PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Rugpjūčio 2 d. 14:37

Sekundė pliusams: Ar galima padidinti alimentų dydį, jei vienas iš tėvų su vaiku išvyko gyventi į užsienį?

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


274543

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojos užduotą klausimą: „ Išvykau nuolat gyventi į su nepilnamečiu sūnumi į Jungtinę Karalystę. Lietuvoje išlaikymas nepilnamečiam sūnui priteistas visai neseniai, tačiau atsižvelgiant į pragyvenimo lygį Jungtinėje Karalystėje, šios sumos nepakanka. Ar galima padidinti išlaikymo dydį, atsižvelgiant į tai, kad kainos užsienyje daug didesnės?“.

Pradėsiu nuo to, kad sprendžiant dėl priteistino iš tėvo (motinos), gyvenančio Lietuvoje, išlaikymo vaikui dydžio, greta CK 3.192 straipsnio 2 dalyje nurodytų išlaikymo dydžio kriterijų (vaiko poreikių ir tėvų turtinės padėties), atsižvelgtina į aplinkybę, kieno iniciatyva vaikas gyvena užsienio valstybėje.

Pažymėtina, kad tais atvejais, kai vaikas išvežamas gyventi į užsienio valstybę abiejų tėvų sutarimu, tai abu tėvai sąmoningai prisiima padidėjusių išlaidų, tenkinant nepilnamečio vaiko poreikius, naštą, priklausomai nuo užsienio valstybės, kurioje jis gyvena, aukštesnio pragyvenimo lygio.

Tačiau jeigu vienas iš tėvų nepritaria vaiko gyvenamajai vietai užsienio valstybėje, tai tas iš tėvų, dėl kurio iniciatyvos vaikas išvyksta gyventi į užsienio valstybę, turi prisiimti tam tikra dalimi padidėjusias išlaidas tenkinant vaiko poreikius. Šis kriterijus dažniausiai sutampa su tėvų turtinės padėties kriterijumi, nes gyvendamas ir dirbdamas aukštesnio pragyvenimo lygio šalyje tas iš tėvų, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, paprastai gauna didesnes tos valstybės gyvenimo lygį atitinkančias pajamas, todėl daugiau lėšų gali skirti vaikui išlaikyti, nei Lietuvoje likęs vienas iš tėvų.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra suformulavęs tokią teisės aiškinimo taisyklę, kad tokiu atveju, kai vaikas išvyksta gyventi į užsienio valstybę, kurioje pragyvenimo lygis yra aukštesnis nei Lietuvoje, vieno iš tėvų iniciatyva, tai likusiam gyventi Lietuvoje vaiko tėvui neturėtų kilti pareiga prisiimti dėl šios priežasties padidėjusių išlaidų tenkinant vaiko poreikius. Dėl vaiko išvykimo gyventi į užsienio valstybę padidėjusios jo poreikių tenkinimo išlaidos atitinkama dalimi turi tekti tam iš tėvų, kurio iniciatyva vaikas išvyko iš Lietuvos, nebent tėvų turtinės padėties kriterijus pateisintų kitokį sprendimą.

Dar daugiau advokatės patarimų – rubrikoje „Sekundė pliusams“.

Norite ir Jūs užduoti aktualų klausimą? Parašykite el. paštu redakcija@etaplius.lt ir advokatė Daiva Rusakienė nemokamai pakomentuos Jums iškilusius teisinius klausimus.