PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2019 m. Spalio 21 d. 18:49

Šiąnakt – tikras Orionidų meteorų šou

Vilnius

© northpennobservatory.org.uk

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


103818

Jau visai netrukus atsivers „langas“ į Orionidų meteorų lietaus piką.

Šie meteorai aktyvūs tarp spalio ir lapkričio, tačiau viena ar dvi naktys būna įspūdingiausios, kadangi tuo metu įvyksta meteorų lietaus pikas.

Pikas žymi akimirką, kuomet Žemė kerta dulkėtą Halio (1P/Halley) kometos kelią, tiksliau jos kosmose paliktus pėdsakus.

Orionidų meteorai yra sukeliami Žemės skriejimo dideliu greičiu per garsiosios Halio kometos orbitinį kelią. Kometos paliktas šleifas yra nusėtas nuolaužomis ir dulkelėmis, kurios susiduria su Žemės atmosfera ir ryškiai suliepsnoja.

Piko metu astronomai prognozuoja per dangų praskriejant iki 25 meteorų per valandą.

Šiais metais piko naktis numatoma iš spalio 21d. į 22d. Gausiausias kiekis meteorų turėtų pasirodyti tarp vidurnakčio ir aušros, kuomet dangus yra pats tamsiausias.

Tačiau tam reikia giedro dangaus. Žvelgiant į dabartines prognozes, iš antradienio į trečiadienį šalį pasieks gausesni debesys ir krituliai, tačiau naktį bent daliai šalies dar gali pavykti išvysti šias krentančias žvaigždes. Labiausiai apniukęs dangus galimas šiaurės vakariniuose, šiauriniuose šalies rajonuose.

Visgi, nusiminti neverta jei tuo metu debesys neleis stebėti meteorų, tą galite padaryti ir kelios naktys prieš piką bei kelios naktys po piko. Jei tik dangus giedras – pirmyn.

Kantrybės žaidimas

Jei neturite kantrybės, ką gi, tuomet meteorų stebėjimas ne jums. Tačiau jei kantrus dangaus stebėjimas jums tikras malonumas, tuomet rinkitės tokią vietovę, kuri būtų kuo toliau nuo miesto šviesų.

Halio kometa mūsų naktiniame danguje pasirodo vos kartą per 75–76 metus, paskutinį kartą ji pasirodė 1986 m., o kitą kartą danguje ji bus matoma tik 2061 m.

Tad šiuo metu galima bent jau pasigėrėti meteorais.

Gismeteo.lt