PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Birželio 27 d. 15:57

Šiaulių apskrityje daugėja echinokokozės atvejų

Šiauliai

Lolita StrazdauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


7941

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamentas informuoja, kad pastaraisiais metais Šiaulių apskrityje daugėja echinokokozės atvejų: 2014 m. užregistruoti 2 echinokokozės atvejai, 2015 m. – 4, 2016 m. – 6. Per šių metų laikotarpį ši infekcinė liga diagnozuota 5-iems Šiaulių apskrities gyventojams. Bendras Šiaulių apskrities sergamumo echinokokoze rodiklis siekia 0,18 atv. 10 tūkst. gyventojų ir yra didesnis už šalies vidutinį sergamumo lygį (0,08 atv. 10 tūkst. gyventojų (23 atv.)).

Echinokokozė – pavojinga liga

Echinokokozė – reta, parazitinė liga, kurią sukelia Echinococcus genties kaspinuočiai. Lietuvoje yra paplitęs E. granulosus, sukeliantis cistinę echinokokozę ir E. multilocularis, sukeliantis alveokokinę echinokokozę. Pagrindiniai echinokozės platintojai – šunys, lapės, rečiau –katės. Užsikrėtę gyvūnai kartu su ekskrementais į aplinką išskiria echinokokų kiaušinėlius.

Žmogus echinokokoze užsikrečia kaspinuočių kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą. Nurijus echinokoko kiaušinėlį, jo apvalkalėlis ištirpsta, išsilaisvina lerva, kuri su krauju nunešama į kepenis, plaučius, rečiau į kitus organus. Aplink organe nusėdusią lervutę pradeda formuotis cista, kuri visiškai susiformuoja per 3-5 mėnesius ir po to lėtai auga visą gyvenimą.

Kadangi cistos auga labai lėtai, ligos pradžioje žmogus jaučiasi visiškai sveikas. Iki pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo gali praeiti net 15-20 metų. Ligos klinika priklauso nuo cistos lokalizacijos, dydžio bei žmogaus organizmo atsparumo. Ligos pradžioje žmogus jaučia bendrą silpnumą, apetito stoką, krenta svoris, atsiranda pykinimas. Cistai pažeidus kepenis, atsiranda skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku, užspaudžiami tulžies latakai, parsideda gelta. Jeigu cista formuojasi plaučiuose, atsiranda skausmas krūtinėje, dusulys, kosulys, neaukšta temperatūra. Cistinio echinokoko atveju dažniausiai pažeidžiamas vienas organas, tuo tarpu alveokokinis echinokokas, kaip piktybinis navikas, auga peraugdamas kraujagysles, gali metastazuoti ir pažeisti kitus organus esančius toli nuo pagrindinio darinio. Tai labai sunkūs ir pavojingi susirgimai, kurių negydant žmogus gali mirti.

Kaip žmogus užsikrečia echinokokoze?

Echinokokų kiaušinėliai į žmogaus virškinimo traktą gali patekti valgant neplautas daržoves, vaisius, uogas, miško gėrybes, kurios gali būti užterštos augintinių ar laukinių gyvūnų ekskrementais. Ant maisto produktų echinokoko kiaušinėliai gali patekti su dulkėmis, kurias perneša paukščiai, tarakonai, musės. Taip pat šia infekcine liga užsikrečiama nesilaikant rankų higienos, tai yra valgant nešvariomis rankomis po ūkio darbų, paglosčius augintinį, po žaidimų neuždengtose smėlio dėžėse. Taip pat svarbus užsikrėtimo šaltinis yra maistui ir namų ūkyje (pvz., daržų laistyme) naudojamas vanduo iš atvirų gamtinių vandenviečių, kurios gali būti užterštos laukinių gyvūnų ar šunų ekskrementais.

Kaip apsisaugoti nuo echinokokozės?

Siekiant išvengti echinokokozės visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja:

• Laikytis asmens higienos, po tekančiu vandeniu su muilu nusiplauti rankas prieš valgį, pažaidus su augintiniu, po darbų darže, sode, sugižus iš miško po uogavimo ar grybavimo;

• Nevalgyti neplautų uogų, vaisių, daržovių, negerti nevirinto vandens iš atvirų vandens šaltinių;

• Nešerti augintinių termiškai neapdorotais paskerstų ar sumedžiotų gyvūnų vidaus organais bei virtuvės atliekomis;

• Neleisti šunims (katėms) laižyti veido, lėkščių, iš kurių valgo žmonės

• Reguliariai dehelmintizuoti šunis (kates), vedžiojant nepamiršti surinkti jų ekskrementus;

• Laikyti uždengtas vaikų smėlio dėžes, reguliariai keisti smėlį.