Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vilniaus oro uostas ruošia priemones prieš koronavirusą / D. Umbraso/LRT nuotr.
Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuvos oro uostų komunikacijos vadovas Marius Zelenius patvirtino, kad 16.10 val. Vilniaus oro uoste nusileido lėktuvas iš Varšuvos. Lėktuve yra galimai koronavirusu užsikrėtęs pacientas.
Kokios tautybės keleivis – kol kas nežinoma. Skrydžio keleivių ir įgulos oro uoste jau laukia specialus greitosios pagalbos automobilis, iškviesti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.
Atnaujinta 16.55 val.
Sveikatos apsaugos viceministras bei Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadas Algirdas Šešelgis LRT.lt sakė, kad galimai infekuotas asmuo atskrido iš Jungtinių Amerikos Valstijų per Varšuvą. Ar tai yra Lietuvos pilietis - viceministras neatskleidžia. Taip pat jis abejoja, kad asmuo yra galimai užsikrėtęs koronavirusu.
„Koronavirusu čia kol kas net kekvepia, bet palaukime specialistų išvadų. Greičiausiai bus gripas. Nežinau, palaukime gydytojų. Dabar žmogus patenka į gydytojų rankasi“, – komentavo A. Šešelgis.
Ar bus šiandien rengiama speciali spaudos konferencija – viceministras kol kas negalėjo pasakyti. Jaigu bus detalesnės informacijos, žadėjo apie tai visuomenę informuoti.
Atnaujinta 16.48 val.
Santaros klinikų Vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Jurgita Juozaitytė portalui LRT.lt sakė, kad galimiems koronaviruso atvejams Lietuvoje nacionaliniu mastu pasiruošta, tačiau kol kas situacijos plačiau nekomentavo.
„Nacionaliniu mastu tikrai pasiruošta, jei tai būtų, daugiau komentuoti nelabai ką turime. (...) Jei tai yra įtarimas ir nacionaliniu mastu, tai (veiksmų imtųsi – LRT.lt) Sveikatos apsaugos ministerija, kuri turi ekstremalių situacijų valdymo grupę, arba Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, kurie yra už visą Lietuvą atsakingi“, – komentavo J. Juozaitytė.
„Nekomentuosiu, nes tikrai – medikai, jei ruošiasi, tai ruošiasi, (...) kiek žinau, iki mūsų dar net nėra atvažiavę“, – pridūrė Santarų klinikų atstovė.
Atnaujinta 16.40 val.
LRT.lt žiniomis NVSC specialistai jau atlieka lėktuve keleivių patikrą.
„Yra tiesa ta, kad Vilniaus oro uoste nusileido lėktuvas su galimai užkrečiama liga sergančiu keleiviu. Lėktuvas yra iš Varšuvos. Tai yra planuotas skrydis, jo numeris LO779. Jau yra aktyvuotas Ekstremalių situacijų valdymo centras, apie situaciją informuotos visos tarnybos. Šiuo metu atvyksta NVSC darbuotojai, greitosios medicinos pagalbos, kitos tarnybos“, – sakė M. Zelenius.
Anot oro uosto atstovo, lėktuvas bus nukreiptas į atskirą aikštelę. Kol kas keleiviai nebus išlaipinami, atvykę NVCS specialistai įvertins situaciją ir priims sprendimą dėl tolimesnių veiksmų.
Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties duomenimis galimai koronavirusu užsikrėtęs asmuo yra vyras iki 30 metų. Kokios tautybės asmuo – kol kas neinformuojama.
Galimai infekuotas asmuo turėtų būti gabenamas specialiu greitosios medicinos pagalbos automobiliu į Vilniaus Santaros klinikas, kurios yra pasirengusios tokiems atvejams. Santaros klinikos kol kas atvejo nekomentuoja.
Anot Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji pamainos gydytoja Violetos Čiegienės kol kas duomenys rodo, kas specialaus automobilio neprireiks.
„Žiūrėsime vietoje. Mes ligonio dar nematėme. Kiek informacijos turime, ten maža tikimybė, kad specialus automobilis bus reikalingas“, – sakė V. Čiegienė.
Brigada iš dviejų asmenų: vairuotojo ir mediko, į oro uostą išvyko įprastu automobiliu, tačiau visi brigados medikai dėvi apsauginius drabužius, kitas apsaugos priemones, būtinas tokiais atvejais.
Kokie koronaviruso požymiai?
Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių.
Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.
Siekiant apsisaugoti nuo šio koronaviruso bei kitų infekcinių ligų rekomenduojama dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.
Lietuvos gyventojai visais klausimais dėl naujojo koronaviruso gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 visą parą. Tokio pobūdžio linija gyventojams įsteigiama tik kilus ekstremalioms situacijoms arba esant pagrįstai tikimybei, kad jos galia netrukus kilti. Analogiška linija Lietuvoje veikė tik tymų protrūkio metu.
lrt logo