PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Gruodžio 1 d. 08:34

Seni gyvsidabrio termometrai gali pridaryti rūpesčių

Vilnius

Lolita StrazdauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


21857

Siekiant uždrausti naudoti pavojingas medžiagas, Lietuvoje, kaip ir Europos Sąjungoje, gyvsidabrio termometrai į rinką nebetiekiami. Nors gyvsidabrio termometrus vis labiau išstumia elektriniai termometrai, visgi nemaža dalis gyventojų dar juos naudoja. Tačiau kaip elgtis, ką daryti ir kokios pasekmės laukia sudužus kūno temperatūros matuokliui?

Gyvsidabrį galite surinkti patys

Buityje naudojamuose termometruose gyvsidabrio kiekis yra nedidelis, todėl tikimybė apsinuodyti gyvsidabrio garais yra maža. Tačiau, sudaužius termometrą, reikia tinkamai surinkti išsibarsčiusius sunkiojo metalo rutuliukus ir išvalyti užterštą vietą.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai pabrėžia, kad gyvsidabrį lengvai galima surinkti patiems nuo paviršių, kuriuose nėra plyšių:

  • būtina iš kambario išvesti vaikus, gyvūnus bei įvertinti gyvsidabriu užterštą plotą, kad vaikštant nebūtų išnešioti gyvsidabrio lašeliai po visą butą;
  • užsimovus vienkartines latekso pirštines, matomus gyvsidabrio lašelius galima surinkti klijais išteptu popieriumi ar tiesiog lipnia juosta, burbuliukus sustumiant lazdele ant storesnio popieriaus lapo ar tiesiog į voką;
  • visą surinktą gyvsidabrį būtina sudėti į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje gyvsidabris negaruoja), sandariai uždaryti, pristatyti į atliekų priėmimo aikštelę arba kitą pavojingų atliekų surinkimo vietą;
  • būtina atidžiai apžiūrėti visą kambarį, nes gyvsidabrio rutuliukai yra labai judrūs ir ant lygaus paviršiaus gyvsidabris gali nuriedėti labai toli.

Paviršius būtina atidžiai nuplauti

Surinkus gyvsidabrį, paviršiai ant kurių išsiliejo šis sunkusis metalas, turėtų būti atidžiai plaunami, naudojant 0,2 procentų vandeninį kalio permanganato tirpalą, kuriuo gausiai sudrėkinami užteršti paviršiai. Sudrėkinus paliekama 2–6 valandoms, po to plaunama muilo ir sodos tirpalu. Šį procesą galima kartoti. Taip pat tinka priemonės, turinčios chloro (chlorkalkės, geležies chloridas). Panaudojus nukenksminimo priemones, visus paviršius būtina perplauti vandeniu. Baigus darbą, būtinas nuolatinis patalpų vėdinimas per atvirus langus. Esant galimybei, rekomenduojama bute laikinai negyventi.

Neturint galimybių patiems surinkti išsiliejusio gyvsidabrio – galima kreiptis pagalbos į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112. Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai atvyks ir atliks profesionalų patalpų nukenksminimą.

Oro užterštumą įvertins specialistai

NVSC departamentas, gavęs pranešimą apie sudužusį termometrą, organizuoja gyvenamųjų patalpų oro užterštumo gyvsidabrio garais laboratorinių tyrimų atlikimą ir įvertinimą.

Apsinuodijus – kreipkitės pagalbos į medikus

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad apsinuodijimo gyvsidabriu atveju, pirmiausia, reikia nutraukti kontaktą su nuodinga medžiaga.

Trumpas kontaktas su gyvsidabriu paprastai pavojaus sveikatai nesukelia. Į organizmą patekęs nedidelis kiekis gyvsidabrio natūraliai šalinasi iš organizmo, todėl specifinis gydymas nereikalingas.

Žmonėms, nuogąstaujantiems, kad galėjo apsinuodyti gyvsidabriu, specialistai rekomenduoja kreiptis į savo šeimos gydytoją arba skambinti į Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biurą, telefonais (8 5) 236 20 52 arba 8 687 53378. Visą parą budintis gydytojas klinikinis toksikologas patars ką daryti, kur kreiptis.

Kaip elgtis su pavojingomis atliekomis?

  • Surenkant gyvsidabrį nenaudokite dulkių siurblio ar šluotos.
  • Niekada surinkto gyvsidabrio nemeskite į kanalizaciją ar buitinių atliekų konteinerį, tokiu būdu užteršite aplinką.
  • Nemeskite surinkto gyvsidabrio į ugnį – aukštoje temperatūroje susidaro gyvybei pavojingos gyvsidabrio garų koncentracijos.
  • Nepilkite į plautuvę ar klozetą, lietaus nuotekų šulinius ar tiesiog ant žemės.
  • Pavojingą atlieką pristatykite į pavojingų atliekų surinkimo punktus.