PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Vasario 28 d. 15:22

Šiaulių dailės galerijai – trisdešimt

Šiauliai

Šiaulių dailės galerijos nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


206641

Kovo 4 d., penktadienį, 17.30 val. Šiaulių dailės galerija atidarys tris parodas: Virginijaus Kinčinaičio „Misère“, Evaldo Ivanausko „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“ ir Editos Voverytės „Auto‘sekretai“. Šių parodų atidarymas pradės įstaigos 30-mečio minėjimą, kuris tęsis visus metus.


Foto galerija:

274657044-671342800852040-1801231432891236797-n.jpg
274609567-325009319591691-5734247581635701516-n.jpg

Galima teigti, kad Šiaulių dailės galerija turi net tris gimtadienius. Galerijos istorija Šiauliuose prasidėjo nuo praeito šimtmečio septintajame dešimtmetyje įkurtų Parodų rūmų. Pastatas tuomet priklausė Lietuvos dailininkų sąjungai, o vėliau buvo perduotas tuomečiam etnografiniam „Aušros“ muziejui. Atkūrus nepriklausomybę, 1992 m. kovo 30 d. Šiaulių dailės galerija tapo pavaldi Lietuvos parodų direkcijai, o 1997 m. – perduota administruoti miestui. Visgi, 1992-ieji m. galerijai yra ypač reikšmingi, kadangi būtent ši data žymi galerijos virsmą, šiuolaikinio meno festivalių ir iki šiandien besitęsiančių eksperimentų pradžią, tad simboliška, kad įstaiga gimtadienį švęsti pradeda kviesdama net į trijų eksperimentuoti, žaisti turiniu ir formomis nebijančių autorių parodas.

Viena iš jų – ilgamečio Šiaulių dailės galerijos parodų kuratoriaus, menotyrininko ir fotomenininko Virginijaus Kinčinaičio mobiliografijų paroda „Misère“ kvies žiūrovą klaidžioti Šiaulių kiemais, gatvėmis, priemiesčio dykromis, pakelėmis ir pagrioviais. Šioje parodoje nepamatysime žmonių, tačiau už juos kalbės jų aplinkos reliktai – nereikšmingi, apgailėtini, pamiršti jų pačių, tačiau atrasti ir reikšmingi parodos kūrėjui, kaip jo minčių ir pasivaikščiojimų žemėlapis, kaip asmeninis dialogas su aplinka. „Misère reiškia apgailėtiną, menką. Tai kažkas nereikšmingo. Kasdienybėje tokių nesvarbių dalykų labai daug. Kadangi jie nesusiję su mūsų gyvenimo tikslais ir poreikiais, mes jų nepastebime. Todėl reikia „iškristi“ iš praktiško daiktų matymo, kad aplinka pasirodytų tokia, kokia yra“, – teigia Virginijus Kinčinaitis.

Evaldas Ivanauskas skaitmeninės grafikos cikle „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“ taip pat kviečia „iškristi“ iš realybės. Perkurdamas Panevėžio kraštotyros muziejuje saugomų Vinco Firinausko fotografijų siužetus ir žaisdamas fotografijų detalėmis, menininkas nukelia lankytojus į savitą vaizduotės pasaulį, o prieš mūsų akis atsiveria dialogas tarp istorinės fotografijos ir menininko vaizduotės: „Skaitmeninės priemonės leido keisti fonus, drabužių detales, galėjau įvesti naujų akcentų. Tokiu būdu bandžiau sukurti atmosferą, nesusietą su konkrečiu laikotarpiu, kad personažai atsidurtų tarsi tam tikrame tarpulaikyje“.

Edita Voveraitė savo ruožtu kviečia prisiminti seną, gerai žinomą vaikystės žaidimą – „Sekretai“, kurį žaisdami vaikai įdomius jiems radinius (augalus, nuolaužas, popierius ir kt.) paslėpdavo slaptoje vietoje iškastoje duobutėje, kurią uždengdavo stiklu ir viską užkasdavo po žeme. „Sekretus“ galėdavo pamatyti tik artimiausi draugai. Kurdama dialogą su parodos lankytoju, menininkė kviečia pabūti tuo slaptu draugu, kuriam ji atskleidžia savo „sekretus“: migraciją, vertybių krizę, izoliaciją, diskriminaciją, socialinio statuso netektį, marginalizaciją, tapatumo paieškas. „Fotografijose bandau vizualizuoti psichologinius ir emocinius migracijos procesus, remdamasi savo sukaupta patirtimi. Šis darbų ciklas „Sekretų“ žaidimo motyvais tampa mano – kaip individo, moters, emigrantės, menininkės – vizualine patirčių išraiška. Tai tarsi psichoterapijos forma, persipinanti su tradicijomis, kultūrinėmis šaknimis, kilme, identitetu“, – teigia menininkė.

Šios parodos puikiai tinka 30-mečio minėjimo pradžiai, kadangi jų autoriai, nebijodami eksperimentuoti, žaisti istoriniais šaltiniais ir kasdienybės realijų fiksavimu, kviečia žiūrovą susidurti su savitais menininkų minčių žemėlapiais, kuriuose matoma realybė persipina su jos interpretacijomis.

Vakaro metu, Šiaulių dailės galerija reikšdama solidarumą Ukrainai kviečia į aukcioną, kurio metu bus galima įsigyti parodos autorių darbų, įsigyti menininkų sukurtos atributikos, o visos surinktos lėšos bus pervestos į Ukrainos palaikymo fondą „Blue / Yellow for Ukraine“.