PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Birželio 8 d. 08:17

Sekundė pliusams: dėl privalomos ikiteisminės mediacijos

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


269529

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Noriu kreiptis į teismą su ieškiniu dėl išlaikymo dydžio pakeitimo nepilnamečiam vaikui. Vaiko tėvas geranoriškai mokėti didesnio išlaikymo nesutinka. Žinau, kad mes su vaiko tėvu taikaus susitarimo tikrai nepasieksime. Ar galiu kreiptis į teismą su ieškiniu be privalomos mediacijos procedūros?“

Mediacija tai ginčų sprendimo procedūra, kurios metu vienas ar keli mediatoriai (tretieji nešališki asmenys) padeda ginčo šalims taikiai spręsti ginčą.

Pažymėtina, kad jau 2020 m. sausio 1 d. yra įtvirtinta privaloma ikiteisminė mediacija, sprendžiant šeimos ginčus. Kitaip tariant, siekiant kreiptis į teismą dėl santuokos nutraukimo, vaikų išlaikymo, bendravimo su nepilnamečiu tvarkos nustatymo ir kt. klausimų, tiesiogiai teikti ieškinį teismui, nepasinaudojus mediacijos procedūra, negalima.

Pažymėtina, kad privaloma ikiteisminė mediacija būtina tik tuomet, kai tarp šalių yra ginčas (pvz., jei šalys nori nutraukti santuoką bendru sutuoktinių sutikimu, mediacijos procedūra nėra privaloma).

Valstybė garantuoja nemokamas 4 valandų trukmės mediatoriaus paslaugas ginčo šalims privalomosios mediacijos atveju, kai mediatorių skiria Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Svarbu pažymėti tai, kad dėl nemokamų mediacijos paslaugų gali kreiptis kiekvienas asmuo, nepriklausomai nuo jo gaunamų pajamų dydžio.

Prašymas yra teikiamas Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybai. Jeigu ginčo šalys pageidauja, kad mediaciją vykdytų iš Lietuvos Respublikos mediatorių sąrašo jų pasirinktas mediatorius, prašyme nurodoma ir ginčo šalių suderinta pageidaujama mediatoriaus kandidatūra.

Tuo atveju, jei ginčo šalys mediacijos procese pasiekia bendrą abiem šalims priimtiną susitarimą, dažniausiai yra sudaroma taikos sutartis, kuri yra teikiama tvirtinti teismui. Jei bendro sutarimo pasiekti nepavyksta, asmeniui yra išduodama pažyma, kad jis pasinaudojo privaloma ikiteismine mediacija, ir tuomet jau gali teikti ieškinį teismui.