PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gegužės 17 d. 14:46

Šiaulių ligoninės vadovas R. Mažeika: „Įstaigoje yra psichologinės įtampos ir emocinių problemų“ (PAPILDYTA)

Šiauliai

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


175279

Šiandien Respublikinės Šiaulių ligoninės administracija žiniasklaidą pakvietė į spaudos konferenciją, kurios metu pažadėjo atsakyti į svarbiausius visą Lietuvą sukrėtusios medikės mirties istorijos klausimus.

Liūdna žinia apie Šiauliuose iš gyvenimo pasitraukusią jauną gydytoją praėjusį pirmadienį, lygiai prieš savaitę, pasklido socialiniuose tinkluose. Moteris dirbo anesteziologe – reanimatologe Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

Istorijoje netrūko nuoskaudų, kaltinimų ligoninės valdžiai, visuomenės gedulo, o savaitės pabaigoje paaiškėjo dar viena skaudi detalė – jauna moteris laukėsi kūdikio.

Šiandien prabilo ir pati Respublikinės Šiaulių ligoninės valdžia, pirmiausiai reikšdama užuojautą medikės šeimai.

„Šiandien dar kartą norime pareikšti nuoširdžią užuojautą gydytojos artimiesiems ir kolegoms“, – kalbą pradėjo RŠL direktorius Remigijus Mažeika.

Vadovas informavo, jog ligoninės administracija pateikė išsamią informaciją Sveikatos apsaugos ministerijai pagal paklausimą.

„Galime patvirtinti, kad buvo gauti penki tarnybiniai pranešimai ir prašymai dėl įtampų anesteziologijos - intensyvios terapijos centre. Aš, kaip vadovas, visais atvejais siekiau objektyviai išsiaiškinti problemas, todėl būdavo sudaromos darbo grupės ar komisijos, išklausomos visos suinteresuotos šalys ir priimamos kolegialios išvados. Vienodai elgiamasi visais atvejais, ne tik šituo“, – sako R. Mažeika.

Ligoninė šiandien taip pat yra gavusi prašymus pateikti informaciją policijai ir Valstybinei darbo inspekcijai. Informacija šiuo metu yra ruošiama. Direktorius sako dėsiantis visas pastangas, kad kuo greičiau būtų atskleista objektyvi tiesa.

186534153-1188976864866066-2748793722406297676-n.jpg

Emocinę įtampą sieja su vykdomais pokyčiais

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius iškėlė visuomenėje sklandantį klausimą – ar įstaigoje yra psichologinės įtampos, bendravimo, emocinių problemų.

„Neabejotinai atsakymas yra taip. Ligoninė yra labai didelė. Dirba daugiau kaip 2000 žmonių ir jie labai skirtingų lūkesčių, poreikių, vertybių. Apie kai kuriuos atvejus mes sužinome, apie kitus, deja, nežinome. Mano, kaip vadovo tikslas būti empatišku, sustabdyti ydingus procesus“, – į iškeltą klausimą atsako R. Mažeika.

Vadovas mano, jog įtampa ligoninėje yra susijusi ir su prieš keletą metų prasidėjusiais pokyčiais, kurie nuo 2019 metų palietė daugelį darbuotojų. Su tuo jis sieja ir sekmadienio rytą pastebėtą vandalizmo aktą, kai ant ligoninės fasado atsirado užrašas „katorga“.

186503134-769659810266422-4866696553641779984-n.jpg

„Greta šios nelaimės ir nuoširdaus liūdesio, deja matosi noras pasinaudoti esama situacija, išlieti savo nuoskaudas. Ligoninėje vykdyti pokyčiai palietė daugelį padalinių ir darbuotojų. Visi pokyčiai įneša daug įtampos. Ypač kai jie nevyko ilgą laiką. Bet ligoninė negalėjo nesikeisti – buvo sunkioje finansinėje situacijoje, technologiškai neatsinaujinusi, su vienais mažiausių atlyginimų šalyje. Pokyčių metu pasikeitė per 20 medicinos skyrių vadovų. Jais tapo tie, kurie ėmėsi lyderystės. Be jokios abejonės, ne visi pritarė pokyčiams ir šiandien mes tai matome viešojoje erdvėje. Prasiveržė pyktis, nuoskaudos, tai rodo ir paskutinis vandalizmo aktas.Todėl šiandien prašau visų, kuriems svarbi ligoninės dabartis ir ateitis – palaukime išvadų“, – dėstė Remigijus Mažeika.

Įstaigos vadovas sako, kad šiai dienai sunku atskirti teisiuosius ir neteisiuosius. R. Mažeika pabrėžė, kad išmokę svarbias pamokas turės siekti, jog keistųsi organizacijos kultūra, o čia dirbantys žmonės galėtų drąsiai išsakyti savo problemas ir būti išgirsti.

rtk00888.jpg

Ar direktorius planuoja atsistatydinti?

Po ligoninės direktoriaus kalbos sekė žurnalistų klausimai. Pirmasis – apie žmonių raginimą ligoninės vadovui atsistatydinti arba nusišalinti. R. Mažeika patvirtino, kad kol turės vadovų palaikymą, tol dirbs šioje įstaigoje.

„Aš esu samdomas vadovas. Tol, kol aš dirbu, dirbsiu taip, kad kiekvieną dieną atlikčiau pareigas taip, kaip aš suprantu geriausiai. Kol turiu pasitikėjimą iš vadovybės – dirbsiu toliau“, – komentavo direktorius.

Paklaustas, ar planuojami nušalinti skyrių vadovai, direktorius sakė, kad šiai dienai tam pagrindo nėra.

„Palaukime tyrimo ir išsiaiškinkime kur yra tiesa“, – sakė vadovas.

Ligoninė ieško anesteziologo – reanimatologo

Vienas iš žiniasklaidos atstovų pastebėjo, jog įstaigos internetiniame puslapyje patalpintas skelbimas, kuriame RŠL ieško gydytojo anesteziologo – reanimatologo. Žurnalistas pasiteiravo direktoriaus, ar įstaiga nepaskubėjo atleisti jaunos gydytojos, jei neturėjo jai pamainos.

„Mes šiais metais jau priėmėme vieną gydytoją anesteziologą iš Jungtinės Karalystės, 8 rezidentus kaip pagalbininkus. Gydytojų reikės ir ateityje, tad tikimės, kad ir iš tų aštuonių dalis pasirinks Šiaulių ligoninę. Ligoninė nuo šių metų tapo anesteziologijos – intensyvios terapijos rezidentų rengimo centru ir tai yra pirma ne universitetinė ligoninė, kur bus rengiami šie specialistai“, – aiškino Remigijus Mažeika.

Kodėl jauna medikė buvo atleista?

Žinoma, tiek visuomenei, tiek artimiesiems ir žiniasklaidai labiausiai rūpimas klausimas – kodėl jauna medikė buvo atleista iš darbo, ką tokio grubaus galėjo padaryti gydytoja.

„Gydytoja buvo atleista vadovaujantis DK 58 straipsniu, nes buvo nustatyta, kad savo veiksmais pažeidė eilę teisės aktų reikalavimų ir taip padarė šiurkštų darbo pareigų pažeidimą“, - komentavo Šiaulių ligoninės Teisės skyriaus vedėja Indrė Masiulienė.

Paprašius patikslinti kokie tai pažeidimai, teisininkė plačiau nekomentavo.

„Gerbdami mirusiąją mes negalime komentuoti konkrečių poelgių ir tyrimo eigos. Tyrimą atlieka daug institucijų ir jos tikrai pateiks išvadas“, - sako I. Masiulienė.

Įstaigos vadovybė sulaukė ir klausimo kaip vertina tai, kad darbuotojams atviru tekstu yra grasinama ir liepiama nesiskųsti ir niekur nesikreipti. Ligoninės direktorius sako, kad tai – netiesa.

„Na čia tikrai netiesa. Mes ir šiandien kreipėmės, praeitą savaitę turėjome viešus kreipimusis tiek į medikų bendruomenę, tiek į visuomenę, kad neskubėkime su išvadomis. Neskubėkite prisiimti teismų funkcijas, paskelbti, kas yra kaltieji, o kas teisieji. Tai mūsų yra tik toks prašymas. Jeigu pastebėjote, laikomės tikrai labai etiškai“

Vadovavosi sveikatos organizacijų rekomendacijomis

Prakalbus apie etiškumą, įstaigos vadovas sulaukė dar vieno klausimo – ar etiška buvo nepadėti mirusios gydytojos nuotraukos ir nepagerbti jos atminimo.

R. Mažeika sako, kad šis klausimas buvo labai eskaluojamas ir vadovybė svarstė kaip reikėtų pasielgti. Pasak vadovo į įstaigą iš Sveikatos apsaugos ministerijos buvo deleguota mobilios krizių valdymo komandos atstovai ir vadovaujantis sveikatos organizacijų rekomendacijomis buvo priimtas sprendimas nedėti nuotraukos.

„Patariama vengti tokių reiškinių kaip romantizavimas šio įvykio, kuris gali skatinti tolimesnes pasekmes. Įvertindami tai, kad čia yra ligoninė, kad čia dirba labai daug žmonių, kurie susiję bendru darbu, viešojoje erdvėje pasirodė labai daug kaltinimų, todėl vengdami dar eskaluoti šią situaciją mes vadovavomės PSO rekomendacijomis“, - sprendimą argumentavo Remigijus Mažeika.

Darbuotojai skundžiasi nesuteikta psichologine pagalba: „Tai netiesa“

Sklandė kalbos, jog darbuotojai po šio skaudaus įvykio nesulaukė psichologinės pagalbos – ji buvo suteikta tik administracijai. Direktorius sako, jog tai netiesa.

„Dar viena netiesa, tikrai labai gaila. 8 valandą ryte pirmadienį pradėjo teikti psichologinę pagalbą. Pradžia buvo nuo intensyvios terapijos to padalinio, kuriame dirbo daktarė. Kiekvieną dieną lankėsi visuose padaliniuose ir bendravo su visais šito centro darbuotojais“, - kalbas paneigė ligoninės vadovas.

Ligoninės administracija nedalyvavo laidotuvėse

Dar vienas itin ramybės visuomenei neduodantis klausimas - kodėl ligoninės administracija nedalyvavo medikės laidotuvėse, nebendravo su velionės artimaisiais. Direktorius sako, jog buvo bendrauta ir pareikšta užuojauta.

„Mes bendravome tais adresais, su tais šeimos nariais, kurių turėjome adresus. Prašėme kitų kontaktų, tačiau mums buvo atsisakyta juos suteikti. Todėl natūralu, kad užuojautą pareiškėme viešu kreipimusi“, - komentavo R. Mažeika.