PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Liepos 13 d. 14:16

Sekundė pliusams: žyminis mokestis turtiniuose ginčuose

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


272782

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Buvęs bendradarbis man yra skolingas daugiau nei 20 000 Eur. Noriu paduoti jį į teismą ir prisiteisti skolą, tačiau nežinau ar reikia mokėti tam tikrą mokestį kreipiantis į teismą? Jei taip, tai kokio dydžio ir ar yra galimybių jį sumažinti?“

Pažymėtina, kad kreipiantis į teismą su ieškiniu dėl skolos priteisimo yra būtina sumokėti žyminį mokestį. Žyminis mokestis – tai procesinio įstatymo nustatyta suma, kurią šalys privalo sumokėti už tam tikrus įstatyme numatytus teisme atliekamus procesinius veiksmus (ieškinio, priešinio ieškinio, apeliacinio ar kasacinio skundo padavimą ir kt.).

Turtiniuose ginčuose iki 30 000 eurų mokamas 3 procentų žyminis nuo reikalaujamos priteisti sumos.

Tuo atveju, jei procesinius dokumentus ir jų priedus asmuo teismui teikia tik elektroninių ryšių priemonėmis bei išreiškia pageidavimą procesinius dokumentus gauti tik šiomis priemonėmis, mokama 75 procentai už atitinkamą procesinį dokumentą mokėtinos žyminio mokesčio sumos, bet ne mažiau kaip penki eurai.

Jei asmuo neturi finansinių galimybių sumokėti nustatyto dydžio žyminį mokestį, teismui gali būti teikiamas motyvuotas prašymas dėl atleidimo nuo dalies žyminio mokesčio sumokėjimo arba prašymas atidėti žyminio mokesčio sumokėjimą.

Pagal LR Civilinio proceso kodekso 83 str. 3 d., asmens prašymu teismas, atsižvelgdamas į asmens turtinę padėtį, turi teisę rašytinio proceso tvarka iš dalies atleisti jį nuo žyminio mokesčio mokėjimo.

Be to, pagal LR Civilinio proceso kodekso 84 straipsnį, teismas rašytinio proceso tvarka, atsižvelgdamas į asmenų turtinę padėtį, iki sprendimo (nutarties) priėmimo gali atidėti žyminio mokesčio sumokėjimą.

Tokie prašymai turi būti motyvuoti ir prie prašymo turi būti pridedami duomenys, įrodantys atleidimo nuo dalies žyminio mokesčio sumokėjimo ar žyminio mokesčio atidėjimo būtinumą.

Žyminio mokesčio mokėjimo atidėjimo instituto tikslas – prievolės sumokėti žyminį mokestį nukėlimas tam tikram terminui. Šio instituto taikymas yra tikslingas tuo atveju, jei asmuo dėl tam tikrų priežasčių neturi galimybės sumokėti žyminio mokesčio kreipimosi į teismą dieną, tačiau bus pajėgus atlikti šią pareigą per ilgesnį laiko tarpą.

Prašymą atidėti žyminio mokesčio mokėjimą padavusiam asmeniui tenka pareiga pateikti ne tik kiek įmanoma išsamesnius įrodymus, galinčius suformuoti teismo pagrįstą įsitikinimą, kad asmens turtinė padėtis konkrečiu momentu neleidžia jam sumokėti viso ar dalies žyminio mokesčio už tam tikrą procesinį dokumentą, bet ir įrodymus, kad sprendimo priėmimo dieną jis žyminį mokestį, jei ieškinys bus atmestas, turės galimybę sumokėti.