PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Gegužės 25 d. 15:28

Sekundė pliusams: dėl mažiausių leistinų atstumų iki kaimyninio sklypo ribos, sodinant želdinius

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


268308

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Ketiname savo žemės sklype pasisodinti obelis. Medžius ketiname sodinti netoli tvoros. Ar yra kokie minimalūs atstumai iki kaimyno tvoros, kuriuos turėtume išlaikyti?“

Kaip žinia, dažniausiai nesutarimų kyla dėl per arti sklypo ribų atsidūrusių želdinių. Aplinkos ministerija yra patvirtinusi taisykles, kuriose aiškiai apibrėžiama, kaip želdiniai gali būti sodinami. Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklėse, kurios buvo pakeistos 2022 m., yra nurodyti mažiausi leistini atstumai iki kaimyninio sklypo ribos, kai želdiniai veisiami be šio sklypo savininko, valdytojo ar įgalioto asmens sutikimo raštu.

Reikia atminti, kad medžius ir krūmus, kurie gali užaugti arba formuojami aukštesni kaip 3 m, iš šiaurinės pusės leidžiama sodinti ne arčiau kaip už 5 m nuo kaimyninio sklypo ribos, o iš kitų pusių – ne arčiau kaip už 3 m. Galinčius užaugti nuo 2 iki 3 m aukščio arba formuojamus iki 3 m aukščio iš visų pusių leidžiama sodinti ne arčiau kaip už 2 m, o galinčius užaugti arba formuojamus iki 2 m aukščio iš visų pusių leidžiama sodinti ne arčiau kaip už 1 m nuo kaimyninio sklypo ribos.

Kaimyninius sklypus skirianti gyvatvorė sodinama ne arčiau kaip už 1 m nuo kaimyninio sklypo ribos, tačiau pažymėtina, kad šiaurinėje pusėje tokiu atstumu pasodinta gyvatvorė gali būti formuojama iki 1,3 m aukščio, kitose sklypo pusėse – iki 2 m aukščio.

Atsakant į klausimą, ar įmanoma pasinaudoti galimybe arčiau kaimyninio sklypo ribos, nei numato taisyklės sodinti medžius bei krūmus, pažymėtina, kad tai galima daryti, tačiau tik gavus kaimyninės valdos savininko sutikimą. Visgi, pasitaiko atvejų, kai pasikeitus savininkui, pavyzdžiui, turtą nusipirkus ar paveldėjus, šis susitarimas ginčijamas teismuose, todėl norint ateityje išvengti teisminių ginčų, rekomenduotina pasirūpinti, jog susitarimas būtų patvirtintas notariškai.