Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kristina ŠapytėŠaltinis: Etaplius.lt
Kodėl mes esame čia? Kokią vietą šalies istorijoje užima Šiauliai? Vasario 16-ąją švęsime atkurtos Lietuvos šimtmetį. Ta proga Šiaulių turizmo informacijos centras pristato išskirtinį paskaitų ir ekskursijų ciklą „Šimtmečio Šiauliai“.
Šiauliai šimtmetį kviečia pažinti, švęsti ir kurti
Kuo Šiauliai buvo ir tebėra unikalūs? Apžvalginės ir netradicinės paskaitų temos praturtins istoriniu ir kultūriniu miesto gyvenimu besidominčių smalsių šiauliečių ir gidų žinias. Bus galima sužinoti apie miesto šviesuolius ir tamsuolius, išgirsti nuo muzikinio ar meninio miesto gyvenimo iki kapinių istorijų, išanalizuoti, kaip formavosi modernioji savivalda Lietuvos valstybingumo kūrimo išvakarėse. Nemokamų paskaitų ciklas kurtas bendradarbiaujant su Šiaulių universiteto Humanitarinių mokslų katedra ir biblioteka. Paskaitos skaitomos kiekvieną savaitę nuo sausio 11 iki vasario 16 d.
Pasibaigus paskaitų ciklui, Šiaulių turizmo informacijos centras nuo vasario 16 iki kovo 11 d. kviečia į interaktyvias ekskursijas su valstybingumo šimtmečio šūkiais „Pažink! Kurk! Švęsk!“ Tai, kad ekskursijose susipažįstama su paveldo objektais ar sužinoma daug įdomios informacijos, jau nieko nestebina, tačiau kiekvienoje Šiaulių TIC organizuojamoje ekskursijoje bus kviečiama šiauliečius ar miesto svečius ką nors sukurti švęsti.
Miesto šviesuoliai ir tamsuoliai
Sausio 11 d. Šiaulių turizmo informacijos centras Lietuvos valstybingumo šimtmečiui skirtų renginių ciklą „Šimtmečio Šiauliai“ pradėjo istorikės, archeologės doc. dr. Birutės Salatkienės paskaita „Miesto šviesuoliai ir tamsuoliai“.
Pasiklausyti lektorės į Šiaulių universiteto biblioteką susirinko per pusšimtį klausytojų, kurie išgirdo ne tik apie iškilias Šiauliuose gyvenusias ar iš šio miesto kilusias asmenybes, bet ir apie tamsuolius, vienaip ar kitaip kenkusius miestui ar jo gyventojams. „Iš tikrųjų norėjau akcentuoti šviesuolius, kuriuos turėtume prisiminti atkurtos Lietuvos valstybės šimtmečio akivaizdoje. Nors jų gyvenimai ir netelpa į tą vieną šimtmetį, tačiau savo protais ir širdimis, idėjomis, darbais ir atmintimi jie kūrė ir vis dar kuria Šiaulių tapatybę, įvaizdį, gyvąją ir istorinę miesto esatį, – teigia istorikė ir vardija miestui nusipelniusius žmones. – Tai grafų Zubovų giminė, Mauricijus Griškevičius, Venclauskių pora, Peliksas Bugailiškis, Jonas Šliūpas, Vincas Vaitekūnas, Potencija Pinkauskaitė, Gerardas Bagdonavičius, Jackus Sondeckis, Balys Tarvydas, Ona Lukauskaitė-Poškienė ir dar daug kitų iškilių amenybių.“
Anot Birutės Salatkienės, tai žmonės, be kurių Šiauliai ir Lietuva būtų kitokie, tamsesni. „Apie tamsuolius kalbos ne tiek daug, „dušanskių“ Šiauliuose buvo nepalyginamai mažiau“, – sako ji.
idžiausia Lietuvos knyga ir Centų kambarys
Paskaitos klausytojai turėjo unikalią galimybę Šiaulių universiteto bibliotekoje aplankyti ir vieno iš doc. dr. Birutės Salatkienės minėtų miesto šviesuolių dr. Jono Šliūpo archyvą. Aušrininko archyvas 1987 m. buvo įkurtas Kalifornijoje. 2009 m. sausio 13 d. buvo gauta pirmoji archyvo siunta. Didžiąją archyvo dalį sudaro knygos, kurių chronologinės ribos yra 1821–2011 m. Pati seniausia – tai 1821 m. Vokietijoje išleistas senovės prūsų kalbos vadovėlis. Labai vertinga archyvo dalis yra rankraštynas. Tai dokumentai, jų kopijos, laiškai, straipsniai, pažymos, nuotraukos ir kitokia išeivijoje sukaupta istorinė bei dokumentinė medžiaga. Archyve taip pat saugomi asmeniniai Šliūpų šeimos daiktai, įvairūs garso bei vaizdo įrašai, paveikslai.
Ne mažiau reikšmingas ir su Lietuvos valstybingumo istorija susijęs ir bibliotekoje esantis Centų kambarys, oficialiai joje atidarytas 2015 m. vasario 16 d., Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Už idėjos originalumą ir išradingumą, atsisveikinant su nacionaline valiuta ir minint Vasario 16-ąją, Lietuvos Respublikos Prezidentė apdovanojo kambario kūrėjus Lietuvos trispalve. Centų kambariui įrengti panaudota 157 130 monetų, kurių bendra vertė – 3463 litai 69 centai.
Atėjusieji pasiklausyti „Šimtmečio Šiaulių“ paskaitų, bibliotekos fojė turi galimybę pavartyti ir didžiausią Lietuvos knygą „Aukuras Salduvei. Didžioji Salduvės knyga“, kuriai pakelti reikia net keturių vyrų. Tai 125 cm aukščio, 90 cm pločio, 25 cm storio, 113,6 kg svorio, 184 puslapių apimties knyga-milžinė. Metalinius knygos viršelius puošia iš plieno lakštų iškarpyti ąžuolo lapai bei margas veršiuko kailis. Knyga skirta Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui.
Doc. dr. Birutės Salatkienės paskaitos klausytojai turėjo galimybę pamatyti ir žymiausių Šiaulių turistinių objektų maketus, skirtus regėjimo negalę turintiems žmonėms. Tai taktiliniai 20-40 cm aukščio penkių Šiaulių miesto objektų - Šv. Petro ir Pauliaus katedros, Šaulio skulptūros, paminklo popiežiui Jonui Pauliui II, laikrodžio „Gaidys“ ir skulptūros „Geležinė lapė“ - maketai. Informacija apie objektus lietuvių, anglų ir rusų kalbomis įrašyta į audiogido sistemą. Šiaulių turizmo informacijos centro įgyvendinamą projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Nemokamos paskaitos
Paskaitų ciklą tęs ir per Šiaulių miesto istoriją toliau ves istorikai R. Baristaitė J. Sereika ir A. Gumuliauskas, menininkas A. Uogintas, muzikologas R. Andriuškevičius.
Sausio 18 d. istorikas, prof. dr. Arūnas Gumuliauskas skaitys paskaitą apie Šiaulių miestą Lietuvos valstybingumo kūrimo išvakarėse.
Sausio 25 d. istorikė Roma Baristaitė papasakos apie neveikiančias miesto kapines ir kitas palaidojimo vietas.
Vasario 1 d. menininkas doc. Arūnas Uogintas pristatys Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu Šiauliuose kūrusius menininkus.
Vasario 8 d. muzikologas, dėstytojas Romanas Andriuškevičius papasakos apie muzikinį miesto gyvenimą.
Paskaitų ciklą vasario 15 d. užbaigs istorikas dr. Jonas Sireika, kuris skaitys paskaitą apie moderniosios savivaldos susiformavimą ir raidą pirmosios Lietuvos Respublikos laikais Šiauliuose.
Nemokamos paskaitos iki pat Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos kiekvieną ketvirtadienį 17.30 val. bus skaitomos Šiaulių universiteto bibliotekoje, IV aukšte, 413 a., Vytauto g. 84.
Pažink! Kurk! Švęsk! – kviečia interaktyvios ekskursijos
Pasibaigus paskaitų ciklui, jau vasario 16-ąją 12 val. miestiečiai ir miesto svečiai kviečiami į nemokamą ekskursiją „Prieš 100 metų Šiauliuose…“ Ekskursiją ves ir miesto kelią į valstybingumą pasakos gidas Giedrius Gaidamavičius.
Vasario 17 d. gidė Vida Butavičienė pakvies į ekskursiją-degustaciją „Retro skoniai ir pasakojimai“ ir „laiko mašina“ nukels į tarpukario Šiaulius: apžvelgs miestiečių gyvenimą, kaip ir kur jie leido laiką, kuo domėjosi ir kur pramogavo.
Vasario 24 d. gidė Elona Limantienė pakvies į išgyvenusio vokiečių belaisvio prisiminimais paremtą ekskursiją „Vokiečių belaisvio tiltai – tarp pokario ir nūdienos Šiaulių“.
Kovo 3 d. gidas Saulius Stasiūnas pakvies miestiečius ateiti į pasimatymą. O kur tradiciškai susitinka šiauliečiai? Pasimatymų skyrimo vieta – prie „Gaidžio“, kur ir prasidės ši intriguojanti ekskursija „Tu ateik į pasimatymą!”
Kovo 10 d. gidas Aivaras Rusevičius pakvies į ekskursiją autobusu „Pietinia kronikas gyvai“ pagal Rimanto Kmitos „Pietinia kronikas“. Ši ekskursija kelioms valandoms sugrąžins į posovietinio gyvenimo virsmą pradėjusius Šiaulius.
Na ir kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, gidas Alfonsas Zaleskis „laiko mašina“ nukels į senąjį miesto bulvarą.
Būtina išankstinė registracija el. paštu tic@siauliai.lt arba tel. (8 – 41) 523 110.
Šiaulių turizmo centro informacija