Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dana LukauskienėŠaltinis: Etaplius.lt
Nuo akmens futbolo iki piemenų žaidimų
Joninės ar Rasų šventė – tai metas, kai saulė pasiekia aukščiausią zenito tašką, o gamta yra pačiame žydėjime. Visa, kas gyva žemėje, yra kviečiama įsilieti į gamtos ir gyvybės ciklą, pasisemti jėgų, atsinaujinti ir švęsti. O gal net kai kam pavyks surasti paparčio žiedą?
Šis čempionatas turi gilias tradicijas, jam yra iš anksto ruošiamasi. Bendruomenė turi galimybę sudalyvauti visoje eilėje edukacinių užsiėmimų, jie noriai renkasi į paruošiamuosius renginius. Kaip teigia vienas iš šio čempionato organizatorių, Jonas Kavaliauskas, jau tampa tradicija prieš čempionatą organizuoti įvairius edukacinius užsiėmimus.
Anot jo, praėjusiais metais buvo suorganizuota kojūkų darymo edukacinė popietė Slengiuose, o šiais metais įvyko net dvi edukacinės popietės – Slengiuose ir Jakuose. Dar gegužės 28 d., Slengių mokykloje-daugiafunkciame centre įvyko edukacinė programa „Senoviniai vaikų žaislai ir žaidimai“.
Edukacinę popietę vedė tradicinių amatų meistras šiaulietis Albertas Martinaitis ir muziejininkas Julius Vainorius iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus). Albertas Martinaitis susirinkusiuosius išmokė žaisti akmens futbolą, šaudyti iš jo pačio gaminto ,,pištolieto“, lanko ir strėlių, dalinosi patirtimi kaip gaminti muzikos instrumentus, o Julius Vainorius mokė gaminti švilpynes bei žaidė piemenukų žaidimus.
Visi edukacijų dalyviai buvo apdovanoti unikaliais iš akmens padarytais Alberto Martinaičio prizais. Na, o paslaptingą Joninių naktį, tradicinių lietuvių liaudies žaidimų prizininkai bus apdovanoti Alberto Martinaičio pagamintais prizais, mat tradicinių amatų meistras iš Slengių parsivežė akmenį, ir pats savo rankomis gamins prizus ir čempionato prizininkams būtent iš čia pat, Slengiuose, surasto akmens.
Šiemet – Jakuose
Pirmasis lietuvių liaudies žaidimų čempionatas įvyko Slengiuose, eilę metų vyko ant Eketės piliakalnio, o vėliau ji tapo kilnojama ir į kitas Sendvario seniūnijos vietoves. Eketės piliakalnis įrengtas aukštame dešiniajame Eketės upelio krante, netoli jo santakos su Dane–Akmena, Klaipėdos rajone.
Dabar Eketė užtvenkta ir piliakalnis atsidūrė tvenkinio šiaurės vakariniame krante, ties užtvanka, nuo kurios jis ir geriausiai pasiekiamas nuo Klaipėdos–Palangos greitkelio, pavažiavus ar paėjus gruntiniais Danės kairiojo kranto keliukais 3,5 km. Manoma, jog piliakalnyje galėjusi stovėti 1253 m. Kuršo dalybų dokumente minima kuršių pilis Eketė (Akutte).
Sprendžiant pagal piliakalnio dydį, čia greičiau būta įtvirtinto miesto centro, ne pilies, tuo labiau kad į šiaurės rytus nuo piliakalnio mažiausiai 6 ha plote yra senosios gyvenvietės vieta. Tyrinėdami šį piliakalnį, mokslininkai atrado geležinius amatininko įrankius (skaptuką, vedegą, skylmušį, obliaus drožtuvą). Tiriamos perkasos pataikė į amatininko (dailidės) dirbtuvių vietą. Šioje vietovėje buvo rasta įtveriamasis strėlės antgalis, Romos monetų, gintarinis verpstukas, stikliniai karoliai, moliniai audimo staklių pasvarai.
Jie bei lipdyta lygi, grublėta ir žiesta keramika rodo, kad piliakalnyje buvo nuolat gyvenama daugiau nei tūkstantį metų – nuo I tūkstantmečio pradžios iki XIII a. vidurio. Tradicinių lietuvių liaudies žaidimų praėjusiais metais vyko Gindulių stadione, o šiais metais bendruomenės nutarė, kad šventė vyktų Jakuose.
„Smagu, kad čempionatas keliauja po visą seniūniją“, – sako renginio organizatoriai.
Kojūkai jau paruošti
Pasiruošimo čempionatui renginiai vyko ir birželio 8 d. Jakų parke, prie scenos, kur visi norintys kartu su šio čempionato sumanytoju Jonu Kavaliausku gamino kojūkus.
Na, o jei jau čempionatui pasiruošta, kojūkai pagaminti, reikia sužinoti, kas naujo šiame čempionate šiemet? Ogi naujovių čia tikrai netrūks.
Birželio 24 dieną, Jakuose tradicinių lietuvių liaudies žaidimų čempionate pagrindines rungtis organizuos Kuršių genties rekonstrukcijos klubas „PILSOTS“.
Organizatoriai nepamirš ir tradicinių, jau pamėgtų rungčių: varžytuvės kojūkais, vežimo ratų varymas, vilkeliai, katinai, meškos šovimas, perlindimas per lanką, lenktynės žąsų kojelėmis ir kt.
Susirinkusius linksmins kapela „Šešios bačkos“, smuikininkė Rima Tamošiūnaitė, kapela „Martvežiai“, kapela „Joldija“ iš Nidos, grupė Kitava, o šventę vainikuos fakyrų pasirodymas, skirtas pagerbti Jonus, Janinas ir visus susirinkusius.
Čempionatą organizuoja Sendvario seniūnijos kaimų jungtinė bendruomenė, Jakų bendruomenės centras, Sendvario seniūnija, Gargždų kultūros centras, Slengių mokykla-daugiafunkcis centras.