PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Balandžio 2 d. 11:17

Šiandien minima Pasaulinė autizmo diena

Visaginas

Autizmas / „Fotolia“ nuotr.

Sniežana StankevičiūtėŠaltinis: Visagino savivaldybė


353688

Visi esame skirtingi, ir būtent šie skirtumai praturtina mūsų pasaulį. Žmonės su autizmo sutrikimu mato, jaučia ir supranta pasaulį savitai. Parodykime empatiją ir priėmimą – tai pirmasis žingsnis į visuomenę, kurioje visi jaučiasi gerbiami.

Kartu kurkime pasaulį, kuriame kiekvienas žmogus turi vietą ir gali jaustis saugus būti savimi. Tolerancija prasideda nuo mažų gestų – draugiško žodžio, supratingo požiūrio ir bendravimo be išankstinio nusistatymo. Būkime pokyčiai, kuriuos norime matyti šalia, savo mieste ir pasaulyje, be mūsų jie neįvyks.

Autizmas yra neurologinis vystymosi sutrikimas, kuris paveikia žmonių socialinį elgesį, bendravimą bei lemia pasikartojančius veiksmus. Šis sutrikimas nėra liga, bet unikalus būdas, kaip žmogus suvokia pasaulį. Autizmo spektras labai platus, todėl kiekvienas žmogus, turintis autizmo sutrikimą, turi savų stiprybių, silpnybių ir iššūkių.

Dažniausiai pasireiškia pirmaisiais gyvenimo metais. Kai kurie požymiai gali būti:

dėmesio sutelkimo sunkumai ir žemas kontaktas akimis;
apriboti arba pasikartojantys interesai ir elgsena;
sunkumai socialiniuose santykiuose, tokie kaip empatijos trūkumas ar neverbalinių ženklų nesupratimas.

Svarbiausia yra ankstyvas palaikymas ir terapija, pavyzdžiui, kalbos terapija ar speciali edukacija. Empatija ir visuomenės supratimas padeda geriau integruoti žmones su autizmo sutrikimu į kasdienį gyvenimą. Siekiama ne tik sumažinti iššūkius, bet ir akcentuoti jų stipriąsias puses.

Autizmas yra svarbi tema, reikalaujanti supratimo, kantrybės ir priėmimo. Šis sutrikimas pasireiškia labai įvairiai, nes kiekvienas žmogus yra kitoks. Štai keletas praktinių pavyzdžių:

Socialinis bendravimas: Kai kurie žmonės, turintys autizmo sutrikimą, gali vengti akių kontakto arba jaustis nepatogiai socialinėse situacijose. Pavyzdžiui, vaikas gali nesuprasti, kaip įsitraukti į grupinį žaidimą, arba suaugęs žmogus gali jausti stresą dalyvaudamas pokalbyje su nepažįstamaisiais.

Pasikartojantys veiksmai: Tai gali būti tokie elgesiai kaip rankų plojimas, sukimasis ar tam tikrų frazių kartojimas. Pavyzdžiui, žmogus gali nuolat žaisti su tuo pačiu žaislu arba laikytis griežtos kasdienės rutinos.

Jautrumas pojūčiams: Kai kurie žmonės su autizmo sutrikimu gali būti labai jautrūs garsams, šviesai ar prisilietimams. Pavyzdžiui, triukšmingoje aplinkoje jie gali jaustis priblokšti arba vengti tam tikrų drabužių dėl jų tekstūros.

Stiprios aistros: Daugelis žmonių su autizmu turi gilų susidomėjimą tam tikromis temomis, pavyzdžiui, traukiniais, gyvūnais ar matematika. Jie gali praleisti valandas tyrinėdami ar kalbėdami apie savo mėgstamą temą.

Nesistenkime pakeisti žmonių, turinčių autizmo sutrikimą, o siekime priimti juos tokius, kokie jie yra. Maži gestai ir supratingumas gali padaryti didelį pokytį mūsų visuomenėje.

#VISAGINAS#AUTIZMAS#MINĖJIMAS