PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2024 m. Balandžio 12 d. 10:29

Sekundė pliusams: dėl solidariųjų įmokų padengimo prieš terminą

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


297913

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojos užduotą klausimą: „Skaitytoja nurodo, kad su buvusiu sutuoktiniu po santuokos nutraukimo liko solidariais skolininkais pagal būsto kredito sutartį. Moteris padengė didžiąją dalį kredito tiek už save, tiek ir už buvusį sutuoktinį prieš terminą. Skaitytoja teiraujasi, ar ji gali reikalauti iš buvusio sutuoktinio grąžinti sumokėtas įmokas?“

Pradėkime nuo to, kad Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau tekste ir CK) 6.6 straipsnyje nustatyta, kad jeigu skolininkų pareiga yra solidari, tai kreditorius turi teisę reikalauti, kad prievolę įvykdytų tiek visi ar keli skolininkai bendrai, tiek bet kuris iš jų skyrium, be to, tiek ją visą, tiek jos dalį (4 dalis). Bendraskoliai yra įpareigoti iki to laiko, kada bus įvykdyta visa prievolė (6 dalis)

Kreditoriui solidarieji skolininkai turi vieną bendrą skolą ir visi (abu), iki bus grąžinta visa skola, turi pareigą ją grąžinti.

Vieno solidariojo skolininko įvykdyta visa prievolė baigiasi tinkamu įvykdymu (CK 6.123 straipsnis). Bendraskolis regreso teisę įgyja pagal įstatymą (CK 6.114 straipsnio 3 punktas), todėl nereikalingi papildomi bendraskolių susitarimai.

Pagal CK 6.9 straipsnio 1 dalį solidariąją pareigą įvykdęs skolininkas turi teisę regreso tvarka reikalauti iš visų kitų bendraskolių lygiomis dalimis to, ką jis įvykdė, atskaičius jam pačiam tenkančią dalį, jeigu ko kita nenustato įstatymai ar sutartis.

Nagrinėjamu atveju buvusių sutuoktinių solidarumas kilo iš kredito sutarties, pagal kurią sutuoktiniai buvo kredito gavėjai, solidariai atsakingi bankui už sutartinių prievolių įvykdymą.

Kartu pažymėtina, kad nei CK 6.50 straipsnio 3 dalyje, nei CK 6.83 straipsnyje nėra expressis verbis išreikštos nuostatos, kad pradinio kreditoriaus reikalavimo teisės, susijusios su skolininku, prievolę įvykdžiusiam trečiajam asmeniui pereina tik tuo atveju, kai prievolė įvykdyta visiškai; lygiai taip pat įstatyme nėra tiesiogiai įtvirtinta, kad, įvykdžius prievolės dalį, trečiajam asmeniui pereina atitinkama kreditoriaus teisių, susijusių su skolininku, dalis.

Taigi sutuoktinė dėl įvykdytos jos prievolės dalies tapo naująja kreditore, turinčia atgręžtinio reikalavimo teisę į solidarųjį skolininką – sutuoktinį, atskaičius jai tenkančią prievolės dalį.