PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Vasario 3 d. 14:43

„Senjorų arbatėlei“ – penkeri

Biržai

Biržų rajono savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka


342509

Vasario pradžia skelbia ne tik apie jubiliejinį 95-ąjį bibliotekos gimtadienį, bet ir apie kitą, žymiai kuklesnį, bet senjorų bendruomenei labai svarbų – senjorų klubo „Senjorų arbatėlė“ – 5-ąjį gimtadienį. Prie bibliotekos įsikūręs senjorų klubas savo šventę paminėjo nepaprastai linksmai, kūrybingai ir originaliai, pakvietęs visus į „Kvartukų festivalį“.

Vakaro dalyviai ir svečiai nutarė, kad tai pirmasis toks festivalis Lietuvoje, o gal ir pasaulyje, o jei ir ne pirmasis, tai tikrai pats smagiausias! Jau prieš renginio pradžią gausiai rinkosi senjorai pasirėdę gražuolėmis prijuostėlėmis, kurios Biržų krašte vadinamos kvartukais. Visi fotografavosi prie jubiliejinės bibliotekos sienelės ir negalėjo atsigrožėti prijuosčių išskirtinumu, originalumu, spalvomis.

Susirinko 50 festivalio dalyvių, ir iškilo organizatoriams problema, ką gi pakviesti į vertinimo komisiją, nes žiūrovų nėra - visi panoro dalyvauti festivalio konkurse. Visa laimė, kad atvyko Raguvos kultūros centro tradicinė kapela „Kukalis“, taigi į komisiją buvo pakviesta jų ansamblietė ir kolektyvą atvežęs, gerai nusiteikęs p. Nerijus, kuris vėliau paaiškėjo yra ne tik gydytojas, renginių vedėjas, bet ir puikus kulinaras, namuose turintis ne vieną prijuostę.

Šventę pradėjo muziejininkė Snieguolė Kubiliūtė, linksmai prisistačiusi, kaip kvartukų ekspertė, iš muziejaus fondų atgabenusi vertybių vertybę – relikvinę prijuostę ir rankų darbo prijuosčių papuošimus, kuriems gali būti ir 200 metų. Snieguolė vaizdžiai pasakojo kaip keitėsi prijuosčių mados, jų ryšėjimas Lietuvoje, apie prijuosčių paskirtį. Prijuostė yra ir kaip apsauga, kad nesutepti dėvimo rūbo, naudojama ir rankoms nusivalyti, ir ašarą nubraukti. O kur dar būdingas Dzūkijai paprotys – drobinių rankšluostėlių ir prijuostėlių rišimas ant kryžiaus. Prijuostėlės ant kryžiaus rišamos, kai ko nors būdavo prašoma. Gražiausios prijuostės – lietuviško tautinio kostiumo sudedamoji dalis, jos ornamentai ir spalvos skirtingos, priklauso kuriame etnografiniame regione gyvename.

Ir prasidėjo konkursas, buvo ištiestas nertas kilimas – rekordininkas, jo autorė senjora Ona Gružauskienė, šiuo savo rankdarbiu patekusi į Lietuvos rekordų knygą! Šiuo kilimu žingsniavo ir savo kvartukus demonstruodami senjorai. Kokių tik nebuvo kvartukų: margų, lininių, net iš pačios Amerikos atsivežtų ar mamos paliktų, išsaugotų, kaip didžiausia relikvija laikomų namų spintose. Pačių dar jaunystėje pasiūtų, kantuotų, ornamentuotų, kvietkuotų, su žičkais pagražintų. Su kvartuku ir prie pečiaus ir prie svečio.

Vandutė atėjo su aštuoniais kvartukais – mat ji buvusi garsi gaspadinė, net savo kavinę turėjusi, tai ir pademonstravo visus, paskutinis - pats brangiausias, jos pačios, dar kai buvo šešiolikmetė siūtas. Eugenijos – išskirtinis papuoštas savo mylimiausių ir taip laukiamų anūkų nuotraukomis, buvo dalyvių, kurie siuvosi kvartukus specialiai festivaliui, vyriškiai taip pat neatsiliko, buvo su kvartukais pasipuošę.

O kaip originaliai konkurso dalyviai prisistatė, pasakojo kvartukų istorijas, buvo ir vaidybos elementų ir visokių kitokių mandrybių, kad tik patraukti komisijos dėmesį, juos sužavėti ir žinoma nugalėti.

Danutė net eilėraštį sukūrė:

Kam prijuostė, kam kvartukas

Kam galvoje vien tik rūkas...

Tėtis, štai, virtuvėn brukas,

Jam pagalbon tekina

Verčia blyną jau mama.

Spirgis strykt, kad jį bala!

Jau prijuostė ištepta.

Bet už tai švari suknia.

Komisija turėjo daug darbo, susiėmę už galvų vaikščiojo, buvo labai sunku išrinkti nugalėtoją. Tačiau pačio gražiausio kvartuko turėtoja buvo paskelbta – Janė Ulianskienė, ji renginyje pasipuošė „Siūlo" Akcinės bendrovės siūta linine prijuoste su gražuoliais nėriniais. Kai komisijos nariai paklausė dalyvių, kada labiau liūdėtumėte, ar kai atsirastų dėmė ant suknelės ar ant kvartuko, visi vienbalsiai atsakė, kad labiau liūdėtų ištepa savo mylimiausia prijuostėle, kuri yra labai brangi ir saugoma.

Festivalį, „Senjorų arbatėlės“ gimtadienį, papuošė Raguvos kultūros centro tradicinė kapela „Kukalis“, vad. Viktorija Drevinskienė. Jų muzika, dainos ir nuoširdumas – nepaliko abejingų, senjorai šoko, dainavo, lingavo, kas negalėjo šokti kojom trepsėjo. Smagi buvo senjorų bendrystės šventė, už įsteigtus prizus dėkojame rėmėjams, o bibliotekininkei Agnei už įspūdingo grožio tortą!


Foto galerija:


#BIRŽAI#SENJORAI