleidžiant pozicijas mūšyje. Taip pat stengiamės kaip galėdami prisidėti, viešinant šią iniciatyvą, skleisdami žinią šiauliečiams ir skatindami prisidėti prie pagalbos Ukrainos gynėjams“, – sako Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinė direktorė Edita Grigaliauskienė.
Šiaulių verslas vos prasidėjus karui Ukrainoje aktyviai rėmė agresorės Rusijos užpultą šalį, tą įvairiais būdais daro ir dabar. Pasak E. Grigaliauskienės, kitaip būti negali, nes taikos siekis yra mūsų visų reikalas.
„Mes niekada net nekėlėme klausimo, kodėl reikia pagalbos, kodėl turime prisidėti. Mes tiesiog privalome. Šis karas – laisvės kova prieš brutalią agresiją ir tai yra mūsų visų, norinčių gyventi taikiame pasaulyje, reikalas. Prisidėti prie to gali kiekvienas – tiek verslo struktūros, tiek pavieniai asmenys“, – įsitikinusi E. Grigaliauskienė.
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinė direktorė Edita Grigaliauskienė. Etaplius nuotr.
Karas ukrainiečių dvasios nepalaužė
Parodos atidaryme sulaukta ir svečio iš Ukrainos. Tai vienas šio renginio organizatorių, labdaros fondo „We endured. We will be reborn. We will rebuild“ įkūrėjas Ihor Lytvynyuk. Jis nuo pat Rusijos invazijos Ukrainoje pradžios aktyviai telkė savanorius ir teikė įvairią pagalbą savo šalies žmonėms bei kariams. I. Lytvynyuk buvo Bučos ir Irpinės tragedijos liudininkas, kuomet okupantams užėmus šiuos miestus buvo brutaliai nužudyta šimtai nekaltų civilių gyventojų. Okupantų žiaurumo ir brutalios agresijos padariniai užfiksuoti ir čia, Šiauliuose, eksponuojamose fotografijose. Jose įamžinti sukrečiantys vaizdai, kuriuos kariai ir savanoriai išvydo iš okupantų išlaisvintoje Irpinėje.
I. Lytvynyuk sako, kad Ukrainos žmonės jau išmoko gyventi negailestingo karo sąlygomis, tačiau jų kasdienybė – sudėtinga, nes kiekvieną dieną lydi nežinia ir žiaurios okupantų atakos.
„Ukrainoje septynios sritys yra nuolatos apšaudomos. Sunkiausia būtent ten gyvenantiems žmonėms, nes jie yra nusprendę niekur neišvažiuoti ir nepalikti Ukrainos. Nors ir sunkiai, bet šie žmonės išmoko gyventi nuolat apšaudomi priešo. Deja, niekada negali žinoti, ar ši diena nebus paskutinė. Agresorius naudoja sklandančias bombas ir per dieną jų numeta mažiausiai 100. Ne tik ant karinių objektų, jie taikosi ir į civilius. Viena tokia bomba, sverianti apie toną, gali visiškai sunaikinti šios kolegijos pastatą. Iš jo visiškai nieko neliktų – tik betono nuolaužos“, – apie rūsčią karo realybę pasakoja I. Lytvynyuk.
Labdaros fondo „We endured. We will be reborn. We will rebuild“ įkūrėjas Ihor Lytvynyuk. Etaplius nuotr.
Ukrainos kariai ir žmonės dėkingi už bet kokią paramą šiuo sunkiu laikotarpiu, tačiau I. Lytvynyuk sako, kad šiuo metu labiausiai trūksta ginkluotės ir amunicijos.
„Jei kalbėsime apie karinę pagalbą, tai ji labai maža, nes visa Europos karinė pramonė nespėja prieš Irano, Šiaurės Korėjos ir Rusijos ginklų gamybą. Mes atsiliekame artilerijos sviedinių, šaudmenų gamyboje 5 kartus. Aš 30 metų tarnavau Ukrainos kariuomenėje, todėl puikiai suprantu, kad kariui nesvarbu kiek tai kainuoja, jam svarbu sunaikinti priešą. Šią užduotį jis turi vykdyti kiekvieną dieną, tačiau plikomis rankomis to nepadarysi – reikalingos priemonės. Tačiau mes tikime, kad reikalinga karinė pagalba pasieks mūsų šalies gynėjus ir jie galės sėkmingai kovoti su priešu. Mūsų širdyse yra tik vienas scenarijus – Ukrainos pergalė“, – sako I. Lytvynyuk.
Paroda „Military field ART“ Šiauliuose bus eksponuojama dvi savaites, iki lapkričio 28 dienos.
REKVIZITAI PARAMAI:
Gavėjas: VŠĮ ŠIAULIŲ PREKYBOS, PRAMONĖS IR AMATŲ RŪMAI
Sąsk. Nr.: LT03 7300 0101 2497 4608
Paskirtis: PARAMA
Dėl paramos sutarties susisiekite el. paštu siauliai@sccic.lt
Reklama