Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Krizinis nėštumas yra itin opi, tačiau kryptingesnių darbų iki šiol nesulaukusi miesto problema. Tam, kad rastume geriausius atsakymus kaip spręsti šią problemą ir sumažinti didelį abortų skaičių mieste, Povilo Višinskio bibliotekoje bendromis Šiaulių miesto savivaldybės darbuotojų, Šiaulių vyskupijos šeimos centro bei Krizinio nėštumo centro pastangomis surengta konferencija „Šiauliai renkasi gyvybę“, kurios metu taip pat atidaryta paroda „Kaip džiaugiuosi, kad tu gimei“. Dvylikos fotografijų parodoje pasakojamos moterų, apsisprendusių rinktis gyvybę, istorijos.
Tikslas konkretūs darbai
Konferencijos tikslas buvo išgryninti konkrečias idėjas kaip sumažinti abortų skaičių Šiauliuose, kuris šiandien yra ženkliai didesnis nei kituose šalies didmiesčiuose. Tūkstančiui vaisingo amžiaus moterų nuo 15 m. iki 49 m. tenka 21, 1 abortas; Vilniuje šis skaičius siekia 9, 6; Kaune- 8,2; Panevėžyje- 12,1, o Klaipėdoje 13, 9. Tokia padėtis reikalauja konkrečių darbų.
„Manau, kad mums turi rūpėti ir vaiko, ir moters gyvybės apsauga. Turime būti itin jautrūs ir vertinti žmogaus gyvybę. Visgi, kad situacija pagerėtų reikia ir konkrečių veiksmų, pastangų. Labai noriu, kad Šiauliai pasirinktų gyvybę, tad džiaugiuosi pradėtais darbais ir ekspertų įžvalgomis. Visų pirma didesniu psichologinės ir socialinės pagalbos moterims skyrimu.“- pabrėžė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.
Tokios pačios pozicijos laikosi ir konferencijos organizatoriai Šeimos pastoracinio centro vadovė Edita Gulbinienė bei Šiaulių miesto mero padėjėjas Audris Narbutas. Pastarasis atkreipia dėmesį ir į tai, kad dar prieš įvykstant konferencijai mieste jau pavyko šį tą nudirbti, siekiant sumažinti abortų skaičių Šiauliuose.
„Pirmiausia reikia pabrėžti, kad tam tikri laimėjimai jau pasiekti. Turbūt pirmą kartą Šiaulių miesto istorijoje turime situaciją, kai abortų prevencija Bendruomenės sveikatos tarybos sprendimu yra įrašyta į miesto sveikatos politikos prioritetus bei kartu su kitomis sritimis pavadinta krizių prevencija. Vis dėlto vykusioje konferencijoje išgirdome daug daugiau naudingų įžvalgų. Pavyzdžiui, sužinojome apie galimybę pasinaudoti netrukus vyksiančiais konsultantų mokymais, kuriuose ir Šiaulių miesto atstovai galės įgyti naudingų žinių, kurios reikalingos plėtojant pagalbą moterims, atsidūrusioms tokioje situacijoje. Mūsų institucijų atstovai užmezgė vertingus ryšius su Krizinio nėštumo centro darbuotojomis.“- pastebi Audris Narbutas
Šokiruojantys atradimai
Konferencija išsiskyrė ne tik nuoširdžiomis pastangomis plėtoti gyvybės kultūrą Šiauliuose, bet ir ganėtinai sensacingais atradimais. Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Birutė Obelenienė pristatė tyrimą, kurio išvados gali nustebinti- vaikai mokosi iš klaidingai parengtų biologijos vadovėlių.
„Kaip žinia apsisprendimą daryti ar nedaryti abortą labiausiai lemia du dalykai. Tai yra asmens vertybinės nuostatos ir ekonominė padėtis. Vertybių formavimuisi didžiausią įtaką daro tėvai, tačiau nemažą vaidmenį vaidina ir mokykla. Mano atliktas pagrindinių biologijos vadovėlių tyrimas parodė ne tik tai, kad vadovėliuose yra nemažai mokslinių faktų neatitinkančios informacijos, bet ir tai, kad visiškai vengiama žodžio embrionas. Vietoje to kalbama apie ląstelių gumulėlį. Esama ir kitų esmingai klaidingų teiginių. Pavyzdžiui, kad natūralus šeimos planavimas yra neveikiantis, nes grindžiamas ciklo stebėjimu, tačiau realybėje stebimas yra ne ciklas, o kasdieniai pokyčiai. Vis dėlto labiausiai šokiruoja formuojama nuostata, kad mažiau pavojingas, tad ir geresnis pasirinkimas yra abortas nei gimdymas.“ – problemas išryškina profesorė Birutė Obelenienė.
Aborto priežastys ir pasekmės
Su krizinio nėštumo problema gali susidurti įvairaus amžiaus ir įvairių socialinių sluoksnių moteris. Neretai linkstama manyti, kad aborto grėsmė didžiausia ankstyvą seksualinį gyvenimą pradedančioms paauglėms. Nors Krizinio nėštumo centro vadovė Zita Tomilinienė ir rekomenduoja susilaikyti nuo ankstyvo seksualinio gyvenimo ir susitelkti į tvarių santykių kūrimą, tačiau kartu ir pastebi, kad daugiau abortų pasitaiko tarp vyresnio amžiaus moterų.
„Pernelyg ankstyvas seksualinis gyvenimas yra tikrai didelė problema. Vis dėlto didesnis abortų skaičius pasitaiko tarp vyresnių moterų. Neretai būna, kad tai jau vieną ar du vaikus turinti mama. Vis dėlto mano darbo patirtis liudija, kad dažniausiai susiduriame su situacijomis, kai moteryje grumiasi dvi galingos jėgos. Viena kalba, kad vaikelis būtų mylimas, o kita apie nederamas aplinkybes. Tačiau tinkamu metu suteikus tiek socialinę, tiek ir psichologinę pagalbą galima efektyviai padėti mamai ir vaikui. Abortas nėra lengva priemonė, nes ir po aborto daug moterų patiria kančias. Tuo tarpu ne viena mama, kuriai padėjau, džiaugiasi, kad buvo išvengta aborto, o gimęs vaikelis yra didžiausias jos gyvenimo turtas.“- dalijasi patirtimi Zita Tomilinienė.
Aborto priežasčių įvairovė ganėtinai plati, esama daug individualių atvejų, tačiau išryškėja ir bendros tendencijos.
„Dažnu atveju aborto esminė priežastis yra pagalbos nebuvimas. Būna taip, kad nuo moters nusigręžia jos šeima, palieka vyras ir ji nebesijaučia saugi. Nežino kur kreiptis. Būtų puiku, jei suteiktume daugiau informacijos apie pagalbos moterims galimybes. Todėl džiaugiuosi, kad Šiauliuose ir kitur yra žengiami žingsniai, skirti plėtoti gyvybės kultūrai.“- tvirtina medicinos mokslų daktarė ir LSMU dėstytoja Giedrė Širvinskienė.
Keletas idėjų
Viena iš esminių pagalbos moterims idėjų yra ta, kad gydytojas turėtų privalėti informuoti moterį apie institucijas, kurios gali suteikti jai pagalbą krizinio nėštumo atveju, prieš pasiųsdamas moterį darytis abortą, tačiau renginio metu buvo iškelta ir daugiau pasiūlymų, kuriuos iš esmės galima suskirstyti į dvi pagrindines grupes :
1) Krizinio nėštumo atvejai:
- Pagal galimybes užtikrinti, kad būtų pastebėti atvejai, kai nėštumas moteriai sukelia sunkumus. Gydytojai, nustatę nėštumą, pasiteirautų moters apie jos reakciją ir savijautą dėl nėštumo.
- Tuo atveju, jei moteris išsako, kad jos situacija sudėtinga, ar yra sunerimusi dėl nėštumo, patiria ambivalentiškus jausmus, nėra tikra ar gimdys, taip pat, jei yra vieniša -moteris informuojama apie galimą pagalbą ir nukreipiama į organizacijas, kurios galėtų įvertinti pagalbos poreikius bei suteikti reikiamą įvairiapusę pagalbą.
- Įvertinus pagalbos poreikius, bendradarbiaujant nevyriausybinėms organizacijoms ir savivaldybės administracijai, moterims būtų pasiūloma ir suteikiama galima psichologinė, socialinė, teisinė, finansinė ir materialinė parama, taip pat, esant reikalui priimami moters, šeimos ir vaiko auginimo situaciją palengvinantys sprendimai.
2) Teigiamai priimti motinystę skatinančios priemonės visų nėštumų atvejais:
– Mamos ir vaiko kortelė/pasas, kartu su „Nėščiosios kortele“. Nėščioms moterims kartu su gydymo įstaigoje išduodama medicinine Nėščiosios kortele, būtų išduodamas Mamos ir vaiko pasas ar kortelė, kurios tikslas būtų sustiprinti teigiamą požiūrį į vaiką ir motinystę, paskatinti moterį jaustis svarbia ir vertinga, sužinoti pagrindinę informaciją apie vaiko raidą iki gimimo, bei skatinti atsakingą elgesį siekiant optimalios vaiko raidos ir sėkmingos motinystės.
– Kūdikio kraitelis kiekvienam gimusiam vaikui
– Didelės šeimos kortelė, kuri suteiktų įvairias paslaugų ir prekių įsigijimo nuolaidas mieste.
– Kompleksinių paslaugų plėtra šeimoms, auginančioms vaikus
Padėkos
Nuoširdžiai dėkojame Šiaulių vyskupijos šeimos centrui, Krizinio nėštumo centro kolektyvui, akademikams bei Šiaulių miesto visuomenės bei institucijų aktyvistams už darbingą atmosferą ir viliamės netrukus pratęsti pradėtus darbus.