Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Duetas „Tutto a Dio“ - nugalėtojai tarptautiniame konkurse „Coupe Mondiale“: kas slypi po sėkme scenoje ir gyvenime?
Rugsėjo 25 – 30 dienomis Kaune vyko prestižinis pasaulinis akordionistų konkursas „Coupe Mondiale“ – „Pasaulio Taurė“. Šis konkursas yra tapęs bene svarbiausiu akordionistų renginiu, vykstančiu kiekvienais metais vis kitoje pasaulio valstybėje. Praėjusiais metais jis vyko Italijoje, o kitais - vyks Kinijoje. Šiemet būtent Lietuvai teko didžiulė garbė ir atsakomybė surengti 71-ąjį konkursą, kuriame varžėsi stipriausi atlikėjai iš 19 pasaulio šalių: Italijos, JAV, Ukrainos, Suomijos, Kinijos, Vengrijos, Prancūzijos bei daugelio kitų. Žinoma, konkursas sulaukė didelio lietuvių akordeonistų dėmesio. Lietuvos atlikėjai puikiai pasirodė konkurse, buvo labai palankiai įvertinti, užėmė prizines vietas, tačiau aukščiausią lietuvių delegacijoje - 1 vietos įvertinimą, pelnė kamerinių ansamblių kategorijoje dalyvavęs duetas „Tutto a Dio“ - tai Greta Staponkutė (altas) ir Augustinas Rakauskas (akordeonas). Akordeonistas Augustinas Rakauskas pasirodė ir Senior Classique solistų kategorijoje, kurioje tapo laureatu ir užėmė trečią vietą. Šiais laimėjimais „Tutto a Dio“ nariai ne tik įsiamžino tarp pačių geriausių atlikėjų, tačiau ir paryškino Lietuvos vardą daugybės kitų šalių kontekste.
Greta Staponkutė ir Augustinas Rakauskas konkursui ruošėsi Šveicarijoje – čia abu dueto nariai studijuoja Lozanos muzikos akademijoje (Haute Ecole de Musique de Lausanne) ir šį pavasarį baigs jau antrąsias magistro studijas. Vis dėlto, duetas „Tutto a Dio“ buvo suformuotas gerokai anksčiau, dar prieš mokslus Šveicarijoje. Muzikai susibūrė 2012-aisiais vasarą Londone keliaudami, kurdami ir įgyvendindami bendras muzikines idėjas. Per šešis gyvavimo metus ansamblis yra dalyvavęs ir garsinęs Lietuvos vardą tarptautiniuose konkursuose, kur pelnė aukščiausius įvertinimus: tarptautiniame solistų ir kamerinių ansamblių konkurse "Sionas-2014" Šveicarijoje iškovotas aukščiausias prizas - Grand Prix premija; pasauliniame konkurse “Premio Internazionale di Castelfidardo 2017” (Italija) laimėta 1-oji vieta; 67-ajame Pasauliniame konkurse „Trophée Mondial - 2017“ (Prancūzija) – 1 vietos čempionų titulas, ir kituose konkursuose. Kai kuriuose jų „Tutto a Dio“ buvo pirmieji lietuviai patekę į finalą ir nuskynę laurus. Duetas nuolat tobulinasi pas geriausius pedagogus ir teigia, kad labai svarbu mokytis ir nenustoti kelti sau aukštus reikalavimus. „Tobulėjimo kelias padeda ugdyti ne tik meistriškumą, bet ir valią. Aukšti reikalavimai sau ugdo užsispyrimą, pasitikėjimą, duoda idėjų ateičiai. Galų gale tikslo siekimas tobulina asmenybę ne tik konkurse, bet ir gyvenime“, - teigė Augustinas. „Kol esame jauni, turime energijos bei įkvėpimo – stengiamės judėti pirmyn. Gyvenime niekas nestovi vietoje, tačiau tik nuo mūsų pačių priklauso, kiek kryptingai tekės mūsų gyvenimo upelis. Reikia išnaudoti atsiradusias galimybes, o joms neatsirandant - jas susikurti. Kas iš tavęs daugiau pareikalaus pastangų bei užsidegimo, jei ne tu pats..? Žinoma, profesoriai įdėjo didžiulį kraitį mūsų dueto gyvavimui – tai nuostabioji profesorė Rusnė Mataitytė - sujungusi mus muzika, kai nelabai jungėmės personaliai, profesorius Petras Radzevičius – įkvėpimo „užtaisas“ kiekvienai situacijai, prof. Kazys Stonkus bei daugelis kitų“, - savo mintimis ir prisiminimais dalinosi Greta. Abu dueto nariai laikosi nuomonės, kad vienas lauke – ne karys, o palaikymas bei žinojimas, kad tai, ką darai, kažkam liečia širdį - muzikui visuomet gyvybiškai svarbus. Svarbu žinoti, jog tai, ką darai, darai ne tik sau.
Dueto „Tutto a Dio“ veikla neapsiriboja vien varžymusi konkursuose – ansamblis aktyviai rengia koncertinius turus užsienio šalių festivaliuose bei įvairiose koncertinėse erdvėse, taip pat organizuoja koncertus Lietuvos valstybinių švenčių minėjimuose užsienio lietuvių ambasadose, bendruomenėse, konsulatuose. „Tutto a Dio“ yra surengęs recitalius Kalifornijoje, Meine, Floridoje, Lietuvos Generaliniame konsulate Niujorke (JAV) Prancūzijoje, Šveicarijoje, Latvijoje, Liuksemburge, Italijoje, Bulgarijoje Sofijos Filharmonijoje, Graikijoje, Turkijoje, bei, žinoma,
Lietuvoje, Lietuvos Vyriausybės salėje, Prezidentūros baltojoje salėje. Šalia dueto veiklos abu atlikėjai muzikuoja solo ir kitose sudėtyse: Greta aktyviai pasirodo įvairių kamerinių ansamblių sudėtyje bei yra kviečiama koncertuoti kartu su pasaulyje pripažintais orkestrais (tarp jų „Kremerata Baltica“, Lozanos kamerinis orkestras (OCL), „Orchestra Opera de Lausanne", „Lausanne Sinfonietta ir kiti), o Augustinas koncertuoja kaip solistas ir dalyvauja tarptautiniuose akordionistų konkursuose, kur yra pelnęs aukščiausius įvertinimus (“Sion – 2014” (Šveicarija) – I vieta; “VAMÖ-2016” (Viena, Austrija) - I vieta; Šveicarijos Kiefer Hablitzel | Ernst Göhner fondo “Musikpreis ex aequo” - pirmosios vietos laureato vardas ir stipendija ir t.t.). Tokia plati dueto narių veikla reikalauja ypač didelių laiko sąnaudų ir kruopštaus jo planavimo. “Koncertinę veiklą derinti su magistro studijomis nelengva, tačiau labai norint viskas įmanoma. Mes nenustygstame vietoje, jau įpratome kasmet apsilankyti Amerikoje, ir jei kelis mėnesius nematome oro uostų, sėdame vėl ką nors organizuoti. Kelionės įkvepia, uždega, praplečia akiratį naujoms idėjoms. Muzikui reikia turinio, apie ką groti. Tam reikia naujų potyrių, kurie trykštų ir kunkuliuotų tavo paties viduje. Kelionės – mūsų moto. Dabar mums planuoti ir organizuoti koncertinę veiklą padeda mūsų naujoji komandos narė – Julita Puidokė, su kuria galėsime ieškoti muzikinių nuotykių kartu”, – apie muzikines keliones ir naują “Tutto a Dio” komandos narę dalinosi Greta.
Greta ir Augustinas – partneriai ne tik scenoje, bet ir gyvenime: šiais metais sukūrė šeimą ir kartu planuoja ne tik muzikinius tikslus ir siekius, bet ir bendrą ateitį. Vis dėlto, nors ir studijų tikslais išvykę iš Lietuvos, muzikantai jaučia itin šiltus jausmus savo gimtinei ir stengiasi prisidėti ne tik prie Lietuvos vardo žinomumo pasaulyje, tačiau ir savo pasirodymais uždegti lietuviškumu svetur gyventi išvykusius. „Išvykus studijoms iš Lietuvos, pajautėme poreikį Lietuviams burtis ir bendrauti kartu. Vien susitikimas pabendrauti lietuviškai primena namus. Tad pradėjome organizuoti pasirodymus užsienio lietuvių bendruomenėse. Koncerto metu prisatome mano sesiulės kurtą etno modernių drabužių kolekciją “Juostė”, Lietuvos kompozitorių muzikinę programą, pateiktą M. K.Čiurlionio paveikslų skaidrių fone... Mus tai liečia ir primena namus, kuriuos šiuo būdu galime nešiotis visur su savimi kartu. Matome, jog ši veikla brangi ne tik mums, bet ir lietuviams, toli nuo Lietuvos. Supratau, jog Lietuva tai ne tik šalis, tai – pačių lietuvių bendrystė.”, – savo mintimis apie lietuviškumo svarbą jaunos muzikų šeimos gyvenime dalinosi Greta. Abu „Tutto a Dio“ nariai teigia, kad liks tokie pat atviri idėjoms ir sieks jų muzikinių realizacijų. „Mums muzika yra gyvenimo kelias, kuris nors ir reikalauja daug ryžto ir jėgų, tačiau yra pats tikriausias, labiausiai įtraukiantis ir giliai prasmingas“,- tvirtina Greta ir Augustinas.