Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. Rutkausko nuotr.
Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt
Šiaulių apskrities policija kartu su Telšių apskrities kolegomis pristatė metų veiklos rezultatus. Pareigūnai akcentuoja, kad jų darbas vyksta ištisą parą septynias dienas per savaitę. Nusikalstamumas tam tikrose srityse mažėja. Tačiau pastebimos tendencijos dėl į narkotikus linkusio jaunimo. Taip pat bus skirtas didelis dėmesys neblaivių vairuotojų išaiškinimui bei kontrolei. Aktyvius pareigūnų veiksmus jau spėjo pastebėti ir šiauliečiai.
Nusikalstamumas mažėja
Vertinant kriminogeninę situaciją, pareigūnų surinkta statistika rodo, kad Šiaulių ir Telšių apskrityse nusikalstamumas mažėjo. Šiaulių AVPK teritorijoje – 1,3 proc. mažiau nusikaltimų, tuo tarpu Telšių AVPK – net 17,3 proc.
Pagal atskleistų nusikaltimų skaičių abu komisariatai pirmauja visoje šalyje. Telšių AVPK pareigūnai atskleidė 83,3 proc. visų nusikalstamų veikų ir šis rodiklis – geriausias šalyje. Šiaulių AVPK kiek nusileido – 71 proc. ir šis rezultatas geriausias tarp penkių didžiųjų apskričių.
Pareigūnai pastebi, kad smurtas artimoje aplinkoje vis dar sąrašo viršuje. Tai sudaro beveik ketvirtį nusikalstamų veikų. Dažniausiai aukomis tampa moterys, apie penktadalį sudaro vaikai iki 18 metų.
Sumažėjo viešose vietose neblaivių asmenų padarytų nusikalstamų veikų. Ženkliai sumažėjo vagysčių, įsibrovimų į gyvenamąsias patalpas. Pastebimos ir įvairių transporto priemonių vagysčių mažėjimo tendecijos.
Suaktyvėjo sukčiai
Vertinant sunkių ir labai sunkių nusikaltimų tendencijas, jos abiejuose apskrityse išsiskiria. Šiaulių AVPK teritorijoje praėjusiais metais skaičius sumažėjo 5,5 proc., tuo tarpu Telšių apskrityje – tokių nusikaltimų padaugėjo 19,4 proc. Padaugėjo sunkių sveikatos sutrikdymų.
Labai išaugo sukčiavimo atvejų, ypač internetinėje erdvėje. Pareigūnai pastebi, kad sukčiai veikia įvairiai. Dažnai atsiunčia suklastotas pavedimų nuotraukas, kuriomis patikėję pardavėjai atiduoda prekes jų atvažiavusiems žmonėms.
Gyventojai apgaudinėjami ir skambučiais, kai sukčiai prisistato pareigūnais ar banko darbuotojais. Taip pat sukčiai ragina investuoti į kriptovaliutas, taikosi į „Smart-ID“ paskyras, atsiųsdami prisijungimo nuorodas su prašymu atnaujinti prisijungimo duomenis.
Siunčiasi narkotikus
Daug dėmesio pareigūnai skiria nusikalstamoms veikoms, susijusioms su neteisėtu disponavimu narkotinėmis medžiagomis. Praėjusiais metais dėl tokių nusikaltimų Šiaulių ir Telšių apskrityse pradėta iš viso 293 ikiteisminiai tyrimai. Keičiasi ir tendencijos. Narkotikų pasiekiamumas tapo nepaprastai lengvas.
Kaip portalui „Etaplius“ teigė Lietuvos muitinės Kriminalinės tarnybos atstovas ryšiams su visuomene Gediminas Kulikauskas, pastaraisiais metais būtent pašto siuntose sulaikoma daugiau nei 90 proc. narkotikų kontrabandos. Pernai pirmą pusmetį iš 130 pradėtų ikiteisminių tyrimų, 128 atvejais sudarė kvaišalai aptikti būtent pašto siuntose.
Muitinės pareigūnų teigimu, taip daro dažniausiai jaunimas, kuris siunčiasi įvairias narkotines medžiagas mažais kiekiais iš užsienio. Pagauti dažniausiai teisinasi, kad nežinojo apie siuntoje esančias medžiagas.
„Atvejai, kai narkotikai siunčiami žmonėms, kurie tvirtina nieko nežinoję apie siuntą, yra klasikiniai ir gana dažni. Narkotinės siuntos pašto siuntomis aktyviai siunčiamos jau gerą dešimtmetį ir kasmet sudaro didžiąją dalį dėl narkotikų kontrabandos pradedamų ikiteisminių tyrimų.
Pastaraisiais metais didžioji dalis tokių pašto siuntų atsiunčiamos iš ES valstybių – Nyderlandų, Vokietijos. Beveik pusę atvejų sudaro narkotinės medžiagos, kurių svoris iki 10 gramų.
Įtariamuosius neretai galima apibūdinti kaip jauno amžiaus, jaunuolius, kvaišalus užsisakančius internetu, besiteisinančius smalsumu, nežinojimu ir pan. Dažniausiai siunčiamasi LSD, MDMA (ecstasy), kanapes ir medikamentus, turinčius narkotinių medžiagų“, – teigė G. Kulikauskas.
Požiūris griežtas
Policijos metinės veiklos ataskaitos pristatymo metu portalui „Etaplius“ pasiteiravus dėl tokios jaunimo nusikalstamos veikos ir polinkio į narkotines medžiagas, Šiaulių AVPK viršininkas Ramūnas Sarapas buvo griežtas.
„Narkotikų dabar nusipirkti paprasčiau nei alkoholio sekmadienį. Policija aktyviai dirba, pareigūnų dėmesys orientuotas į narkotikų prekybą, disponavimą. Kartais sulaikomi įspūdingi kiekiai. Viename rajone neseniai sulaikyta 11 kilogramų „žolės“, kitame rajone buvo gaminamas didelis kiekis amfetamino“, – teigė policijos viršininkas.
„Narkotikų vartojimas yra mados reikalas ir didelis prieinamumas. Išaugusi elektroninė prekyba. Lietuva yra europietiška šalis, nusikalstamas pasaulis ieško būdų, kaip realizuoti. Pasiekti nereikia didelių pastangų. Politikų siūlymai legalizuoti yra populistiniai. Nėra lengvų ir sunkių narkotikų, visos narkotinės medžiagos sukelia sunkią priklausomybę, sujaukia protą, griauna gyvenimus.
Jaunimas keliauja, mato kitų valstybių patirtį. Bet niekas neanalizuoja, kad Olandija su savo patirtimi gyvena jau šimtą metų. Mes nesiūlome ieškoti tokių potyrių“, – kalbėjo R. Sarapas.
Ramūnas Sarapas Šiaulių AVPK viršininkas A. Rutkausko nuotr.
Neblaiviems prie vairo – jokios tolerancijos
Policijos viršininkų teigimu, šiais metais ketinama skirti didelį dėmesį neblaivių asmenų prie vairo išaiškinimui. Policijos statistika rodo, kad praėjusiais metais užregistruota daugiau eismo įvykių, kuriuose sužaloti ar žuvo žmonės.
Šiaulių mieste, Pakruojo, Raseinių, Joniškio rajonuose tokių įskaitinių įvykių skaičius didėjo. Šiaulių ir Radviliškio rajonuose – mažėjo. Telšių apskrityje tokių įvykių skaičius stabilizavosi ir dvejus metus iš eilės lieka toks pat. Problemiška lieka tik Mažeikių rajono teritorija, kur eismo įvykių, kuriuose sužaloti ar žuvo žmonės, skaičius išaugo.
Nors pareigūnai pastebi, kad sulaikomų prie vairo neblaivių asmenų skaičiai mažėja, tačiau policijos tolerancijos ribos šiems vairuotojams – nulinės. Patikras keliuose pastaruoju metu organizuoja ne tik Kelių policijos tarybos, bet ir Nusikalstamų veikų registravimo bei Veiklos skyrių pareigūnai. Pastarieji pareigūnai mobilizuojami, kai nėra užimti tiesioginiu darbu.
Rengiami „blitz“ patikrinimai, kurie trunka nuo pusvalandžio iki valandos netikėčiausiose vietose. Didelis dėmesys skiriamas kaimo vietovėms, kuriose, policijos teigimu, vairuotojai dažnai jaučiasi itin atsipalaidavę ir neretai sėda prie vairo neblaivūs.
„Blitz“ reidas
Štai praėjusį savaitgalį, naktį iš penktadienio į šeštadienį, šiauliečiai socialiniuose tinkluose dalinosi pranešimais apie vis patikros vietą keičiančius pareigūnus, kurie Šiauliuose tikrino vairuotojų blaivumą. Kas valandą skriejo pranešimai apie reidą Aušros alėjoje, Statybininkų, Tilžės gatvėse, prie senojo viaduko ir kitur.
Portalo „Etaplius“ skaitytojų užfiksuotose nuotraukose matoma, kaip gausios pareigūnų pajėgos darbuojasi Tilžės gatvėje, centre, netoli perėjos su Vilniaus gatve.
Policijos reidas Šiauliuose Tilžės skaitytojų nuotr.
Šiaulių AVPK viršininko R. Sarapo teigimu, tą naktį užfiksuoti trys neblaivūs vairuotojai, dviem iš jų teks atsakyti pagal baudžiamąją atsakomybę.
„Neatsakingi vairuotojų žingsniai. Įvertinus dabartines gamtines sąlygas, reakcijos laiką, grėsmė eismo saugumui išauga. Visais atvejais mes informuosime apie vykdomus patikrinimus. Tik neatskleisime konkrečios vietos ir laiko.
Vyksta skaudžios pasekmės, kai prie vairo sėda neblaivūs asmenys. Norime būti solidarūs su visuomene, bet tolerancijos šioje vietoje iš mūsų nesitikėkite“, – nurodė Šiaulių AVPK viršininkas R. Sarapas.
Vykdomos reformos
Šiaulių ir Telšių apskričių komisariatų pareigūnai toliau dirba suvieniję pajėgas. Tai Policijos departamento 2020 m. pradėtas eksperimentas. Praėjusiais metais įsteigtas Telšių rajono policijos komisariatas. Jam vadovauti paskirta iki tol laikinai pareigas ėjusi Aurelija Kontrimienė. Apygardoje šiuo metu tai vienintelė moteris, vadovaujanti teritoriniam policijos komisariatui.
Suvienodinus struktūras, teritoriniai komisariatai aptarnauja rajonų gyventojus. Tuo tarpu AVPK dirba kriminalinės policijos padaliniai, tiriantys sunkius ir rezonansinius nusikaltimus. Taip pat aptarnavimo skyriai, valdymo organizavimo, komunikacijos, kelių policijos, patrulių ir operatyvaus valdymo padaliniai.
Abiejų apskričių operatyvaus valdymo (budėtojų) skyrius dislokuotas Šiauliuose. Komisariato vadovų manymu, tai leidžia efektyviau paskirstyti abiejuose apskrityse dirbančius policijos ekipažus. Esant gausiam iškvietimų skaičiui vienoje kurioje vietoje, nukreipiant pajėgas ten, kur trūksta pareigūnų.
Atsirado du padaliniai
Pernai struktūroje atsirado du nauji padaliniai. Vienas jų – kriminalinei policijai priklausantis Turto tyrimo skyrius. Čia dirbantys pareigūnai aiškinasi neteisėtai įgyto turto nusikaltimus. Tokie padaliniai atsirado penkiuose didžiuosiuose šalies komisariatuose.
Antras padalinys – Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyrius. Iš pradžių toks skyrius buvo tik eksperimentinis Šiaulių ir Telšių policijoje. Šio skyriaus pareigūnai nagrinėja administracines gyventojų bylas.
Jie pirmieji pradėjo bylas nagrinėti nuotoliu, naudodami vaizdo konferencijų programas. Gyventojams iš rajonų nebereikia atvykti į komisariatą Šiauliuose. Šią patirtį nuo praėjusių metų rugsėjo perėmė visos Lietuvos AVPK. Pertvarką lėmė ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimai, kurie perdavė administracines bylas nagrinėti ne teismo tvarka.