PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Spalio 29 d. 09:57

Šiaulių knygų mugėje – dėmesys ir inovatyviam vaikų ugdymui

Šiauliai

Eglė KazimieraitienėŠaltinis: Etaplius.lt


192604

Lapkričio 19–21 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje vyks vienas laukiamiausių metų renginių – Šiaulių knygų mugė. Šiais metais Knygų mugės renginiai lankytojus džiugins net tris dienas. Pirmoji mugės diena, penktadienis, bus skirta vien edukaciniams užsiėmimams bei seminarams pedagogams ir tėveliams, besidomintiems vaikų ugdymu ir lavinimu. Vieną iš seminarų, savo knygos pristatymą ir STEAM dirbtuves mokiniams ves visuminio ugdymosi šeimai akademija „Family Lab Academy“. Ši akademija vykdo kūrybiškas ir inovatyvias veiklas visai šeimai, kuriose, vadovaujantis visuminiu požiūriu į šeimą, siekiama integralaus ugdymo, fizinės, emocinės, socialinės ir pažinimo raidos sričių plėtojimo. Akademijos lektorės Jovita Starkutė ir Indrė Neimantė, kurias sutiksite Šiaulių knygų mugėje, pristato savo veiklas ir dalijasi mintimis apie vaikų ugdymą.

Ar tiesa, kad šiuolaikiniai vaikai yra jautresni, dirglesni, labiau išsiblaškę? Kas turi tam įtakos ir kaip galima juos sugrąžinti į ramybę ir susikaupimą?

15–20 proc. vaikų iš prigimties yra itin jautrūs. Kiti gali tapti jautresni, dirglesni ar labiau išsiblaškę dėl išorinių dirgiklių, t. y. išmaniųjų technologijų, greitai besikeičiančios aplinkos ar per didelio kiekio daiktų. Kiekvienas vaikas yra skirtingas ir jo jautrumo lygis skiriasi, tačiau daugiau ar mažiau išoriniai dirgikliai veikia visus vaikus. Kaip jiems padėti? Visų pirma, vaikams nurimti ir sugrįžti į save dažniausiai padeda tiesiog tėvų buvimas šalia, apkabinimai, pokalbiai. Kai įsiklausome ir įsijaučiame į vaiko jausmus, padedame jam susigrąžinti ramybę. Taip pat gali padėti kvėpavimas, meditacinių pasakų skaitymas bei ramios muzikos klausymasis. Reikėtų atsižvelgti į savo vaiką ir rasti tinkamiausią nusiraminimo būdą būtent jam.

Kalbant apie vaikų kūrybiškumą, ar šiuolaikinių žaislų gausa neslopina vaikų kūrybiškumo? Dabar galima nusipirkti ir lėlę, ir lėlių namą, ir lėktuvėlį. Nieko nereikia gamintis patiems ar pasitelkti savo vaizduotę žaidžiant su buities ar gamtos gėrybėmis.

Iš tiesų, žaislų gausa slopina ir vaikų kūrybiškumą, ir vaizduotę. Taip pat dirgina ir neigiamai veikia dėmesio koncentraciją. Tad svarbu atkreipti dėmesį, ar vaiko erdvėje nėra per daug žaislų, ar jie visi turi savo vietą, ar kambaryje yra tvarka ir struktūra. Kūrybiškumas gimsta tuomet, kai žaislai nėra tik vienos paskirties, kai yra erdvės ir nieko neveikimui, nuobodžiavimui, iš ko ir gimsta didžiausias vaikų kūrybiškumas, lavinama vaizduotė.

Vaikai dabar yra labai užimti įvairiomis veiklomis, būreliais, užsiėmimais. Jūsų manymu, ar vaikams netrūksta tiesiog paprastos vaikystės (be įtempto tvarkaraščio), poilsio?

Tėvų pareiga kontroliuoti vaikų užimtumą ir poilsį. Visi vaikų poreikiai ir galimybės skiriasi, todėl svarbiausia stebėti savo vaiką ir neperspausti, nepersistengti su užimtumu, palikti laiko laisvam žaidimui bei kokybiškam poilsiui. Renkantis būrelius reikia atsižvelgti ne į savo, bet į vaiko norus, gabumus ir juos stiprinti. Tinkamas ugdymas vyksta tik tuomet, kai vaikas jaučiasi gerai ir noriai dalyvauja procese.

Kaip manote, ar šiais laikais tėvai pakankamai dėmesio ir laiko skiria savo vaikams?

Visi esame skirtingi, tačiau taip pat visi esame patys geriausi tėvai savo vaikams. Kiek laiko galime skirti savo vaikams, priklauso nuo mūsų prioritetų ir vertybių. Turėtume kasdien rasti bent valandą laiko kokybiškam pabuvimui su vaiku, kai kartu leidžiame laiką, palaikome akių kontaktą, bendraujame, o visus išmaniuosius padedame į šoną. Taip pripildome vaiko meilės ir dėmesio indą bei verčiame juos pasijusti laimingus.

Gal galite trumpai pristatyti savo veiklą?

„Family Lab Academy“ – visuminio ugdymosi šeimai akademija, kuri įsikūrusi Kaune, Klaipėdoje ir Vilniuje. „Family Lab Academy“ vyksta kūrybiškos ir inovatyvios veiklos visai šeimai, kuriose vadovaujantis visuminiu požiūriu į šeimą, siekiama integralaus ugdymo, fizinės, emocinės, socialinės ir pažinimo raidos sričių plėtojimo, pasitelkiant inovatyvius ugdymo metodus bei technikas. „Family Lab Academy“ veiklose naudojami interaktyvūs, mokymosi per patirtį, tarpdisciplininiai mokymosi būdai, sujungiantys ne tik įvairias mokslo sritis, bet ir skirtingas ugdomas kompetencijas. Užsiėmimų tikslas – kūrybingi, įsitraukę, atviri naujovėms ir tyrinėjantys, kaupiantys įvairią tarpdisciplininę patirtį vaikai nuo pat ankstyvojo amžiaus.

Ar tėveliai pakankamai aktyviai domisi seminarais ir temomis apie vaikų auklėjimą?

Daugelis „Family Lab Academy“ organizuojamų užsiėmimų skirti šeimai – ir vaikams, ir tėvams, siekiantiems mokytis kokybiškai ir įdomiai leisti laiką su savo vaiku ir kurti stiprų emocinį ryšį su vaiku, norintiems įgyti pasitikėjimą auginant ir ugdant vaiką. Mūsų kuriami užsiėmimai – tai puiki galimybė pažinti savo vaiką įvairiais amžiaus tarpsniais, įgyti teorinių žinių apie vaiko raidą bei susipažinti su kitomis šeimomis, patirti bendrystės džiaugsmą. Todėl mūsų bendruomenės tėvai domisi vaikų auginimo bei ugdymo temomis, įsitraukia į organizuojamus seminarus ir siekia tapti geriausiais tėvais savo vaikams.

Kaip Jūsų organizuojamos veiklos ir užsiėmimai padeda atsiskleisti vaikų kūrybiškumui?

„Family Lab Academy“ užsiėmimuose ir programose remiamasi patirtiniais ugdymosi metodais, kai vaikams sudaromos galimybės tyrinėti ir pažinti mūsų sukurtą pasaulį, o tėvams suteikiama žinių, kaip lavinimą tęsti namie, kaip kūrybiškai leisti laiką ir gaminti ugdymosi priemones patiems. Visų pirma, užsiėmimų metu mes sukuriame kūrybinę aplinką, pilną įvairių priemonių ir įrankių tėvams. Tai darome kiekvieną savaitę rinkdamiesi vis kitas temas, plečiame turinį keliaudami su skirtingais herojais ir personažais per įvairias temas – literatūros, muzikos, dailės sritis. Taip įtraukiama visa šeima. Tuomet patys kuriame tos savaitės temą pasitelkdami savo kūrybiškumą, pateikdami įvairių idėjų ne tik atvykusiems pas mus, bet ir perkeldami daugelį idėjų į namus. Mūsų siekis – skatinti tėvų kūrybiškumą, kaip įdomiai leisti laiką namie.

Vis labiau artėjant Kalėdų metui, į ką patartumėte atkreipti dėmesį renkant dovanas vaikams?

Renkant mažiesiems Kalėdų dovanas rekomenduotume atkreipti dėmesį į vaikų amžiaus raidos tarpsnį, individualius interesus ir poreikius. Pavyzdžiui, jei mažylis dar tik pradeda šliaužioti, rekomenduotume rinktis fizinę mažylio raidą skatinančias ir lavinančias dovanas, kurios padėtų kūdikiui judėti, nuo vienerių metų – pažintinę raidą, socialinę-emocinę raidą lavinančias priemones, kurios padėtų drauge tyrinėti, pažinti ir kalbėti apie tuos dalykus, kurie nėra matomi ar lengvai pasiekiami. O vyresniesiems galima rinktis kalbinės raidos lavinimo priemones, kurios ugdytų mažylio kalbą, skatintų domėtis pasauliu iš įvairių pažinimo šaltinių. Vyresniesiems itin vertingos dovanos gali būti kūrybiniai rinkiniai, į kurių veiklas turi įsitraukti ir tėvai. Tačiau labai svarbu rinkti dovanas taip, kad jos būtų skirtos ne tik mažyliui, bet visai šeimai, su kuriomis šeima galėtų turiningai ir kokybiškai leisti laiką, kad tiek tėvai, tiek vaikai mokytųsi leisti laiką drauge, įtrauktų ir mažiausius, ir didžiausius šeimos narius bei formuotųsi tvirtas ir stiprus ryšys.

Daugiau apie Šiaulių knygų mugę www.siauliuknygumuge.lt

Šiaulių knygų mugę finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Partneriai ir rėmėjai: baldų gamintojas „Vilmers“, saldainių fabrikas „Rūta“, rinkodaros agentūra „PrintaPrint“, UAB „Busturas“, kavos ir kavos aparatų parduotuvė „Kavos draugas“, kepyklėlė „Prezo“, UAB „Garsas LT“, lauko ekranai „ACM.LT“, „Šiaulių televizija“, naujienų platforma „Etaplius.lt“, „LTG Link“, „Saulės radijas“, Šiaulių turizmo ir informacijos centras, „MO muziejus“, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, „Family Lab Academy“, muziejus „Vinetu kaimas“, Valstybės pažinimo centras, Šiuolaikinės intelektualios klounados teatras, Šokio teatras „Dansema“, VšĮ „Muzikos magija“, Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka, Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Lietuvos aklųjų biblioteka, Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji biblioteka.

Draugas – Šiaulių PPC „Akropolis“.