PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Lapkričio 22 d. 12:08

Šiaulių miesto simfoninis orkestras – netrukus tikrove virsiantis stebuklas

Šiauliai

Etaplius.LTŠaltinis: Šiaulių miesto koncertinės įstaigos „Saulė“ inf.


330445

Šie metai „Camerata Solaris“ Šiaulių kameriniam orkestrui – jubiliejiniai. Švęsdamas savo veiklos 35-metį, kolektyvas su meno vadovu ir dirigentu Vilhelmu Čepinskiu priešakyje intensyviai ruošiasi šventiniam koncertui. Tai bus vienas paskutiniųjų šiemet ir apskritai Šiaulių kamerinio orkestro gyvavimo istorijoje pasirodymų. Neišsigąskite, „Camerata Solaris“ niekur nedings, atvirkščiai – išaugs, nuo kitų metų tapdamas „Camerata Solaris“ Šiaulių miesto simfoniniu orkestru.

Maestro Vilhelmas Čepinskis neslepia, kad mintis užauginti Šiaulių kamerinį orkestrą iki simfoninio jo galvoje ėmė kirbėti, kai dar tik pradėjo vadovauti kolektyvui prieš penkerius metus. Tačiau iniciatyvos šį sumanymą paversti tikrove su Šiaulių miesto koncertinės įstaigos „Saulė“, kuriai priklauso orkestras, administracija, pernai įstaigai vadovauti pradėjusiu Vaidotu Katučiu ėmėsi tik šiemet. Anot V. Čepinskio, tokį sprendimą lėmė pats orkestras, žengdamas į priekį, tobulėdamas, įveikdamas maestro keliamus iššūkius. Vienas jų – šiemet atlikta L. van Beethoveno Penktoji simfonija. Šis kūrinys, orkestro meno vadovo ir dirigento žodžiais, karūnavo pastarojo penkmečio orkestro darbą, kūrinį atlikus itin atsakingai, originaliuose, labai greituose Beethoveno tempuose.

Papildomai pasamdžius profesionalių muzikantų, šį kūrinį šiemet orkestras „Camerata Solaris“, išaugdamas iki simfoninio orkestro, gyvai viešai atliko net tris kartus (du iš jų – Šiauliuose ir vieną – Nidoje), kaskart sulaukiant didelio gausaus klausytojų būrio susidomėjimo, pasisekimo ir pripažinimo. Be to buvo padarytas ir šio kūrinio gyvas įrašas, o maestro šiemet skaičiuoja dar du rimtus orkestro įrašus: „M. K. Čiurlionio Styginių kvarteto C-moll mano versiją, Česlovo Sasnausko Requiem e-moll mano versiją su Šiaulių valstybiniu kameriniu choru „Polifonija“.

„Norėdami ir toliau Šiaulių miestą garsinti naujomis simfoninio orkestro rengiamomis programomis, kaip įstaiga, kuriai priklauso Šiaulių kamerinis orkestras, kreipėmės į Šiaulių miesto savivaldybės administraciją, prašydami skirti papildomai 13 muzikantų etatų, kurie papildys „Camerata Solaris“ Šiaulių kamerinio orkestro narių gretas. Tokiu būdu „Camerata Solaris“ išaugs iki Šiaulių miesto simfoninio orkestro. Tai bus miestui – neeilinis įvykis, nes tokio orkestro per visą savo gyvavimo istoriją Šiauliai nėra turėję“, – pasakoja „Saulės“ vadovas Vaidotas Katutis.

Šiuo metu Šiaulių miesto mero potvarkiu jau yra patvirtintas papildomų orkestro muzikantų etatų skaičius, beliko sulaukti 2025 m. miesto biudžeto tvirtinimo Taryboje. Tiek Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, tiek „Saulės“ vadovas, tiek maestro tiki, kad sprendimas bus priimtas miesto simfoninio orkestro atsiradimo naudai.

„Turėsime papildomai dvi fleitas, du obojus, du klarnetus, du trimitus, dvi valtornas, du fagotus ir dar timpanus – tai yra pilnavertis simfoninis orkestras“, – skaičiuoja Vilhelmas Čepinskis. Jis džiaugiasi tuo, kad išaugusiam orkestrui atsivers ne tik platesnės programinės galimybės, bet ir galimybės kviesti drauge pasirodyti įvairesnius ir daugiau solistų: „Mūsų nebevaržys vien styginių instrumentų orkestro rėmai. Nebereikės kiekvienam kūriniui ruošti styginių orkestrui skirtų aranžuočių, kurios, kad ir kokios geros būtų, skambesiu niekuomet neprilygs simfoniniam orkestrui. Tokio, mano žiniomis, Šiauliai dar nėra turėję, buvo saviveiklinio lygio bandymai jį kurti, tačiau bandymais viskas ir baigėsi“.

Kad Šiauliams itin svarbu turėti savo simfoninį orkestrą, neabejoja ir miesto meras Artūras Visockas: „Šiauliečiai dar labiau galės didžiuotis savo miestu. Simfoninis orkestras reiškia, kad Šiaulių miestas tvirtai atsistojo ant kojų ir prisiima vis didesnius kultūros iššūkius krašto ir Lietuvos naudai.“

Šiemet „Camerata Solaris“, išaugdamas iki simfoninio orkestro, gyvai viešai atliko L. van Beethoveno Penktąją simfoniją.

Kad Šiauliams itin svarbu turėti savo simfoninį orkestrą, neabejoja nei miesto meras Artūras Visockas, nei maestro Vilhelmas Čepinskis.

Vilhelmas Čepinskis.

Camerata Solaris“ Šiaulių kamerinio orkestro meno vadovas ir dirigentas, į geriausių pasaulio smuikininkų 50-uką įtrauktas Vilhelmas Čepinskis apie ateities planus ir būsimo Šiaulių miesto simfoninio orkestro repertuarą:

– Orkestrui išaugus iki simfoninio, mums atsivers galimybės groti absoliučiai visą klasikinį, šedevrinį repertuarą. Turiu minčių įrašyti visas devynias Beethoveno simfonijas, maždaug po vieną per metus. Jau pradėjome repetuoti Septintąją simfoniją. Viliuosi, kad klausytojai šį kūrinį galės išgirsti kitąmet liepos 6-ąją, karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną.

Tikiu, kad laikui bėgant ruošime daugiau ir įvairesnių programų. Be Beethoveno pagrosime ir Šubertą, ir Mocartą, ir kitas simfonijas. Kitais metais ruošiamės įrašyti kunigo Brazio mišias su dviem solistais. Ateinantį pavasarį į Šiaulius atvažiuoja legendinė pasaulinė violončelės žvaigždė Borisas Andrianovas, su kuriuo drauge gal ir ne vieną programą, koncertą paruošime. Sudėtingiausia orkestrui yra groti klasikinius kūrinius, todėl dabar jų „Camerata Solaris“ groja daugiausiai. Ateis laikas, grosime daugiau šiuolaikinės muzikos, bet kol kas dar tas laikas neatėjo.

Mindaugas Bačkus.

Klaipėdos kamerinio orkestro vadovas, violončelininkas Mindaugas Bačkus apie „Camerata Solaris“ virsmą Šiaulių miesto simfoniniu orkestru

– Kamerinio orkestro virsmą simfoniniu vertinu kaip tam tikrą stebuklą. Ypač, atsižvelgiant į laikmečio peripetijas – visuomenės priklausomybes nuo socialinių tinklų, nuo virtualaus pasaulio iššūkių, nuo verslo ir ekonomikos prioritetų, paremtų materialine nauda ir idėjų atsiperkamumu. Investicijos į žmogų, tobulėjimą, estetiką, grožį, miesto kultūros ateitį šiandien atrodo kaip iškirtinai idealistinės, todėl simfoninio orkestro sukūrimas neabejotinai kalba apie aukštus kultūros kriterijus ir dideles miesto ambicijas. Visi kultūros žmonės gali tik džiaugtis ir remti tokias iniciatyvas.

Modestas Pitrėnas.

Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas Modestas Pitrėnas apie Šiaulių miesto simfoninio orkestro „gimimą“:

– Tai pribloškianti žinia! Laikais, kai iš medijų skamba nerimastingos žinios apie galimą ekonomikos sąstingį, politines krizes ir karines grėsmes, bet koks judesys švietimo ir kultūros linkme yra stebuklas. O čia visas (kad ir nedidelis) orkestras! Bravo Šiaulių merui, supratusiam kultūros poreikį ir sutelkusiam politinę valią „Camerata Solaris“ Šiaulių miesto simfoninio orkestro atsiradimui! Suprantama, tai nėra plačiaformatis orkestras, „kepsiantis“ stambias programas kaip blynus. To ir nereikia. Svarbiausia, kad Šiaulių miestas ir regionas turės profesionalų, motyvuotą ir pilnateisį muzikos kolektyvą, jau dabar savo lygiu ir užmojais stebinantį ir džiuginantį. Sveikinu ir linkiu visokeriopos meninės sėkmės kasdienybėje ir koncertuose!

Reklama