Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Elena MonkutėŠaltinis: Etaplius.LT
Vaikai – geriausias „vadovėlis“
Pasaulyje įgauna pagreitį alternatyvus požiūris į švietimą, siūlantis holistinį ir kūrybišką požiūrį į mokymąsi. Valdorfo pedagogikos kryptis, kurią XX a. pradžioje sukūrė Rudolfas Steineris, sužavėjo tėvus, pedagogus ir mokinius savo unikalia filosofija ir į vaiką orientuota metodika.
Jos esmė – ugdyti kiekvieno vaiko intelektualinius, meninius ir praktinius gebėjimus, skatinti jo fizinį, emocinį ir dvasinį vystymąsi. R. Steineris manė, kad ugdymas neturėtų sutelkti dėmesį vien į intelektualinį aspektą, bet taip pat turėtų apimti meninę raišką, vaizduotę ir gilų ryšį su gamta.
„Valdorfo pedagogika ypatinga tuo, kad svarbiausias yra visa apimantis ir visa priimantis požiūris į žmogų, kaip unikalų ir vienodai vertingą, – sako L. Liubavičienė. – Pats Valdorfo pedagogikos kūrėjas R. Steineris yra sakęs, kad nėra sukurto vieno universalaus vadovėlio, kaip mokyti, nes mokyti reikia taip, kaip sufleruoja patys vaikai – jie yra geriausias „vadovėlis“.“
Valdorfo pedagogika tinka visiems vaikams, nepriklausomai nuo jų akademinių gebėjimų, klasės, etninės priklausomybės, religijos. Mokykloje, ypač pradinėse klasėse, mokiniai pamokos metu žaidžia daug ritminių ir kitų žaidimų, o rimtoji mokymosi dalis įpinama taip, kad vaikai nepavargtų. „Kai jie dirba: rašo, skaito, skaičiuoja, tai daro maksimaliai susikaupę. Pagrindinė pamoka trunka dvi įprastas pamokas, t. y. 1 val. 30 min.“, – pasakoja L. Liubavičienė.
Iš tėvų į mokytojus
Mokyklos vadovė prisimena pasakojimą apie tėtį, kuris paklausė dukters, grįžusios po pamokų iš vienos Valdorfo mokyklos, kaip jai sekasi mokytis. Duktė nesuprato: „Mokytis? Tėti, mokykloje mes žaidžiame!“ „Sakyčiau, tai komplimentas, nes vaikai nejaučia streso, įtampos, o mokymosi procesas vyksta džiugiai“, – tikina pašnekovė ir priduria, kad vėliau tas tėtis pats tapo Valdorfo mokyklos mokytoju ir tai gan dažnas atvejis.
Valdorfo pedagogika paremtose mokyklose nėra skatinamas vaikų lyginimas, konkurencija, tik vyresniųjų klasių moksleiviai yra vertinami pažymiais. „Iki 14 metų formuojasi vaiko savivertė. Svarbu kiekvieno asmeninis pokytis, pasiekimas – juk mokytis svarbu ne dėl pažymio“, – tikina mokyklos vadovė.
Pasak jos, tai yra bendruomeninė mokykla, kurioje svarbūs visi: mokytojai, vaikai ir jų tėveliai. Be to, ten nėra direktoriaus, kuris kuruotų visus ir viską, – pagrindinį vaidmenį atlieka Mokytojų kolegija, kuri renkasi kiekvieną savaitę spręsti iškilusių klausimų ir problemų.
Telefonai – tik paskambinti tėveliams
„Valdorfo mokyklos laikosi nuostatos, kad vaikai kuo ilgiau mokytųsi pažinti ir patirtų natūralų mus supantį pasaulį, ir siekia, kad technologijų naudojimas išliktų savalaikis ir sąmoningas“, – kalba L. Liubavičienė. Ten itin skatinamas tiesioginis bendravimas, taigi moksleiviai telefonais naudojasi tik kaip ryšio priemone – prireikus susisiekti su tėveliais.
„Įdomu tai, kad nors informacinių technologijų mokymasis Valdorfo mokyklose yra vėlesnis nei tradicinėse mokyklose, visgi daug abiturientų sėkmingai įstojo studijuoti informacinių technologijų“, – pastebi pašnekovė.
Pats mokymosi procesas taip pat skiriasi nuo tradicinių mokyklų: jis vyksta kelių savaičių periodais, kai mokiniai kartu su mokytoju gali gilintis į dalyką, o vėliau prisiminti tai, ką pažino, išmoko, bei įvertinti savo žinias. „Ugdymo pagrindas – patyriminis mokymasis, o meninė veikla ir vaizduotės ugdymas – labai svarbi mokymosi proceso dalis“, – tikina mokyklos vadovė.
Lietuvoje – septintoji
Jau kurį laiką Lietuvoje veikia šešios mokyklos, kurios vadovaujasi Valdorfo pedagogika: trys Vilniuje, po vieną Kaune, Klaipėdoje ir Kazlų Rūdoje. Šiaulių Valdorfo iniciatyvos mokykla – septintoji. L. Liubavičienė pastebi, kad susidomėjimas tokiomis mokyklomis ir pačia pedagogika yra išaugęs, tačiau ne visi norintieji patenka: Valdorfo mokyklos turi tik po vieną pirmąją, antrąją ir t. t. klases.
„Tik įkūrę mokyklą Šiauliuose sulaukėme skambučio su prašymu vaikui rezervuoti vietą pirmoje klasėje kitiems mokslo metams. Tai tėveliai, kurie tikrai žino ir vertina Valdorfo pedagogiką“, – džiaugiasi pašnekovė.
Nors kol kas Šiauliuose Valdorfo pedagogikos mokyklos nebuvo, čia jau kelerius metus sėkmingai veikia šios krypties darželis. Pasak mokyklos vadovės, trūko tęstinumo: šeimos, kurių vaikai baigdavo Valdorfo darželį, tos pačios krypties mokyklos ieškodavo kituose miestuose, ketindami ten persikraustyti.
„Mokyklą kursime drauge“
Pasirodo, rasti vietą mokyklai, norint būti kuo arčiau gamtos, nėra paprasta – žvalgytasi gerą pusmetį. „Buvome idėjiškai labai pasiryžę megadydžio projektui, kurį įgyvendina Vilniaus Valdorfo Žalioji mokykla: jie įsigijo žemės sklypą netoli Vilniaus miesto, kūrė mokyklos materialinę bazę nuo nulio“, – pasakoja L. Liubavičienė.
Visgi nusišypsojo sėkmė: kreipusis į Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyrių, sulaukta palaikymo ir patalpos, tinkamos mokyklos veiklai, atsirado. „Dabar laukiame Šiaulių miesto tarybos sprendimo dėl jų perdavimo mūsų mokyklai, – kalba mokyklos vadovė. – Labiausiai džiugina, kad mokyklos pastatas – prie pat centrinio miesto parko: Valdorfo pedagogikoje labai svarbus ryšys su gamta.“
Nors sprendimas dėl pastato dar pakeliui, mokyklos bendruomenė tikisi pirmokų sulaukti dar šiemet. „Jaučiamės lyg įšokę į benuvažiuojantį artėjančių mokslo metų traukinį, – sako pašnekovė. – Registraciją į pirmąją klasę vykdome ir, nors praktiškai visi vaikai jau turi vietas kitose mokyklose, tikimės surinkti istorinę pirmąją pirmokų klasę dar šiemet.“
Būsimųjų pirmokų tėveliai, susidomėję Valdorfo pedagogika ir norintys savo atžalas leisti į Šiaulių Valdorfo iniciatyvos mokyklą, L. Liubavičienė kviečia susisiekti, susipažinti ir pabendrauti, aptarti visus rūpimus klausimus: „Tuomet drauge galėsime išspręsti perregistravimo į mūsų mokyklą klausimus.“
Pasak pašnekovės, Šiaulių Valdorfo iniciatyvos mokykloje kiekvienas vaikas bus priimtas su meile. „Tai bendruomeninė mokykla, kur visi tampame lyg šeima: rūpinamės vieni kitais ir pačia mokykla. Iš tiesų mokyklą kursime drauge ir turėsime ją tokią, kokią susikursime“, – žada mokyklos vadovė.
Besidomintys ugdymu Šiaulių Valdorfo mokykloje, daugiau informacijos gali rasti https://siauliuvaldorfas.lt/ arba tel. (8-676) 16430
Reklama