PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Gegužės 11 d. 14:43

Sekundė pliusams: privačios teritorijos fotografavimas dronu bei šios informacijos viešinimas be asmens sutikimo

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt


266968

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Nekilnojamo turto portaluose pamačiau skelbimą apie parduodamus žemės sklypus. Žemės sklypai yra šalia mano namų. Skelbimuose patalpintos mano privataus kiemo nuotraukos, padarytos iš drono. Ar teisėtai elgiasi nekilnojamo turto brokeriai, viešindami tokias nuotraukas, be mano sutikimo?“

Pradėkime nuo to, kad filmuodamas ar fotografuodamas bepiločiame orlaivyje (drone) įmontuota vaizdo kamera bepiločio orlaivio naudotojas visuomet renka tam tikrą informaciją, duomenis. Vienas svarbiausių duomenų apsaugos principų yra teisėtumas. Tad kaip ir fotoaparatu, taip ir fiksuojant vaizdą dronu, leidžiama fotografuoti ir filmuoti, jei tai daroma viešoje vietoje. Fiksuoti privačias erdves leidžiama tik turint aiškų asmens sutikimą arba siekiant apsaugoti to asmens interesus, turtą (pavyzdžiui, leidžiama fiksuoti daromą nusikalstamą ar kitokią neteisėtą veiką). Kitais atvejais, nesant planuojamų fiksuoti asmens (asmenų) sutikimo, privačių erdvių filmavimas ir/ar fotografavimas draudžiamas.

Visuomenės informavimo įstatymo 13 str. 1 d. 1 p. aiškiai numato, kad siekiant nepažeisti asmens teisių, apsaugoti jo garbę ir orumą, renkant ir viešai skelbiant informaciją draudžiama be asmens sutikimo filmuoti, fotografuoti, daryti garso ir vaizdo įrašus fizinio asmens gyvenamojoje patalpoje, fizinio asmens privačioje namų valdoje ir jai priklausančioje aptvertoje ar kitaip aiškiai pažymėtoje teritorijoje, nepaisant to, ar tas asmuo yra nurodytose vietose.

To paties įstatymo 14 str. numato, kad rengiant ir platinant viešąją informaciją, privaloma užtikrinti žmogaus teisę į privataus pobūdžio informacijos apsaugą. Informaciją apie privatų gyvenimą galima skelbti, išskyrus šios straipsnio 3 dalyje nurodytus atvejus, tik jei tas žmogus sutinka. Informacija apie privatų gyvenimą gali būti skelbiama be žmogaus sutikimo tais atvejais, kai ji padeda atskleisti įstatymų pažeidimus ar nusikalstamas veiklas, taip pat kai informacija yra pateikiama viešai nagrinėjant bylą. Be to, informacija apie viešojo asmens privatų gyvenimą gali būti skelbiama be jo sutikimo, jeigu ši informacija atskleidžia visuomeninę reikšmę turinčias privataus šio asmens gyvenimo aplinkybes ar asmenines savybes.

Taigi akivaizdu, kad fotografuoti asmens privatų kiemą iš drono ir šias nuotraukas viešinti, neturint asmens sutikimo, yra draudžiama, todėl turite pilną teisę reikalauti nekilnojamo turto brokerių (bendrovių), kad tokios nuotraukos iš skelbimų portalų būtų pašalintos.