PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2023 m. Birželio 23 d. 07:00

Šiaulių paplūdimiai – žmonėms, o ne šunims

Šiauliai

Šiau­lių mies­to pa­plū­di­miuo­se ir mau­dyk­lo­se zo­nos lan­ky­mui­si su gy­vū­nais nė­ra nu­ma­ty­tos. Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja to­kių vie­tų ir ne­pla­nuo­ja įreng­ti. (Taut­vy­do Stu­ko nuo­tr.)

Elena MonkutėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


271028

Šiaulietė, pamačiusi Talkšos ežere besipliuškenantį šunį, sunerimo: negi Šiauliuose nėra tam skirtos ir atitinkamai pažymėtos vietos, kur būtų galima lankytis su augintiniais? „Neturiu nieko prieš šunis, – sakė ji, – bet yra žiūrinčiųjų kreivai.“ Taigi, kur keturkojai gali maudytis ramiai, netrukdydami dvikojams?

Tam skirtų vietų nėra

Šiauliečiai, karštą vasaros dieną sugalvoję išsimaudyti, dažniausiai renkasi tarp Rėkyvos ežero ir Prūdelio, mat prie Talkšos ežero maudymuisi skirtos teritorijos nėra. „Šiauliuose yra du patvirtinti paplūdimiai ir maudyklos – prie Rėkyvos ežero ir prie Prūdelio tvenkinio“, – sako Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus Aplinkosaugos ir miesto tvarkymo poskyrio vedėja Toma Vilutienė.

Vadovaujantis Šiaulių miesto savivaldybės paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo taisyklėmis, vandens telkinyje ir paplūdimyje draudžiama lankytis su gyvūnais tam neskirtose paplūdimio vietose bei maudyti gyvūnus žmonių poilsiui skirtose maudymosi vietose.

Higienos taisyklės, anksčiau draudusios į paplūdimius atsivesti keturkojus draugus, yra pakeistos – kiekviena savivaldybė gali savarankiškai nuspręsti – įrengti zonas poilsiui su augintiniais ar ne. Vadovaujantis Lietuvos higienos norma, paplūdimių teritorija turi būti suskirstyta į atskiras funkcines zonas: poilsio, maudymosi, fizinio aktyvumo ir teritoriją, skirtą lankytis su gyvūnais.

Šiaulių miesto paplūdimiuose ir maudyklose zonos lankymuisi su gyvūnais nėra numatytos. „Šiaulių mieste nėra įrengtų ar pažymėtų maudymosi vietų, kuriose būtų galima lankytis su augintiniais. Šiuo metu Šiaulių miesto savivaldybės administracija tokių vietų neplanuoja įrengti“, – sako T. Vilutienė.

Ne tik pramoga, bet ir rizika

Nors Talkšos ežero pakrantėje jau kurį laiką paplūdimio nebėra, tai nepalengvina šunų šeimininkų gyvenimo. „Talkšos ežero pakrantėje vis dar yra ženklas, draudžiantis lankytis su gyvūnais, be to, gyventojai vis dar naudoja šią vietą poilsiui“, – tikina Savivaldybės atstovė.

Ji pastebi, kad, be Saugaus elgesio Šiaulių miesto savivaldybės paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo taisyklių ir Lietuvos higienos normos, kitais teisės aktais nėra reglamentuota apie gyvūnų maudymą paviršiniuose vandens telkiniuose.

Taigi, šunis maudyti būtų galima vietose, kuriose nėra tai daryti draudžiančių ženklų bei kurios nėra skirtos žmonių poilsiui. Vasarą, temperatūrai pakilus kartais net iki 30 laipsnių, atsigaivinti nori ne tik dvikojai, bet ir keturkojai, todėl vandens pramogos upėje, ežere, jūroje ar tvenkinyje tampa itin populiarios. Tačiau kiekvieną kartą, pasiėmus augintinį prie vandens telkinio, reiktų įvertinti ir visas galimas rizikas.

Atsivežus augintinį prie vandens, reikia nepamiršti tinkamai rūpintis ir juo, ir aplinka: turėti vandens, saugoti, kad neperkaistų, nepalikti vieno automobilyje, susirinkti šuns išmatas, nepaleisti lakstyti palaido arti kitų žmonių – ne visi myli šunis, kai kurie net jų bijo. O gal jūsų paplūdimio kaimynas alergiškas? Be to, išmintingi žmonės sako, kad įkąsti gali kiekvienas šuo, kuris turi dantis.

Turbūt niekam nesinori, kad kiltų konfliktinių situacijų, todėl itin svarbu pagalvoti apie šalia poilsiaujančius žmones – juk jie nežino, ar į paplūdimį atsivestas šuo paskiepytas, nukirmintas, ar neserga. Viena iš ligų yra toksokarozė, kurią sukelia šunų ir kačių kirmėlių lervos. Šios ligos sukėlėjas gali patekti į vandenį, o serga dažniausiai vaikai, neturintys stipraus imuniteto. Keturkojai tuštinasi ant to paties smėlio, su kuriuo paskui žaidžia vaikai, o mažiausieji net gali jo paragauti.

Arčiausiai – prie Baltijos jūros ir Kaune

Šunų šeimininkams jų mažyliai – patys gražiausi, mieliausi ir tvarkingiausi pasaulyje, tie, su kuriais ir valgo, ir miega kartu, tačiau nemažai daliai žmonių maudytis kartu su šuniu atrodo ne tik nehigieniška, bet ir baisu. Taigi, akivaizdu, kad turėtų būti tam skirta maudymosi vieta, kurioje šeimininkai galėtų drąsiai atsivesti savo augintinius, o tam nepritariantieji tiesiog rinktųsi kitą paplūdimį.

Jei yra poreikis, kad vieta, kurioje maudytis galėtų ir šeimininkas, ir augintinis, Šiauliuose atsirastų, pasak T. Vilutienės, gyventojai gali teikti pasiūlymus dėl zonos su augintiniais nustatymo Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurui, tiesa, tai daryti reikia nuo einamųjų metų kovo 1 d. iki balandžio 20 d.

Projekto „Draugiški gyvūnams“, skirto kiekvienam atsakingam keturkojų augintojui, puslapyje nurodomos aštuonios Lietuvoje esančios maudyklos, kuriose laukiami ir šeimininkai, ir jų šunys: Šventosios, Smiltynės, Pirmosios Melnragės, Palangos, Nidos, Marijampolės, Kauno marių II ir Vilniaus šunų paplūdimiai.

Bus nubausti

Taigi, teoriškai Rėkyvos, Prūdelio paplūdimiuose bei pažymėtoje teritorijoje prie Talkšos ežero šunų maudyti negalima, tačiau, aišku, būna visaip. Savivaldybės atstovė T. Vilutienė sako, kad, pastebėjus neleistinoje vietoje maudomus augintinius, apie tai galima pranešti Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriui.

Pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą, savivaldybių patvirtintose Saugaus elgesio paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo taisyklėse nustatytų saugaus elgesio reikalavimų pažeidimas užtraukia baudą nuo 16 iki 60 Eur, o jei nusižengimas kartojamas – nuo 60 iki 140 Eur.