PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Vasario 5 d. 09:43

Šiaulių universiteto botanikos sode jau galima grožėtis pirmaisiais metų žiedais

Šiauliai

Botanikos sodo nuotr.

Kristina ŠapytėŠaltinis: Etaplius.lt


116628

Nors kalendoriuje dar tik pirmosios vasario dienos, Šiaulių universiteto botanikos sode pražydo net kelių rūšių augalai. Patys botanikai kraipo galvas dėl tokių gamtos pokštų ir kviečia pasigrožėti ne tik pavasario šauklėmis baltagalvėmis snieguolėmis.


Foto galerija:

cyclamen-coum-sejinukai.jpg
dvokianciojo-heleboro-ziedai.jpg
helleborus-subsp.jpg
pavasarinis-erantis.jpg
plaute.jpg
silropes.jpg
uolaskeliu-kupsteliai.jpg

Kaip žiemą pavasaris prasidėjo

Šiaulių universiteto botanikos sodo darbuotojai aprodydami lauko ekspozicijas vis parodo žiedus išskleidusius augalus. Tokios gausos ir patys nesitikėję, tačiau oro temperatūrai vis nesileidžiant žemiau nulio, esant pakankamai drėgmei ir pasirodžius saulei – augalai daug anksčiau nei įprasta sukrovė žiedus ir lankytojus stebina įvairiausiomis spalvomis.

Pasak botanikos sodo vadovo M. Kazlausko, sode dalies augalų žydėjimas nebuvo nutrūkęs per visą žiemą. Šiemet neįprastai anksti bunda pavasariniai augalai, dalis jau žydi, dalis auga ir pasirodo žemės paviršiuje. Botanikos sodo pievelėse pasirodžiusios snieguolės, Lietuvos floros skyriuje jau matomi keli pavasarinės raktažolės žiedeliai. „Šiuo metu, kalninių augalų kolekcijoje vešliausi yra heleborai. Dauguma rūšių dar nežydi, o tik augina žiedynstiebius. Tačiau dvokiantysis heleboras žalsvais, varpelio formos žiedais džiugina jau mus nuo gruodžio pabaigos. Itin dekoratyvūs šios rūšies odiški, blizgantys, tamsiai žali, siaurai skaldyti lapai. Alpinariume pasklidę kur ne kur žydi pavasariniai erančiai, dar vadinami pavasario šaukliais. Įprastą pavasarį erančio žiedų sulaukiame kovo pabaigoje - balandžio pradžioje. Šį vasarį pavasario požymių alpinariume nemažai, jis žalesnis nei įprastomis žiemomis. Vegetuoti pradeda ežiniai gvazdikai, ankstos, driados, uolaskėlės ir kiti visžaliai augalai. Pradeda atželinėti vasaržaliai augalai. Plautės, vaistučiai jau kelia žiedynus. Ciklameno sėjinukai ir tie sugebėjo žiedus iškelti. Žavingai atrodo margaspalviai šilropių kupsteliai“, - pasakojo kalninius augalus prižiūrinti dr. Rimanta Vainorienė.

Botanikos sode erikinių augalų skyriuje jau žydi iš Azijos kilę dviejų rūšių rododendrai – smailusis ir daūrinis. Jau porą savaičių galima grožėtis pavasarinės erikos žiedais. Žydi lazdynai. Vos kelių šiltų dienų trūksta iki geltonžiedės sedulos ir melsvauogio sausmedžio (Lonicera caerulea 'Duet') žydėjimo pradžios.

Labai dekoratyviai atrodo spygliuočių kolekcija, taip pat šalčių nepažeisti visžalio dygialapio bugienio lapai. Nuo praeitų metų rudens vis dar akinančiai ryški raudonvaisė dyglainė. Šiliniai viržiai dar tebėra pasidabinę nuo praeitų metų rudens nenubyrėjusiais žiedais.

Augalų sistematikos ir geografijos skyriuje, šalia heleborų, populiarių kaip žiemos ir pavasario ankstyvųjų augalų, purpuriniais žiedais pradeda žydėti plautės (Pulmonaria molissima).

Ne tik pasigrožėti, bet ir sudalyvauti

Vasarį botanikos sode galima ne tik gerėtis pirmaisiais žiedais, bet ir sudalyvauti Vasario 16-osios šventėje prie laužo. Žemaitijos skautų organizacijos skautai kviečia susirinkti ir Valstybės atkūrimo dieną paminėti linksmai ir išradingai: prie skautiško laužo, skambant patriotinėms ir liaudies dainoms bei ragaujant skautišką duonelę ir botanikos sodo žolelių arbatą..

Renginio programoje numatyta viktorina ,,Pažink Lietuvą”, orientacinis žaidimas ,,Atrask Lietuvą”, skautiškos dirbtuvėlės, KASP Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės karių savanorių estafetė, ginkluotės apžiūra-demonstracija.