PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Spalio 8 d. 13:42

Senųjų kapinių tvoros atnaujinimo darbai jau prasidėjo

Tauragė

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


55512

Prasidėjus senųjų Jurbarko miesto kapinių tvarkymo darbams, „Mūsų laiko“ redakcija sulaukė skambučių. Jurbarkiečiai sunerimę teiravosi, kokia tvora bus pastatyta – visiškai nauja ar atkurta senoji. Tvoros restauravimo darbus atliekančios įmonės „Bramer“ projekto vadovas Vytautas Rimša ramina, kad baigus restauravimo darbus, Jurbarko kapinių tvora bus identiška senajai, tik atnaujinta.

Anot projekto vadovo, vienus kapinių betoninius tvoros stulpus restauruos, o kitus išmontuos ir gamins naujus, atitinkančius senuosius – bus atkurta stilistika, dydis, tipas ir dekoratyviniai elementai. Jie atrodys taip, kaip ir anksčiau, bus atkurti ir puošybos elementai – betoninės kepurės. Jau dabar liejamos formos pasitelkiant lazerius. Stulpų spalvą derins prie kapinių vartų kolonų.

Restauratoriai atkurs ir medinius kapų tvoros intarpus – jie taip pat bus tokio pat tipo, formos, stilistikos kaip ir senieji, tik kitos spalvos. Anot projekto vadovo, dar negali pasakyti, kokios, nes kaip tik dabar vyksta svarstymai. „Bet tikrai nebus žalios spalvos, kokios buvo dabar“, – sakė V. Rimša.

Darbai jau prasidėjo. Medines tvoros dalis šalina, ruošiasi palei gatvę esančius betono stulpus nuplauti ir žiūrėti, kokia jų būklė. Naujos kolonos gaminamos gamykloje.

Visoje Lietuvoje restauravimo darbus atliekančios įmonės „Bramer“ atstovas tikino, kad Jurbarko kapinių tvoros būklė nėra nei labai bloga, nei gera – vienur ji geriau išlikusi, kitur blogiau.

Šių restauravimo darbų vertė – apie 180 tūkst. eurų, kurių 62 proc. skyrė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir 38,01 proc. – Jurbarko rajono savivaldybės biudžeto lėšos. Sutarties sudarymo data – rugpjūčio 20 diena.

Vartų nelies

UAB „Bramer“ restauratoriai pagrindinių kapinių vartų ir angelų skulptūrų nelies. Pastarosios dalies restauravimo darbai nėra numatyti projekte. Priminsime, kad kapinių vartai restauruoti prieš 9 metus. 2009 metais, po dvejus metus trukusių darbų, buvo restauruoti vartų stulpai su skulptūromis, metaliniai tarpsniai, vartai ir varteliai. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos minėtiems darbams skyrė apie 80 tūkst. eurų (dalį Kultūros paveldo departamentas, kitą dalį Jurbarko rajono savivaldybė). Restauravimo darbų projektą tada parengė AB „Kauno paminklų restauravimo projektavimo institutas“, darbus atliko UAB „Restauracija“.

Pranciškaus Mikutaičio projektas

Jurbarko miesto kapinės yra įkurtos šiaurės vakarinėje miesto dalyje priešais buvusį Jurbarko dvarą. Miesto planuose kapinės žymimos dar XX a. pradžioje. 1907 m. Jurbarko plane pažymėtose kapinėse nurodyti 3 dideli žemės plotai, skirti krikščionių – katalikų, stačiatikių bei liuteronų palaidojimams. Vėliau kapinės buvo plečiamos, tarpukaryje suplanuota pastatyti naujus vartus bei tvorą. 1932 metais kapinių tvoros projektą parengė skulptorius Pranciškus Mikutaitis. Šis objektas – išskirtinis meistro kūrinys. Vartai suprojektuoti labai puošnūs. Pagrindiniai vartai – dvivėriai, su abipus esančiais įėjimo varteliais, pagrindinė varčia – metalinė, dvivėrė, ornamentuota, tarp mūrinių stulpų, ant kurių stovi betoninės angelų skulptūros. Iš pagrindinės varčios šonų – žemesni mūriniai stulpai su dekoratyvinėmis vazomis, puoštomis kaukolių motyvu. Tarp žemesnių stulpų įrengti metaliniai, ornamentuoti, vienvėriai varteliai su kryžiumi. Statant vartus beveik visi P. Mikutaičio projekte numatyti sumanymai buvo įgyvendinti ir yra išlikę iki šiol.