PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2017 m. Gegužės 16 d. 11:42

Šiaulių miesto savivaldybės taryboje – nauja koalicija?

Šiauliai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


2828

Praėjo jau dveji metai iš keturių nuo praėjusių rinkimų į Savivaldybių tarybas, tačiau sklandaus darbo, tvirtos koalicijos ir vieningos politikų pozicijos Šiauliai taip ir nesulaukia. Miesto meras Artūras Visockas stiprina savo „kariauną“ teisininkais, Tarybai rengiamas sprendimo projektas, kuriuo, mero teikimu, atstatydinamas administracijos direktoriaus pavaduotojas Martynas Šiurkus. Liberalams traukiantis į opoziciją, antroji administracijos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Mendoza Herrera palieka pareigas.

Atstatydinimas – net nepasikalbėjus

Praėjusią savaitę Arnas Ilgauskas, naujasis Šiaulių mero patarėjas, einantis Tarybos sekretoriaus pareigas, Tarybos nariams atsiuntė informaciją, kad mero vardu siunčia derinti ir pristato naują kandidatą į Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas – Mantą Tamošiūną.

Tarybos nariai taip pat informuoti, kad į gegužės 25 d. įvyksiančio Tarybos posėdžio darbotvarkę planuojama įtraukti klausimą dėl Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Martyno Šiurkaus atleidimo.

Nors Tarybos nariai už kandidatūras į postus balsuoja slapta, Tarybos nariams A. Ilgauskas priminė, kad Tarybos narys, palaikantis kandidatūrą ar nepritariantis jai, raštu turėtų pateikti merui savo palaikymo ar nepritarimo motyvus. Nuomonę (motyvus) dėl kandidato pasiūlyta merui pareikšti elektroniniu paštu.

M. Šiurkaus atstatydinimui jo paties pageidavimu Taryba jau vieną kartą nepritarė. Šį kartą konservatorius M. Šiurkus atstatydinamas jo apie tai neinformavus.

„Etaplius“ administracijos direktoriaus pavaduotojas situacijos sakė kol kas nenorintis komentuoti – kalbės po Tarybos posėdžio. Valdininkas ir politikas teigė, kad šiuo metu yra neaiškumų partijos Šiaulių skyriuje, todėl jis negalintis kalbėti, nepasitaręs su bendrapartiečiais.

„Etaplius“ primena, kad praėjusią savaitę mero bendražygis konservatorius Gintautas Lukošaitis socialiniame tinkle viešai apkaltino partijos skyriaus vadovą Joną Bartkų drauge su Seimo nariu Valerijumi Simulik sugriovus koaliciją ir pareiškė stabdąs narystę partijoje.

Beje, praėjusią savaitę konservatorius Tarybos narys Tomas Petreikis laimėjo konkursą vadovauti Savivaldybės įmonei „Šiaulių gatvių apšvietimas“. Tarybos nariu jis nebegali būti, tad visiškai realu, jog jei Taryba pritars M. Šiurkaus atleidimui, politikas taps Tarybos nariu.

Neoficialiai teigiama, kad M. Šiurkaus atstatydinimo siekia jo vadovas, taip pat konservatorius Antanas Bartulis. Tai rodo, kad tarp pačių konservatorių yra nesutarimų, nes A. Bartulis su M. Šiurkumi net nedirbo. M. Šiurkus mėnesį dėl kojos traumos turi ligonlapį. Su A. Bartuliu susisiekti nepavyko.

Į mero komandą – ketvirtas teisininkas

Šiaulių meras A. Visockas pastaruoju metu stiprina savo komandą teisininkais. Iš jo patarėjų pareigų pasitraukus liberalams Vaidui Baciui ir Edmundui Ledauskui, meras pasikvietė jam patarinėti teisininkę Vilmą Strupienę, o teisininkė Dovilė Žukauskienė jam patarinėja nuotoliniu būdu iš Islandijos. Neseniai patarinėti ir vadovauti Tarybos sekretoriatui meras pasirinko paties į administracijos direktoriaus kėdę siūlyto teisininko A. Ilgausko kandidatūrą.

Dabar mero teikimu Šiaulių miesto administracijos direktoriaus pavaduotoju siūloma tapti taip pat teisininkui M. Tamošiūnui.

Kas yra tas žmogus, kurį meras teikia būti administracijos direktoriaus pavaduotoju?

Trisdešimtmetis M. Tamošiūnas M. Romerio universitete įgijo teisės magistro laipsnį, dirbo teisėjo padėjėju, juriskonsultu Šiaulių tardymo izoliatoriuje, o nuo 2014 m. M. Tamošiūnas yra padalinio vadovas Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centre.

M. Tamošiūnas: „Kandidatūra tik svarstoma“

Pasak M. Tamošiūno, klausimas dėl jo kandidatūros dar tik svarstomas. Jo žiniomis, siūloma pozicija nėra derinta su partijos atstovais ar frakcijomis.

„Buvo bendraujama šituo klausimu su manimi, aš įvardijau, kad šitos pareigos neabejotinai reikalauja politinio sutarimo, t. y. suderinimo su frakcijomis, ir, kad darbas tokiose pareigose būtų sklandus, pirmiausia turi būti, ko gero, politinis palaikymas. Šiai dienai tikrai mano skyriaus, partijos bičiuliai, kurie išrinkti į Tarybą, nėra patvirtinę ir apskritai yra priešingai patvirtinę – kad nėra gavę tokio teikimo frakcijai, kad toks kandidatas galėtų konkrečioms pareigoms būti. Savo ruoštu negali būti ir rimtesnio svarstymo“, – komentavo M. Tamošiūnas.

Įdomu tai, kad prieš dvejus metus savivaldybių tarybų rinkimuose M. Tamošiūnas dalyvavo kaip partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatas, vienas sąrašo lyderių. Šiuo metu trys tvarkiečiai Tarybos nariai Andrius Šedžius, Alfredas Lankauskas ir Daiva Matonienė nepriklauso mero komandai. Ar mero noras, kad administracijos direktoriaus pavaduotoju taptų tvarkietis, reiškia, kad Ta­ryboje formuojasi nauja koalicija, kad tvarkiečiai jungiasi prie mero?

M. Tamošiūno nuomone, taip gali būti, bet kol kas tokie svarstymai nėra realūs.

„Aš manau, jeigu toks žingsnis būtų žengiamas, jeigu aš neatsiskirčiau nuo partijos, likčiau partijos nariu, tai logiška būtų manyti, kad partija lyg ir eina ta pačia kryptimi. Dar vienas niuansas, dėl kurio tie pasiūlymai yra labiau svarstytini ir diskutuotini negu realūs – mūsų partija šiai dienai yra deklaravusi priešingai – dabartinei opozicijai, pasiskelbusiai naujajai valdančiajai daugumai“, – teigia M. Tamošiūnas.

Mero įkaltas pleištas

Alfredas Lankauskas, partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys M. Tamošiūno kandidatūrą vertina pozityviai, asmuo yra tinkamas, tik nepriimtina procedūra – laisvos vietos dar nėra, o jau siūlomi kandidatai. Pasak jo, kol nebus laisvos vietos, nebus duodamas ir ofiacialus pritarimas.

„Mums nepriimtina procedūra, nes dar nėra laisvos vietos, tai kažką ten daryti, stumdyti ir nuversti mūsų rankomis mes nesutinkame. Taigi kol nebus laisvos vietos, tol oficialaus pritarimo ir neduodame. Kita vertus, yra keista, kad meras nederino su mumis tos kandidatūros. Mes nenorime antro Griškevičiaus varianto. Ką tai reiškia? Tada mums reikia pripažinti, kad mes išeiname iš opozicijos ir pereiname į poziciją“, – teigė
A. Lankauskas.

Pasiteiravus apie galimą partijos sekimą mero pėdomis ir perėjimą į poziciją, A. Lankauskas buvo lakoniškas ir tokias kalbas neigė.

„Mes neketiname to daryti. Čia ir yra tas dvilypumas. Man atrodo, kad meras čia nori įkalti pleištą panaudodamas M. Tamošiūną“, – replikavo politikas.

Išmesta iš komisijos – atsistatydina pati

Šiaulių miesto savivaldybės administracijoje nebenori dirbti ir liberalai, ir jų deleguota į administracijos direktoriaus pavaduotojos postą Giedrė Mendoza Herrera. Administracijos direktoriaus pavaduotoja jau kartą buvo parašiusi prašymą parengti sprendimo projektą dėl jos atleidimo iš darbo. Tarybos nariai balsuodami išreiškė ja pasitikėjimą, tačiau šią savaitę ji rimtai apsisprendė ir parašė prašymą atleisti ją iš darbo.

Kokia liberalų ir G. Mendozos Herreros apsisprendimo priežastis?

„Nuo praėjusių metų gruodžio bandome kalbėti apie darbus, projektus, miesto progresą. Politinės darbotvarkės nėra, frakcijų pasiūlymai dulka mero sekretoriato stalčiuose. Nebuvo jokių diskusijų dėl bendros vizijos ir prioritetų. Akivaizdu, kad kitiems labiau rūpi buvimas valdžioje, postų dalybos ar sąskaitų suvedinėjimas, kaltų ieškojimas. Todėl liberalai mato savo darbą tik opozicijoje“, – „Etaplius“ sakė politikė.

Šią savaitę G. Mendozą Herrerą apstulbino dar vienas akibrokštas. Ji buvo išmesta iš Saugaus eismo komisijos pirmininkės pareigų.

„Manau, tai reiškia, kad jeigu turi profesionalią nuomonę ir ji nesutampa su vado kaprizu, tai jis duoda nurodymą tave pašalinti“, – komentavo ji.

Apie tai, kad yra pašalinama iš komisijos pirmininkės pareigų, G. Mendozai Herrerai niekas nepranešė, ir tai ji vertina kaip visišką jos tiesioginių vadovų negebėjimą normaliai komunikuoti.

„Mane koridoriuje susistabdė vieno skyriaus vedėja, ėmė atsiprašinėti, kad buvo toks įsakymas. Neva kažkokie ženklai negerai pastatyti“, – komentavo ji.

G. Mendozos Herreros nuomone, Saugaus eismo komisija turėtų būti nepolitizuota, patariamojo balso, o ne prievartiniu komisijos pirmininko spaudimu priiminėti kažkam naudingus sprendimus.

„Jie galvoja, kad tai nutildys neparankius žmones“, – teigė politikė.

Neoficialiomis žiniomis G. Mendoza Herrera taip pat gali tapti Tarybos nare.

Sveikintinas sprendimas“

G. Mendozos Herreros bendrapartietis Aurimas Lankas tokį politikės sprendimą laiko sveikintinu.

„Jeigu toks toks aukštos kvalifikacijos specialistas kaip Giedrė yra nereikalingas, meras nemato darbo su ja galbūt galimybių... Tai irgi yra savalaikis sprendimas ir sveikintinas“, – teigė A. Lankas.

Politikas, paklaustas apie liberalų pasitraukimą į opoziciją, nedaugžodžiavo. Pasak jo, toks sprendimas brendo jau seniai, ne kartą bandyta siūlyti, kaip Savivaldybė galėtų įgyvendinti liberalius pasiūlymus, kad mieste būtų gyventi geriau, bet nebūdavo atsižvelgta.

„Kaip minėjo mūsų skyriaus pirmininkė, viskas nugulė į stalčių ir niekam buvo neįdomu, nuolat buvo kritika mūsų atžvilgiu, tai, manau, yra savalaikis ir pribrendęs sprendimas, kuris nebuvo lemtas emocijų ir kažkokių nepamatuotų sprendimų“, – sakė A. Lankas.